Nowy Ład a opodatkowanie przedsiębiorców – czego możesz się spodziewać?

29.11.2021
Udostępnij:

Zapowiedziane przez rząd zmiany podatkowe w ramach „Nowego Ładu” mają wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku. Zaraz po sylwestrze polskie firmy czeka więc prawdziwa rewolucja.

Na co musisz się przygotować? Nowa zasada rozliczania składki zdrowotnej, zwiększenie kwoty wolnej od podatku i progu w PIT, ulga dla klasy średniej, zmniejszenie limitu płatności gotówkowych, nowe terminy płatności składek ZUS i PIT oraz obowiązek składania miesięcznych deklaracji do ZUS. Szczegółowo omówimy każdą zmianę po kolei.

Składka zdrowotna

Zasadnicza zmiana dotyczy wysokości składki zdrowotnej. Według zapowiedzi "Nowy Ład" zlikwiduje możliwość jej odliczenia. Wysokość stawki będzie uzależniona od formy opodatkowania.

 • Zasady ogólne – wysokość składki zdrowotnej będzie wyliczana jako 9% dochodu.
 • Podatek liniowy – wysokość składki zdrowotnej będzie wyliczana jako 4,9% dochodu, przy jednoczesnej minimalnej stawce na poziomie 9% od minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. – 3000 zł).
 • Ryczałt – składka zdrowotna będzie obliczana na podstawie rocznego przychodu. Do 60 tys. przychodu rocznie składka zdrowotna wyniesie 305,56 zł, do 300 tys. zł przychodu rocznie – 509,27 zł, natomiast powyżej 300 tys. zł rocznie już 916,68 zł.


 • Kwota wolna od podatku

  „Nowy Ład” to również podniesienie kwoty wolnej od podatku. To inaczej suma rocznych dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu. Dzisiaj wynosi ona 8 tysięcy złotych, a po wprowadzeniu „Nowego Ładu” będzie to 30 tys. złotych. Oznacza to w praktyce, że opodatkowane będą dochody roczne przekraczające 30 tysięcy złotych. W przeliczeniu na miesiąc jest to 2500 zł. Ci, którzy zarabiają mniej, nie zapłacą PIT w ogóle. Ta zmiana okazuje się bardzo korzystna dla osób o najniższych dochodach.

  Podwyższenie drugiego progu podatkowego

  Kolejną zmianą „Nowego Ładu” jest zmiana wysokości progu podatkowego dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych – z 85 tys. do 120 tys. Ta zamiana spowoduje, że znaczna część osób lepiej zarabiających uniknie wyższej stawki podatku. Obecnie (od 2009 roku) obowiązują dwa progi podatkowe:

 • I próg podatkowy – dla dochodów rocznych do 85 528 zł – opodatkowany 17%;
 • II próg podatkowy – dla dochodów rocznych powyżej 85 528 zł – opodatkowany 32% – (nastąpi zmiana z 85 528 zł na 120 000 zł);
 • Nieformalnie funkcjonuje jeszcze III prób podatkowy, który został ustalony w 2019 roku – tzw. podatek solidarnościowy w wysokości 4%. Dotyczy jedynie najbogatszych osób o dochodach rocznych przekraczających 1 000 000 zł.


 • Totalmoney informuje, że podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 000 zł sprawi, że wyższą stawką podatku 32% objętych będzie nawet o połowę mniej podatników niż dotychczas.

  Ulga dla klasy średniej

  Celem ulgi dla klasy średniej jest rekompensata strat spowodowanych podwyżką składki zdrowotnej, o której wcześniej wspomnieliśmy. Obejmuje ona zarówno osoby pracujące na etacie, jak i również przedsiębiorców – ale nie wszystkich. Z ulgi nie skorzystają firmy na podatku liniowym, ani przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem.

