Jak to działa

Udostępnij:

Czy Autopay działa na wszystkich bramkach na autostradzie?

System działa na:wszystkich bramkach oznaczonych szyldem AmberGO na AmberOne Autostradzie A1 (odcinek Gdańsk-Toruń)  na bramkach oznaczonych znakiem czarnej kamery na żółtym tle na Autostradzie A4 Katowice-Kraków na Autostradzie A2 Konin – Stryków w ramach systemu e-TOLL na Autostradzie A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica w ramach systemu e-TOLL

Co, jeśli szlaban nie podniesie się na wyjeździe z AmberOne Autostrady A1, a bramka jest bezobsługowa (bez inkasenta)?

Niestety czasem taka sytuacja może mieć miejsce, gdy system kamer nie rozpozna Twojej tablicy poprawnie. W tej sytuacji wciśnij przycisk SOS (umieszczony na bramce) i poczekaj na inkasenta. Inkasent na podstawie Twoich tablic rejestracyjnych doda informację o Twoim wyjeździe z autostrady.

Czy kilka osób może mieć dodany ten sam samochód?

Tak. Taka możliwość istnieje w ramach usługi Autopay Flota, która jest przeznaczona dla podmiotów zarządzających flotami – zarówno samochodów lekkich, jak i ciężkich.Pamiętaj jednak, że, w przypadku autostrad objętych systemem videotollingu, podczas przejazdu przez bramki nie musisz mieć ze sobą telefonu z zainstalowaną aplikacją. Jeżeli ktoś z Twojej rodziny lub znajomych skorzysta z Twojego samochodu i przejedzie przez bramki objęte systemem Autopay – płatność zostanie pobrana z Twojej karty. Rejestr wszystkich płatności znajdziesz po zalogowaniu się do aplikacji. W każdej chwili możesz wyłączyć obsługiwanie autostrad – wówczas użytkownik Twojego samochodu będzie musiał samodzielnie wnieść opłatę.Systemem videotollingu są objęte następujące odcinki: A4 Katowice-Kraków oraz A1 Gdańsk-Toruń.

Dlaczego nie można dodać tego samego samochodu w kilku kontach na Autopay?

Pojazd nie może być dodany do kilku kont jednocześnie, ponieważ powodowałoby to trudności z pobraniem opłaty od właściwego użytkownika. Jeżeli podróżujesz drogą objętą systemem Videotollingu (autostradą AmberOne A1 lub autostradą A4 Katowice-Kraków), opłata jest pobierana na podstawie odczytu numeru rejestracyjnego, co znaczy, że może być pobrana wyłącznie od osoby, która ma dodany do swojego konta pojazd poruszający się w danej chwili autostradą. Jeżeli podróżujesz drogą objętą systemem e-TOLL (autostradą A2 Konin-Stryków lub autostradą A4 Sośnica-Bielany Wrocławskie), opłata pobierana jest z konta gdzie przypisany jest pojazd na podstawie odczytu GPS z telefonu, co znaczy, że jeśli podróżujesz np. jako pasażer i nie chcesz płacić automatycznie za ten przejazd – musisz wyłączyć całkowicie aplikację Autopay przed rozpoczęciem podróży.

Mam nowy samochód. Jak zmienić dane w systemie Autopay?

Wejdź na swoje konto w systemie Autopay, otwórz zakładkę 'Pojazdy', dodaj nowy i usuń stary samochód, jeżeli istnieje taka potrzeba.

Jakim pojazdem mogę korzystać z Autopay?

System Autopay umożliwia dodanie pojazdów z kategorii od 1 do 5:Kategoria 1 – Pojazd o dwóch osiach, bez podwójnych kół, nieciągnący przyczepy. Kategoria 2 – Pojazd o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła. Kategoria 2A – Pojazd posiadający łącznie więcej niż dwie osie, bez podwójnych kół. Kategoria 3 – Pojazd lub zespół pojazdów o trzech osiach, które posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi. Kategoria 4 – Pojazd lub zespół pojazdów o więcej niż trzech osiach, które posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi. Kategoria 5 – Pojazd lub zespół pojazdów nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, w szczególności pojazdy nienormatywne określone w przepisach Prawo o Ruchu Drogowym.Poruszając się motocyklem, możesz korzystać z płatności automatycznych na odcinkach autostrad objętych systemem e-TOLL, czyli A2 Konin - Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica.

Czy z jednego konta może korzystać kilka samochodów?

Tak. Każdy użytkownik aplikacji może dodać do swojego konta kilka pojazdów i podpiąć pod nie te same lub różne metody płatności. Konto do 3 pojazdów jest darmowe.

Czy można przejechać z Autopay na autostradzie A4 Katowice-Kraków na nieoznakowanych pasach?

Tak, na nieoznakowanych pasach też można przejechać z Autopay. Jednak wtedy należy podać inkasentowi numer rejestracyjny i poinformować, że chcesz dokonać opłaty automatycznej z użyciem aplikacji Autopay. Aktualna lista państw, w których dokonanie rejestracji pojazdu uprawnia do przejazdu na danej autostradzie.Autostrada AmberOne Autostrada A1: Czechy, Dania, Szwecja, Niemcy, Niderlandy, Wielka Brytania, Niemcy, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Belgia, Luksemburg, Austria, Słowacja, Węgry Autostrada A4: Państwa Członkowskie Unii Europejskiej, Ukraina

Jak skorzystać z Autopay na autostradzie A4 Katowice-Kraków pomiędzy godzinami 1:00-5:00 rano?

