e-TOLL

Udostępnij:

Czym jest e-TOLL?

e-TOLL to nowy system poboru opłat elektronicznych za przejazdy po płatnych odcinkach dróg w Polsce, który wystartował 24 czerwca 2021 roku. System e-TOLL jest oparty o technologię wyznaczania pozycji użytkownika przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem wirtualnych bramownic.Dane lokalizacyjne można przekazać do systemu za pomocą:aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnymurządzeń pokładowych (OBU)lokalizatorów fabrycznie zamontowanych w pojazdach (ZSL)

Co grozi za brak biletu autostradowego?

Brak ważnego biletu autostradowego grozi mandatem w wysokości 500 PLN.

Usługa e-TOLL a Autopay. Czym to się różni?

Autopay to usługa płatności automatycznych działająca w różny sposób na poszczególnych odcinkach płatnych dróg w Polsce. Różnice w działaniu wynikają z charakteru danej autostrady. Jeżeli korzystasz z Videotollingu, czyli jedziesz autostradą AmberOne A1 lub autostradą A4 Katowice-Kraków – nie musisz włączać aplikacji Autopay, a płatność automatyczna się dokona (nie musisz mieć ze sobą nawet telefonu, o ile masz dodany pojazd i podpiętą kartę). Jeśli korzystasz z e-TOLL, czyli jedziesz autostradą A2 Konin-Stryków lub autostradą A4 Sośnica-Bielany Wrocławskie – aplikacja Autopay musi być uruchomiona, by mogła dokonać się automatyczna płatność. Przejazdy w usłudze e-TOLL są realizowane na podstawie GPS. Co ważne, Autopay może działać w tle – bez konieczności wchodzenia do aplikacji i trzymania jej uruchomionej na głównym widoku. Żeby zakup biletu e-TOLL dokonał się automatycznie, pamiętaj, żeby: włączyć zgodę na używanie Twojego położenia przez Autopay, włączyć w tle aplikację Autopay na czas całego przejazdu (żeby włączyć działanie w tle na telefonie z systemem Android, wejdź do aplikacji > kliknij strzałkę 'Wróć' > wybierz opcję 'Działanie w tle') wyłączyć tryb oszczędzania baterii; zwolnić i dostosować prędkość pojazdu do ograniczeń obowiązujących na danym odcinku (50 km/h).

💡Wyjaśnienie

Jeżeli korzystasz z telefonu z systemem Android i chcesz się upewnić, czy aplikacja działa w tle i rejestruje przejazd e-TOLL – możesz to zrobić wewnątrz aplikacji, poprzez wybór systemowej strzałki cofania i wskazanie opcji 'Działanie w tle'. W ten sam sposób, wybierając opcję 'Zamknij', możesz wyłączyć aplikacje, jeśli nie chcesz korzystać z e-TOLL.

Dlaczego muszę się logować za każdym razem?

Aktualnie pracujemy nad nowym rozwiązaniem i już niedługo każdy użytkownik aplikacji będzie stale zalogowany aż do momentu, gdy celowo się wyloguje. Część operacji na koncie (np. tych związanych z danymi wrażliwymi) będzie można dokonać po uprzedniej autoryzacji.

Podróżuję jako pasażer i nie chcę żeby Autopay naliczył mi opłatę za przejazd. Co muszę zrobić?

Jeżeli podróżujesz drogą objętą systemem e-TOLL (autostradą A2 Konin-Stryków lub autostradą A4 Sośnica-Bielany Wrocławskie) – wyłącz całkowicie aplikację Autopay przed rozpoczęciem podróży. Jeśli transakcja już się rozpoczęła – możesz ją anulować do momentu zjazdu z autostrady. Żeby to zrobić: wejdź do aplikacji kliknij w aktywny przejazd kliknij 'Anuluj przejazd' i gotowe. iOS Android Jeżeli podróżujesz drogą objętą systemem Videotollingu (autostradą AmberOne A1 lub autostradą A4 Katowice-Kraków) swoim samochodem dodanym do systemu, ale jako pasażer i tym razem nie chcesz płacić za przejazd – musisz tymczasowo wyłączyć usługę płatności automatycznych na danym odcinku. Żeby to zrobić: wejdź do aplikacji kliknij 'Więcej' > 'Pojazdy' > nazwa Twojego pojazdu kliknij 'Zmień' przy Autostradach odznacz suwakiem odcinek, który chcesz tymczasowo wyłączyć z usługi

💡Wyjaśnienie

Jak wyłączyć aplikację Autopay, gdy korzystasz z przejazdu e-TOLL?