  Mogą z niej skorzystać tylko przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej – a konkretnie osoby zarabiające powyżej 68 412 złotych rocznie (czyli 5700 zł miesięcznie). Aby skorzystać z ulgi, nie można jednak przekroczyć dochodu 133 692 złotych rocznie (czyli 11 141 zł miesięcznie). Powyższy przedział dotyczy przychodów pomniejszonych o koszty prowadzenia tej działalności. Jeżeli dochody mieszczą się w tym przedziale, to przedsiębiorcy mogą odliczyć od dochodu wyliczoną według specjalnych wzorów kwotę.

 • dochód: 68 412-102 588 zł; wzór: (dochód * 6,68% – 4566 zł) / 0,17
 • dochód: 102 588-133 692 zł; wzór: (dochód * (-7,35%) + 9829 zł) / 0,17


 • Limit płatności gotówkowych

  Pomysłem na zmniejszenie szarej strefy jest wprowadzenie bardziej rygorystycznego limitu płatności gotówkowych: z 15 tys. zł do 8 tys. zł. W praktyce oznacza to, że każda transakcja powyżej kwoty 8 tys. zł będzie się musiała odbyć za pośrednictwem przelewu bankowego.

  Nowe terminy płatności składek ZUS i PIT

  Nowa wersja przepisów wiąże się z ujednoliceniem terminów płatności zaliczek na PIT oraz składek ZUS. Będą opłacane w terminie do 20. dnia miesiąca. Zmiana dotyczy tylko firm nieposiadających osobowości prawnej, a więc m.in. wszystkich osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Natomiast spółki z o.o. oraz spółki akcyjne zobowiązane będą do opłacania składek ZUS do 15. dnia miesiąca.

  Obowiązek składania miesięcznych deklaracji do ZUS

  Od nowego roku każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, która będzie obliczała składkę zdrowotną jako procent osiągniętego dochodu, będzie musiała również co miesiąc składać deklarację o dochodach do ZUS (do 20. dnia kolejnego miesiąca). Nowe przepisy nakładają również obowiązek sporządzania deklaracji rocznej w zakresie składki zdrowotnej.

  Kalkulator

  W sieci udostępniane są kalkulatory, które pozwalają obliczyć przyszłe firmowe zarobki po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Szczególnie warto sprawdzić, ten dedykowany jednoosobowym działalnościom gospodarczym: Kalkulator podatków Nowy Ład.

  Jak działa ten kalkulator?

 • podaj swój miesięczny przychód netto (sumę wszystkich wystawionych faktur)
 • wskaż wysokość swoich miesięcznych kosztów (nie dotyczy ryczałtu)
 • podaj swoją stawkę ryczałtu (dla ryczałtu)
 • wskaż jaki ZUS płacisz – mały czy duży


 • Wynik kalkulatora pokaże Ci zarobki netto z podziałem na poszczególne formy opodatkowania – zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt. Jak jednak można przeczytać na stronie inFakt, kalkulator nie uwzględnia ulgi dla klasy średniej na zasadach ogólnych z powodu niejasnych zapisów w projekcie ustawy.

  29 października 2021 roku w Sejmie i Senacie zakończyły się prace legislacyjne nad podatkową częścią Polskiego Ładu. Teraz Ustawa czeka tylko na podpis Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Wykorzystanie big data do optymalizacji sprzedaży i marketingu w e-commerce

  Odkryj, jak big data może zmienić e-commerce. Poznaj metody zbierania danych, techniki analityczne oraz wyzwania i przyszłość big data na rynku e-commerce.

  20.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  SEO i marketing treści dla zaawansowanych. Jak dostarczać wartość, która przyciąga klientów?

  Dowiedz się, jak zwiększyć widoczność Twojego e-sklepu. Optymalizacja techniczna, budowanie linków, treści dla wyszukiwania głosowego–wszystko w jednym miejscu.

  18.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Start w e-commerce. Najważniejsze narzędzia, które pomogą Ci odnieść sukces

  Poznaj narzędzia dla początkujących e-przedsiębiorców, które pomogą Ci osiągnąć sukces w e-commerce. Od zarządzania treścią po automatyzację marketingu...

  17.06.2024 Czytaj więcej