W tych godzinach pasy wyłącznie dla płatności automatycznych Autopay i A4Go są nieczynne (pali się czerwony krzyżyk). Są jednak dostępne dodatkowe, oznakowane i otwarte pasy, na których można płacić zarówno tradycyjnymi metodami, jak i automatycznie – za pośrednictwem aplikacji Autopay.

Co jeśli szlaban nie podniesie się na wyjeździe z AmberOne Autostrady A1?

W tej sytuacji wystarczy, że poinformujesz inkasenta o tym, że posiadasz aplikację Autopay, aby na wyjeździe szlaban podniósł się poprawnie. Inkasent na podstawie Twoich tablic rejestracyjnych doda informację o Twoim wyjeździe z autostrady.

Na jakim odcinku AmberOne Autostrady A1 działa Autopay?

Autopay działa na wszystkich bramkach i węzłach AmberOne Autostrady A1 na odcinku z Nowej Wsi do Rusocina, w obu kierunkach. Bramki oznaczone są symbolem AmberGO.

Co jeśli szlaban się nie podniesie na wjeździe, mimo że mam wszystko skonfigurowane poprawnie?

Niestety może się zdarzyć sytuacja, że kamera nie rozpozna numeru rejestracyjnego pojazdu. Wówczas należy postąpić następująco:na A1 – pobrać tradycyjny bilet i opłacić przejazd przy wyjeździe za pomocą karty płatniczej lub gotówki (środki nie zostaną pobrane z aplikacji);na A4 Katowice-Kraków – poinformować inkasenta, że jest się użytkownikiem systemu Autopay, a szlaban zostanie podniesiony na podstawie wskazanych tablic rejestracyjnych (opłata za przejazd zostanie pobrana za pośrednictwem aplikacji).

Czy dla płatności przy pomocy Autopay na autostradzie A4 Katowice-Kraków przeznaczona jest osobna bramka?

Użytkownikom Autopay dedykowane są 4, specjalnie oznakowane bramki, po lewej stronie na każdym placu poboru opłat. Trzy pierwsze z nich — od lewej strony — przeznaczone są wyłącznie dla płatności automatycznych Autopay i A4Go. Zapłacić za przejazd przy użyciu Autopay można również na pozostałych bramkach, zgłaszając taki zamiar inkasentowi, który uruchomi system.

Czy na AmberOne Autostradzie A1 są bramki przeznaczone wyłącznie dla użytkowników Autopay?

Tak, na AmberOne Autostradzie A1 są bramki przeznaczone wyłącznie dla kierowców korzystających z automatycznego systemu płatności AmberGO. Takie bramki oznaczone są symbolem AmberGO i dodatkowo: na wjeździe przekreślonym symbolem biletu, a na zjeździe przekreślonym symbolem inkasenta.

Jak odbywa się przejazd przez bramki na Autostradzie A4 Katowice-Kraków?

Jeżeli masz dodany pojazd i wybraną formę płatności w aplikacji Autopay, możesz korzystać z płatności automatycznych na trasie Brzęczkowice-Balice, w obu kierunkach. Wystarczy, że wolno podjedziesz do bramki oznaczonej symbolem czarnej kamery na żółtym tle, a szlaban się podniesie. Opłata zostanie pobrana automatycznie w chwili rozpoznania pojazdu, połowa na bramce wjazdowej, a druga połowa na bramce wyjazdowej z autostrady.

Jak odbywa się przejazd autostradami z videotollingiem i systemem e-TOLL?

W przypadku podróżowania autostradami AmberOne A1 (odcinek Gdańsk-Toruń) oraz A4 (Katowice-Kraków) – czyli w ramach systemu videotolling – nie musisz nic robić. Jeżeli masz dodany pojazd i wybraną formę płatności – gdy zbliżysz się do szlabanu, ten podniesie się automatycznie, a opłata zostanie pobrana. Natomiast w przypadku podróżowania autostradami A2 Konin - Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica czyli w ramach systemu e-TOLL – włączenie aplikacji mobilnej Autopay w trakcie przejazdu jest konieczne, by płatność mogła zostać zrealizowana (pamiętaj, by zwolnić w momencie przejazdu w miejscu, gdzie dawniej były bramki, żeby system mógł odnotować Twój przejazd). 

Czy w trakcie przejazdu przez AmberOne Autostradę A1 mogę usunąć kartę lub pojazd?

Nie. Opcja usunięcia pojazdu lub karty jest zablokowana do chwili zakończenia przejazdu i uregulowania opłaty. Jeśli wjechałeś przez dedykowaną bramkę, a na wyjeździe zapłaciłeś standardowo, to pojazd będzie można usunąć po upływie 48 h od wjazdu.

Na jakim odcinku Autostrady A2 działa Autopay?

System działa na trasie Konin-Łódź (Stryków) – w ramach systemu e-TOLL.

Na jakim odcinku Autostrady A4 działa Autopay?

System działa na trasie Katowice-Kraków (Brzęczkowice-Balice), w obu kierunkach. Żeby skorzystać z Autopay, należy wybrać bramkę oznaczoną symbolem czarnej kamery na żółtym tle. Z Autopay można również skorzystać na odcinku A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica w ramach systemu e-TOLL.

Czy z aplikacją Autopay mogę jechać na odcinku AmberOne Autostradzie A1 i Autostradzie A4 Katowice-Kraków?

Wskazane drogi nie są objęte system e-TOLL, ale są obsługiwane przez Autopay w ramach videotollingu. To znaczy, że za przejazdy tymi odcinkami również możesz zapłacić automatycznie, jeżeli wybierzesz Autopay Flota.