Android

 • wejdź do aplikacji Autopay
 • kliknij strzałkę 'Wróć' na pasku systemowym widocznym u dołu ekranu
 • zobaczysz ekran, na którym możesz wybrać, czy aplikacja ma działać w tle, czy chcesz ją zamknąć
 • zamknij aplikację

iOS

 • przeciągnij aplikację w górę, a ta zostanie zamknięta

Aplikacja pobrała opłatę za przejazd, którego nie było. Dlaczego?

Jeżeli widzisz na swoim koncie w Autopay przejazd, którego nie powinno tam być – skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza dostępnego na https://autopay.pl/kontakt. Oto, co możesz zrobić, żeby mieć pewność, że sytuacja nie potwórzy się w przyszłości. Jeżeli podróżujesz drogą objętą systemem e-TOLL (autostradą A2 Konin-Stryków lub autostradą A4 Sośnica-Bielany Wrocławskie) – wyłącz całkowicie aplikację Autopay przed rozpoczęciem podróży. Jeżeli podróżujesz drogą objętą systemem Videotollingu (autostradą AmberOne A1 lub autostradą A4 Katowice-Kraków) swoim samochodem dodanym do systemu, ale jako pasażer i tym razem nie chcesz płacić za przejazd – musisz tymczasowo wyłączyć usługę płatności automatycznych na danym odcinku. Żeby to zrobić: wejdź do aplikacji kliknij 'Więcej' > 'Pojazdy' > nazwa Twojego pojazdu kliknij 'Zmień' przy Autostradach odznacz suwakiem odcinek, który chcesz tymczasowo wyłączyć z usługi

💡Wyjaśnienie

Jak wyłączyć aplikację Autopay, gdy korzystasz z przejazdu e-TOLL?

Android

 • wejdź do aplikacji Autopay
 • kliknij strzałkę 'Wróć' na pasku systemowym widocznym u dołu ekranu
 • zobaczysz ekran, na którym możesz wybrać, czy aplikacja ma działać w tle, czy chcesz ją zamknąć
 • zamknij aplikację

iOS

 • przeciągnij aplikację w górę, a ta zostanie zamknięta

Co zrobić, gdy zauważę dopiero po 3 dniach, że nie naliczyło mi opłaty?

Staramy się obsługiwać wszystkie przejazdy tak szybko, jak to możliwe. Pomimo tego, czasami zdarza się, że któryś z nich nie zostanie odnotowany. W takich sytuacjach możesz skorzystać z nowej funkcji aplikacji – ręcznego zakupu biletu autostradowego e-TOLL. Opcja zakupu biletu e-TOLL jest dostępna w trzech miejscach: Na ekranie głównym w sekcji 'Zapłać' – po wybraniu autostrady z listy 'Autostrady e-TOLL; W sekcji 'Więcej' – po wejściu w zakładkę 'Kup bilet elektroniczny e-TOLL'; W sekcji 'Więcej' > Pojazdy > Szczegóły pojazdu > Autostrady Na zakup biletu e-TOLL masz 3 dni od zakończonej podróży, ale im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Jeżeli nie zrobisz tego w wyznaczonym przez ustawodawcę czasie – może się to wiązać z koniecznością zapłaty mandatu. Żeby w przyszłości zakup biletu e-TOLL dokonał się automatycznie, pamiętaj, żeby: włączyć zgodę na używanie Twojego położenia przez Autopay, włączyć w tle aplikację Autopay na czas całego przejazdu (żeby włączyć działanie w tle na telefonie z systemem Android, wejdź do aplikacji > kliknij strzałkę 'Wróć' > wybierz opcję 'Działanie w tle') wyłączyć tryb oszczędzania baterii; zwolnić i dostosować prędkość pojazdu do ograniczeń obowiązujących na danym odcinku (50 km/h).

