Usługa e-TOLL a Autopay. Czym to się różni?

Udostępnij:

Autopay to usługa płatności automatycznych działająca w różny sposób na poszczególnych odcinkach płatnych dróg w Polsce. Różnice w działaniu wynikają z charakteru danej autostrady.

Jeżeli korzystasz z Videotollingu, czyli jedziesz autostradą AmberOne A1 lub autostradą A4 Katowice-Kraków – nie musisz włączać aplikacji Autopay, a płatność automatyczna się dokona (nie musisz mieć ze sobą nawet telefonu, o ile masz dodany pojazd i podpiętą kartę).

Jeśli korzystasz z e-TOLL, czyli jedziesz autostradą A2 Konin-Stryków lub autostradą A4 Sośnica-Bielany Wrocławskie – aplikacja Autopay musi być uruchomiona, by mogła dokonać się automatyczna płatność. Przejazdy w usłudze e-TOLL są realizowane na podstawie GPS. Co ważne, Autopay może działać w tle – bez konieczności wchodzenia do aplikacji i trzymania jej uruchomionej na głównym widoku.

Żeby zakup biletu e-TOLL dokonał się automatycznie, pamiętaj, żeby:

  • włączyć zgodę na używanie Twojego położenia przez Autopay,
  • włączyć w tle aplikację Autopay na czas całego przejazdu (żeby włączyć działanie w tle na telefonie z systemem Android, wejdź do aplikacji > kliknij strzałkę 'Wróć' > wybierz opcję 'Działanie w tle')
  • wyłączyć tryb oszczędzania baterii;
  • zwolnić i dostosować prędkość pojazdu do ograniczeń obowiązujących na danym odcinku (50 km/h).

💡Wyjaśnienie

Jeżeli korzystasz z telefonu z systemem Android i chcesz się upewnić, czy aplikacja działa w tle i rejestruje przejazd e-TOLL – możesz to zrobić wewnątrz aplikacji, poprzez wybór systemowej strzałki cofania i wskazanie opcji 'Działanie w tle'. W ten sam sposób, wybierając opcję 'Zamknij', możesz wyłączyć aplikacje, jeśli nie chcesz korzystać z e-TOLL.