Prowadzisz e-sklep? Postaw na ekologiczne pakowanie zamówień

#ekologia #sprzedaż online

Udostępnij:

Sprzedaż internetowa jest związana z koniecznością wysyłki towarów. Dlatego firmy działające w branży e-commerce zużywają każdego roku tony plastiku, taśm i folii. Rozwiązaniem tego problemu są ekologiczne opakowania, które mają przede wszystkim dobry wpływ na stan środowiska naturalnego, ale także pozwalają kreować pozytywny wizerunek firmy.

Branże e-commerce, w przeciwieństwie do detalicznej, generuje ogromne ilości opakowań. Zazwyczaj są to: plastik, sztuczne wypełniacze, taśmy klejące i folie stretchowe. To trudne do utylizacji materiały, które w dużych ilościach są wyjątkowo szkodliwe dla naszej planety. Na szczęście przedsiębiorstwa mają coraz większą świadomość ekologiczną i decydują się na biodegradowalne lub nadające się do recyklingu opakowania.

Doceniają to przede wszystkim klienci, którzy coraz częściej deklarują wybór produktów firm działających na rzecz zrównoważonego rozwoju. Decyzja o wdrożeniu ekologicznych opakowań, może być zaletą firmy – tą, która wyróżni ją od konkurencji. Jednocześnie to świetny sposób, aby zainicjować działania promocyjne oparte na ekologicznych rozwiązaniach.

Klienci chcą ekologicznych przesyłek

Dane z badania i raportu Green Generation pokazują, że 3/4 internautów i 87% kupujących dostrzega nieekologiczne zachowania online sklepów i dostawców. Wśród tych działań są przede wszystkim używanie folii do pakowania przesyłek (31%), pakowanie produktów spożywczych w woreczki foliowe i reklamówki (29%), pakowanie małych produktów w duże paczki oraz używanie wypełniaczy (28%), wysyłanie różnych elementów tego samego zamówienia partiami (23%), brak opcji odbioru przesyłki w dedykowanym punkcie (18%). Z większością wspomnianych zachowań w e-commerce klienci spotkali się osobiście (96%).

Klientów zainteresowanych losem planety jest już znacząca większość. Informuje o tym raport CBOS Polacy wobec zmian klimatu , z którego wynika, że 84% respondentów dostrzega zagrożenia związane z ekologią – zmiany klimatyczne lub zanieczyszczenie środowiska. Dlatego już teraz warto zadbać o swój wkład w działania proekologiczne i skupić się na stosowaniu “zielonych opakowań”.

Jak pakować ekologicznie?

Do najpopularniejszych rodzajów opakowań ekologicznych można zaliczyć głównie te wykonane z papieru, ale też kartonu i skrobi. Cięższe towary można pakować w drewniane lub bambusowe skrzynki. Takie opakowanie moża w przyszłości wykorzystać do przechowywania innych rzeczy, co spotka się z pozytywnym odbiorem klienta. Małe rzeczy, takie jak biżuteria, powinno się pakować w bawełniane woreczki, lub bio foliopaki, które powstają ze skrobi roślinnej. Innymi rozwiązaniami w zgodzie naturą są: szary papier, biodegradowalny skropak, worki jutowe oraz opakowania wielokrotnego użytku.

Do wypełnienia paczki wystarczy używać skrawków papieru lub kartonu. Ekologiczni przedsiębiorcy stosują także skrobię kukurydzianą, która wyglądem przypomina styropian. W roli wypełnienia sprawdzi się także sianko, które powstaje z drewna lub trociny, czyli pochodne drewna. Natomiast sztuczne taśmy klejące, można zastąpić wyprodukowanymi z papieru.

Warto w swojej firmie wprowadzić odgórne zasady pakowania towarów i uczulić pracowników na przestrzeganie tych norm. Ważne, aby minimalizować zużycie materiałów pakowych, a resztki starych opakowań wykorzystywać powtórnie, na przykład do wypełnienia.

Ekologiczne rozwiązania są za drogie?

Przygotowanie ekologicznej przesyłki wiąże się z większymi kosztami. Można jednak wypracować pewne mechanizmy, które w efekcie przyniosą przedsiębiorcy korzyść. W jaki sposób? Przykładem jest wysłanie towaru w ekologicznych opakowaniach z nadrukiem logo firmy. Będzie ono droższe, ale jednocześnie spełni dodatkową funkcję – wizerunkową. Inwestycja w markę, przy okazji praktycznych rozwiązań, jest dobrym pomysłem. Nie jest to pomysł nowy, stosują go największe sieci, takie jak na przykład Zalando, czy e-obuwie.

Należy również wiedzieć, że klienci są w stanie zaakceptować droższe rozwiązania w imię ekologicznych przesyłek. Świadczą o tym wyniki raportu Green Generation. 31% klientów zgadza się dopłacić za to, aby dostawca zapakował produkty bez użycia folii, w przyjazne środowisku opakowania. Są w stanie dołożyć 1 lub 2 złote, a co 4. klient nawet 5 zł.

W zgodzie z przepisami

Towar zakupiony na odległość musi być odpowiednio zabezpieczony na czas transportu i zazwyczaj na tym kończy się rola opakowania. Dlatego różne państwa wprowadzają nowe regulacje, które mają na celu monitorowanie ilości opakowań wprowadzanych na rynek. Z tego powodu od 1 stycznia 2020 roku każda wysyłka towaru przez Internet lub kuriera, do której wykorzystano takie materiały opakowaniowe jak np. taśma, karton, folia, wymaga ewidencjonowania i raportowania do systemu BDO. Klienci również mogą zweryfikować czy przedsiębiorca stosuje się do nowych zasad na stronie www.bdo.mos.gov.pl.

Branża e-commerce musi dopasowywać się do nowych potrzeb konsumentów i regulacji prawnych. Nie powinna traktować tego jako przykry obowiązek, a raczej jako szansę. To świetny sposób na kreowanie pozytywnego wizerunku i wyróżnienie się od konkurencji. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie tzw. zielonych opakowań. Ty również możesz uczynić ten krok.

Przeczytaj także:

Ekologia

Środowisko w (nie)dobrym stanie – problemy i działania naprawcze [RAPORT AUTOPAY]

Jak Polacy podchodzą do kwestii ochrony środowiska? Jakie działania podejmują, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na planetę? Czego oczekują od rządzących?

13.09.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Eko idee bliższe kobietom [RAPORT AUTOPAY]

Kobiety mocniej wspierają kwestie związane z ochroną środowiska i chętniej wprowadzają w życie proekologiczne nawyki. Co jeszcze wynika z naszego badania?

01.09.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Cyfrowy ślad węglowy. Wpływ technologii na środowisko

Cyfrowy ślad węglowy generowany przez nowe technologie ma realny wpływ na środowisko naturalne. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby ograniczyć swój.

11.08.2023 Czytaj więcej