💡Wyjaśnienie

Aplikacja Autopay musi działać tle, by mogła dokonać się automatyczna płatności, jeśli korzystasz z e-TOLL, czyli jedziesz autostradą A2 Konin-Stryków lub autostradą A4 Sośnica-Bielany Wrocławskie.

Nie musisz włączać aplikacji Autopay, ani mieć ze sobą telefonu, a płatność automatyczna dokona się w tle, jeżeli korzystasz z Videotollingu, czyli jedziesz autostradą AmberOne A1 lub autostradą A4 Katowice-Kraków. Aplikacja nie śledzi Twojego położenia.

⭐Nowość w Autopay

Jeżeli nie jedziesz już autostradą, a nadal widzisz w aplikacji komunikat o trwającym przejeździe e-TOLL, możesz samodzielnie wskazać bramkę wyjazdową i od razu uregulować należność. Żeby to zrobić:

 • wejdź do głównego widoku aplikacji > sekcja 'Zapłać',
 • znajdź komunikat: Przejazd e-TOLL w trakcie,
 • wskaż bramkę wyjazdową,
 • kliknij przycisk 'Przytrzymaj i zapłać'

i gotowe – komunikat z potwierdzeniem zakończonego przejazdu zobaczysz w aplikacji.

Nie mogę dodać samochodu, bo np. tablice są już zajęte. Co mogę zrobić?

Jeżeli aplikacja wskazuje, że podany numer rejestracyjny, numer telefonu lub adres e-mail zostały już wcześniej użyte, to znaczy, że rzeczywiście widnieją one już w naszym systemie. Zastanów się, czy nie korzystałeś z Autopay w aplikacji bankowej lub ktoś z rodziny nie dodał pojazdu do swojego konta użytkownika i w ten sposób dochodzi do duplikacji danych. Jeżeli żadna z powyższych sytuacji nie miała miejsca, skontaktuj się z nami – prześlij zdjęcie pojazdu z widoczną tablicą rejestracyjną i opisz sytuację. Mając te informacje, sprawdzimy do kogo jest przypisany dany pojazd, skontaktujemy się z tą osobą i upewniamy się, czy nie korzysta już z samochodu.

💡Wyjaśnienie

Żeby usunąć pojazd z systemu należy

 • wejść do aplikacji
 • kliknąć Więcej > Pojazdy
 • wybrać pojazd
 • przewinąć ekran na sam dół i kliknąć 'Usuń pojazd'

Mój telefon jest podłączony do ładowania. Po co mam sprawdzać ustawienia baterii?

Aplikacja Autopay działa inteligentnie, co znaczy, że sama się włącza i wyłącza. Czasami system operacyjny traktuje takie zachowanie jako podejrzane i odbiera aplikacji nieograniczony dostęp do baterii oraz lokalizacji. Jeżeli zrobi to w momencie Twojego wjazdu na autostradę, Autopay nie będzie w stanie odczytać Twojego położenia i prawidłowo naliczyć opłaty. Więcej informacji o właściwej konfiguracji telefonu znajdziesz tutaj: https://autopay.pl/jak-skonfigurowac-telefon-do-obslugi-e-toll-z-autopay

W mojej aplikacji bankowej nie ma nowych odcinków. Co mogę zrobić?

Nowe odcinki nie będą dostępne z poziomu aplikacji bankowej. Jeżeli chcesz korzystać z Autopay na nowych odcinkach – pobierz aplikację mobilną Autopay na swój telefon, a podczas rejestracji użytkownika podaj adres e-mail oraz telefon, którego używasz również w bankowości internetowej. Dzięki temu będziemy mogli przypisać dane widocznej do tej pory w bankowości internetowej do nowego konta użytkownika mobilnego.

Raz działa, a raz nie. Co zrobić?

Jeżeli nie udało się automatycznie opłacić przejazdu – możesz kupić bilet autostradowy e-TOLL bezpośrednio w aplikacji. Opcja zakupu biletu e-TOLL jest dostępna w trzech miejscach: Na ekranie głównym w sekcji 'Zapłać' – po wybraniu autostrady z listy 'Autostrady e-TOLL; W sekcji 'Więcej' – po wejściu w zakładkę 'Kup bilet elektroniczny e-TOLL'; W sekcji 'Więcej' > Pojazdy > Szczegóły pojazdu > Autostrady Na zakup biletu e-TOLL masz 3 dni od zakończonej podróży, ale im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Żeby w przyszłości zakup biletu e-TOLL dokonał się automatycznie, pamiętaj, żeby: włączyć zgodę na używanie Twojego położenia przez Autopay, włączyć w tle aplikację Autopay na czas całego przejazdu (żeby włączyć działanie w tle na telefonie z systemem Android, wejdź do aplikacji > kliknij strzałkę 'Wróć' > wybierz opcję 'Działanie w tle') wyłączyć tryb oszczędzania baterii; zwolnić i dostosować prędkość pojazdu do ograniczeń obowiązujących na danym odcinku (50 km/h).

💡Wyjaśnienie

Aplikacja Autopay musi działać tle, by mogła dokonać się automatyczna płatności, jeśli korzystasz z e-TOLL, czyli jedziesz autostradą A2 Konin-Stryków lub autostradą A4 Sośnica-Bielany Wrocławskie.

Nie musisz włączać aplikacji Autopay, ani mieć ze sobą telefonu, a płatność automatyczna dokona się w tle, jeżeli korzystasz z Videotollingu, czyli jedziesz autostradą AmberOne A1 lub autostradą A4 Katowice-Kraków. Aplikacja nie śledzi Twojego położenia.

⭐Nowość w Autopay

Jeżeli nie jedziesz już autostradą, a nadal widzisz w aplikacji komunikat o trwającym przejeździe e-TOLL, możesz samodzielnie wskazać bramkę wyjazdową i od razu uregulować należność. Żeby to zrobić:

 • wejdź do głównego widoku aplikacji > sekcja 'Zapłać',
 • znajdź komunikat: Przejazd e-TOLL w trakcie,
 • wskaż bramkę wyjazdową,
 • kliknij przycisk 'Przytrzymaj i zapłać'

i gotowe – komunikat z potwierdzeniem zakończonego przejazdu zobaczysz w aplikacji.

System nie zarejestrował mojej bramki wjazdowej lub wyjazdowej. Co teraz?

System nie odnotował wjazdu na autostradę Jeżeli system Autopay nie odnotował Twojej bramki wjazdowej, wówczas po 3 h zobaczysz w aplikacji żółty komunikat z prośbą o wskazanie bramki. Masz na to 48 h, ale im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Jeżeli nie wskażesz bramki, nie będziemy w stanie opłacić Twojego przejazdu, a to może grozić mandatem. System nie odnotował zjazdu z autostrady Jeżeli nie jedziesz już autostradą, a w aplikacji nadal widzisz 'Przejazd e-TOLL w trakcie' – możesz ręcznie wskazać bramkę wyjazdową, co umożliwi nam pobranie odpowiedniej opłaty od razu. Jeśli od Twojej podróży minęło więcej niż 3 h i aplikacja nie wyświetla prośby o wskazanie bramki wyjazdowej – możesz opłacić przejazd ręcznie. Żeby to zrobić: kliknij 'Transakcje' widoczne na dolnym pasku (ekran główny), kliknij 'Przytrzymaj i zapłać' przy nieopłaconym przejeździe. Żeby w przyszłości zakup biletu e-TOLL dokonał się automatycznie, pamiętaj, żeby: włączyć zgodę na używanie Twojego położenia przez Autopay, włączyć w tle aplikację Autopay na czas całego przejazdu (żeby włączyć działanie w tle na telefonie z systemem Android, wejdź do aplikacji > kliknij strzałkę 'Wróć' > wybierz opcję 'Działanie w tle') wyłączyć tryb oszczędzania baterii; zwolnić i dostosować prędkość pojazdu do ograniczeń obowiązujących na danym odcinku (50 km/h).

💡Wyjaśnienie

Aplikacja Autopay musi działać tle, by mogła dokonać się automatyczna płatności, jeśli korzystasz z e-TOLL, czyli jedziesz autostradą A2 Konin-Stryków lub autostradą A4 Sośnica-Bielany Wrocławskie.

Nie musisz włączać aplikacji Autopay, ani mieć ze sobą telefonu, a płatność automatyczna dokona się w tle, jeżeli korzystasz z Videotollingu, czyli jedziesz autostradą AmberOne A1 lub autostradą A4 Katowice-Kraków. Aplikacja nie śledzi Twojego położenia.

⭐Nowość w Autopay

Jeżeli nie jedziesz już autostradą, a nadal widzisz w aplikacji komunikat o trwającym przejeździe e-TOLL, możesz samodzielnie wskazać bramkę wyjazdową i od razu uregulować należność. Żeby to zrobić:

 • wejdź do głównego widoku aplikacji > sekcja 'Zapłać',
 • znajdź komunikat: Przejazd e-TOLL w trakcie,
 • wskaż bramkę wyjazdową,
 • kliknij przycisk 'Przytrzymaj i zapłać'

i gotowe – komunikat z potwierdzeniem zakończonego przejazdu zobaczysz w aplikacji.

Czy aktywacja usługi e-TOLL wiąże się z wydłużeniem czasu korzystania z Autopay?

Nie. Aktywacja usługi e-TOLL nie ma na to wpływu. Aktywny abonament pozostaje bez zmian i trwa jeden miesiąc lub jeden rok – w zależności od wybranego pakietu. Wybierając plan roczny, zyskujesz dwa miesiące gratis.

O czym pamiętać wjeżdżając na autostradę objętą e-TOLL?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby:włączyć aplikację Autopay (może działać w tle);mieć aktywny pojazd (żeby to sprawdzić, wejdź w aplikację, kliknij 'Więcej' > 'Pojazdy' – tam znajdziesz listę aktywnych pojazdów);mieć aktywną usługę e-TOLL na A2 i/lub A4;upewnić się, że telefon nie działa w trybie oszczędzania energii;sprawdzić, czy na pewno wyraziłeś zgodę na odczyt lokalizacji i otrzymywanie powiadomień push;upewnić się, czy na wskazanej karcie płatniczej masz wystarczającą ilość środków;mieć dostęp do internetu.Pamiętaj również o tym, by zwolnić w momencie przejazdu w miejscu, gdzie dawniej były bramki, żeby system mógł odnotować Twój przejazd).

Co zrobić, gdy kupiłem bilet nie na ten pojazd?

Do momentu wykorzystania biletu autostradowego, możesz go zwrócić i w ten sposób odzyskać środki przeznaczone na jego zakup. Link umożliwiający zwrot znajdziesz w mailu, w którym wysłaliśmy Ci zakupiony bilet autostradowy. Żeby dokonać zwrotu, podaj numer biletu i tablicę rejestracyjną.

Mój przejazd nie został zarejestrowany. Co teraz?

Możesz kupić zaległy bilet autostradowy bezpośrednio w aplikacji Autopay. Opcja zakupu biletu jest dostępna w trzech miejscach: Na ekranie głównym w sekcji 'Zapłać' – po wybraniu autostrady z listy 'Autostrady e-TOLL; W sekcji 'Więcej' – po wejściu w zakładkę 'Kup bilet elektroniczny e-TOLL'; W sekcji 'Więcej' > Pojazdy > Szczegóły pojazdu > Autostrady Na zakup biletu e-TOLL masz 3 dni od zakończonej podróży, ale im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Żeby w przyszłości zakup biletu e-TOLL dokonał się automatycznie, pamiętaj, żeby: włączyć zgodę na używanie Twojego położenia przez Autopay, włączyć w tle aplikację Autopay na czas całego przejazdu (żeby włączyć działanie w tle na telefonie z systemem Android, wejdź do aplikacji > kliknij strzałkę 'Wróć' > wybierz opcję 'Działanie w tle') wyłączyć tryb oszczędzania baterii; zwolnić podczas przejazdu w miejscu poboru opłat (max. 50 km/h).

💡Wyjaśnienie

Aplikacja Autopay musi działać tle, by mogła dokonać się automatyczna płatności, jeśli korzystasz z e-TOLL, czyli jedziesz autostradą A2 Konin-Stryków lub autostradą A4 Sośnica-Bielany Wrocławskie.

Nie musisz włączać aplikacji Autopay, ani mieć ze sobą telefonu, a płatność automatyczna dokona się w tle, jeżeli korzystasz z Videotollingu, czyli jedziesz autostradą AmberOne A1 lub autostradą A4 Katowice-Kraków. Aplikacja nie śledzi Twojego położenia.

⭐Nowość w Autopay

Jeżeli nie jedziesz już autostradą, a nadal widzisz w aplikacji komunikat o trwającym przejeździe e-TOLL, możesz samodzielnie wskazać bramkę wyjazdową i od razu uregulować należność. Żeby to zrobić:

 • wejdź do głównego widoku aplikacji > sekcja 'Zapłać',
 • znajdź komunikat: Przejazd e-TOLL w trakcie,
 • wskaż bramkę wyjazdową,
 • kliknij przycisk 'Przytrzymaj i zapłać'

i gotowe – komunikat z potwierdzeniem zakończonego przejazdu zobaczysz w aplikacji.

Jak się przygotować do drogi na trasie objętej systemem e-TOLL?

Żeby korzystać z e-TOLL w ramach Autopay: pobierz aplikację, załóż konto i podaj dane swojego pojazdu, dodaj dane karty (która ma być używana do płatności), wyraź zgodę na odczytywanie lokalizacji i otrzymanie powiadomień push (to konieczne, bo w ten sposób wyślemy Ci potwierdzenie zakupu biletu). Pamiętaj o tym, żeby włączyć aplikację w trakcie podróży – może działać w tle. Jeżeli ją wyłączysz, Autopay nie będzie mógł zrealizować automatycznej płatności za przejazd.

Jak aktywować usługę e-TOLL w Autopay?

Wystarczy, że pobierzesz aplikację, założysz konto, podasz dane pojazdu oraz dane karty płatniczej, z której mają być pobierane płatności automatyczne, a na końcu wyrazisz zgodę na odczytywanie lokalizacji i otrzymanie powiadomień push. Następnie możesz sobie wybrać na których drogach i autostradach chcesz korzystać z Autopay. Możesz również dodać dowolną liczbę pojazdów i kilka źródeł płatności.

Czym różni się bilet autostradowy od aplikacji Autopay?

Obydwa rozwiązania spełniają wymagania systemu e-TOLL. Różnica leży w wygodzie każdego z nich. Bilet autostradowy musisz kupić z wyprzedzeniem (np. na stacji benzynowej lub na ebiletautostradowy.pl), podając dokładną trasę, datę podróży, bramki wjazdową i zjazdową oraz dane pojazdu. Autopay automatycznie zapłaci za przejazd. To znaczy, że system sam odczyta Twoją lokalizację w odpowiednim momencie i automatycznie pobierze opłatę za bilet w momencie wyjazdu z autostrady. Wystarczy mieć zainstalowaną aplikację w swoim telefonie i wyrazić zgodę na wysyłanie powiadomień push.W poniższej tabeli opisane są najważniejsze różnice.Aplikacja Autopaye-Bilet autostradowyautomatycznie kupi dla Ciebie właściwy bilet;bilet jest jednorazowy;usługa oparta jest o technologię GPS (wirtualne bramy),musisz zawsze przed podróżą planować jego zakup;lokalizację pojazdu pobierzemy wyłącznie wtedy, kiedy będzie to konieczne;musisz podać miejsce wjazdu i wyjazdu, tablice pojazdu oraz datę podróży;płatność nastąpi w tle;nie wymaga rejestracji.bez przepłacania; rejestracja w Autopay jest szybka i prosta. 

Kiedy muszę kupić bilet autotradowy?

Jeżeli zamierzasz podróżować jednym z odcinków objętych systemem (A2 Konin - Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica) musisz mieć ze sobą bilet autostradowy – zakupiony przed wjazdem lub, najpóźniej, w momencie wjazdu na autostradę. Korzystając z Autopay nie musisz się o niego martwić, ponieważ system sam odczyta Twoją lokalizację w odpowiednim momencie i automatycznie pobierze opłatę za bilet w momencie wyjazdu z autostrady. Jeżeli wybierasz zakup tradycyjnego biletu autostradowego (np. na stacji benzynowej), musisz to zrobić przed rozpoczęciem podróży. Zakup biletu wymaga podania trasy, daty podróży, bramek wjazdowej i wyjazdowej oraz danych pojazdu.

Gdzie i jak zapłacę za przejazd w ramach e-TOLL?

Najwygodniejszym sposobem jest korzystanie z e-TOLL w ramach Autopay, ponieważ system sam w odpowiednim momencie odczyta pozycję telefonu i zacznie naliczać opłatę. Ta zostanie automatycznie pobrana po wyjeździe z danego odcinka autostrady (pamiętaj, by zwolnić w momencie przejazdu w miejscu, gdzie dawniej były bramki, żeby system mógł odnotować Twój przejazd).Innym rozwiązaniem jest zakup biletu online na: ebiletautostradowy.pl lub w jednym z punktów dystrybucji wskazanych przez GDDKiA. Bilet należy kupić z wyprzedzeniem i wskazać dokładną trasę, datę podróży oraz dane pojazdu.

Jakie odcinki zostały objęte systemem e-TOLL 1 grudnia 2021?

Nowy system obowiązuje na następujących odcinkach płatnych autostrad zarządzanych przez GDDKiA, czyli:A2 Konin ↔ Łódź (węzeł Konin do węzła Stryków),A4 Gliwice ↔ Wrocław (węzeł Sośnica do węzła Bielany Wrocławskie).

Czym jest pojazd lekki?

Pojazdem lekkim nazywa się wszystkie samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t oraz motocykle.

Kogo dotyczą zmiany w e-TOLL?

Zmiana dotyczy wszystkich pojazdów lekkich, czyli samochodów osobowych, motocykli oraz pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t.

e-TOLL – co zmieniło się 1.12.2021?

Od 1 grudnia 2021 każdy kierowca podczas przejazdu musi mieć ważny bilet autostradowy, w przeciwnym razie może zostać ukarany mandatem 500 zł. Przejazd musi być zarezerwowany lub opłacony przed wjazdem na autostradę. Nowy system nie umożliwia zakupu winiety, w związku z czym przed każdym przejazdem należy wykupić odpowiedni bilet. Nie można go jednak kupić w kiosku poboru opłat (te znikną), lecz za pośrednictwem aplikacji Autopay lub w punktach stacjonarnych wyznaczonych przez GDDKiA.

Jak poprawnie skonfigurować telefon, aby korzystać z e-TOLL?

Wyruszając w trasę – włącz aplikację (może działać w tle).Android:Żeby usługa mogła zostać zrealizowana – wyraź zgodę na odczytywanie lokalizacji i otrzymanie powiadomień push. To koniecznie, bo w ten sposób wyślemy Ci potwierdzenie zakupu biletu.Korzystając z aplikacji – nie włączaj trybu oszczędzania baterii, ponieważ może to zakłócić jej pracę. Zalecamy skorzystać z serwisu dontkillmyapp.com, żeby sprawdzić szczegółowe ustawienia baterii – niektóre systemy mają własną strategię zarządzania baterią w aplikacji, być może konieczne będzie dodanie Autopay do wyjątków.iOS:Żeby usługa mogła zostać zrealizowana – wyraź zgodę na odczytywanie lokalizacji i otrzymanie powiadomień push. To koniecznie, bo w ten sposób wyślemy Ci potwierdzenie zakupu biletu.Korzystając z aplikacji – nie włączaj trybu oszczędzania baterii, ponieważ może to zakłócić jej pracę.

Czy e-TOLL działa na odcinkach A2 i A4, na których wcześniej były szlabany?

Tak, system e-TOLL działa również na autostradach A2 i A4. Na odcinkach Konin-Stryków (A2) i Bielany Wrocławskie–Sośnica (A4) z systemu e-TOLL mogą korzystać również użytkownicy pojazdów lekkich (pamiętaj, by zwolnić w momencie przejazdu w miejscu, gdzie dawniej były bramki, żeby system mógł odnotować Twój przejazd).

Czym jest OBU oraz ZSL?

OBU (z ang. On Board Unit) to urządzenie pokładowe klasy GNSS, które przesyła dane geolokalizacyjne pojazdu do systemu e-TOLL, wykorzystując do tego transmisję danych. Dzięki OBU możliwe jest elektroniczne naliczanie opłat za przejazdy płatnymi drogami w kraju.Listę urządzeń OBU dopuszczonych do użytku znajdziesz tutaj.ZSL to Zewnętrzny System Lokalizacyjny. Można go zyskać wyłącznie od oficjalnego operatora, który zainstaluje urządzenie oraz aktywuje usługę e-TOLL.Listę dopuszczonych operatorów ZSL znajdziesz tutaj.

Kiedy muszę korzystać z e-TOLL?

To korzystania z systemu e-TOLL są zobowiązani wszyscy kierujący pojazdami – bez względu na ich masę całkowitą – którzy chcą się poruszać po płatnych drogach w kraju. Można to zrobić w zaledwie kilka minut wybierając usługę Autopay lub Autopay Flota.

Kto może korzystać z e-TOLL?

System e-TOLL obsługuje wszystkie pojazdy samochodowe oraz zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusy – niezależnie od ich DMC. Wyjątkiem są odcinki A2 (Stryków-Konin) oraz A4 (Bielany Wrocławskie-Sośnica), gdzie z e-TOLL mogą korzystać również posiadacze pojazdów lekkich.

Gdzie działa e-TOLL?

Systemem e-TOLL objęto całą sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich (ok. 3 700 km) w kraju oraz odcinki autostrad A2 Konin - Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica również dla pojazdów lekkich.

Jak można się zarejestrować w e-TOLL za pośrednictwem Autopay?

Wejdź na https://app.autopay.pl/rejestracja, podaj adres e-mail i hasło oraz zaakceptuj regulamin usługi, żeby zainicjować rejestrację. Następnie wybierz rodzaj konta i uzupełnij potrzebne dane firmowe. W kolejnym kroku poprosimy Cię o wpisanie kodu weryfikacyjnego, który wcześniej wyślemy SMS-em na podany przez Ciebie numer telefonu. Gdy to zrobisz – dodaj pojazdy oraz rejestrującego, po czym zasil limit kredytowy (depozyt), z którego będą automatycznie pobierane płatności za przejazdy. Po zalogowaniu do aplikacji, kliknij Więcej > Pojazdy > Nazwa Twojego pojazdu, a zobaczysz listę dostępnych usług. Będzie wśród nich również e-TOLL. Żeby go aktywować – kliknij suwak po prawej stronie.

Mam konto utworzone przez bank, nie mogę zalogować się w Autopay (dane zajęte). Co teraz?

Żeby móc korzystać z aplikacji, musisz przenieść swoje dane. To bardzo proste. Kliknij w ten link i podaj numer telefonu użyty podczas rejestracji w Autopay za pośrednictwem aplikacji banku. System przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku. Jeżeli podczas próby rejestracji (a była to Twoja pierwsza próba) system powiadomi Cię, że wpisywane dane zostały już przez kogoś użyte – skontaktuj się z nami, a postaramy się to wyjaśnić. Być może ktoś inny popełnił błąd podczas wpisywania danych i przez to widnieją jako 'zajęte'.