Czym jest VAT One Stop Shop i co oznacza dla polskich biznesów?

#podatki #prawo #UE #VAT One Stop Shop

22.03.2024
Udostępnij:

Rozwój e-biznesu często oznacza rozpoczęcie sprzedaży za granicą i wejście na nowe rynki. Dla ułatwienia rozliczeń podatkowych w Unii Europejskiej, wprowadzono system VAT OSS (One Stop Shop). Najprościej mówiąc VAT OSS to procedura, która umożliwia rozliczenie internetowej sprzedaży wysyłkowej do innych krajów Unii Europejskiej w ramach jednej zbiorczej deklaracji dla wszystkich państw członkowskich. Jakie korzyści niesie i co to oznacza dla polskich biznesów?


Jeśli prowadzisz biznes w sieci i myślisz o sprzedaży swoich produktów osobom prywatnym z innych krajów Unii Europejskiej, Vat One Stop Shop może być dobrym – bo wygodnym – rozwiązaniem. Jest to uproszczona forma rozliczenia podatku VAT należnego przy sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów, czyli osób fizycznych, z innych krajów unijnych. Regulacje VAT-OSS nie obejmują transakcji pomiędzy firmami. Dzięki procedurze możesz rozliczać VAT tylko w jednym kraju, a nie w każdym osobno. Stąd zresztą nazwa – ONE STOP SHOP – rozwiązanie to właśnie elektroniczny punkt kompleksowej obsługi.

Od lipca 2021 roku, podatnik może zatem wskazać kraj identyfikacji UE, gdzie składa deklaracje – zazwyczaj kraj, gdzie prowadzi działalność – a VAT OSS zostanie podzielony i przekazany państwom UE konsumpcji. Przedsiębiorca nie musi się więc martwić o rejestrację osobno w każdym kraju UE.

Warto mieć świadomość, że rejestracja do VAT-OSS nie zwalnia z obowiązku stosowania stawek podatku VAT właściwych dla konkretnych państw członkowskich. Jeśli sprzedajesz towar klientom z Francji, wówczas musisz stosować stawki obowiązujące we Francji, mimo że rozliczenia VAT dokonujesz w Polsce.


Korzyści dla Twojego biznesu


  • Uproszczenie i przyspieszenie rozliczeń – VAT OSS zapłacony w kraju identyfikacji UE, zostaje z automatu podzielony i przekazany państwom UE konsumpcji.

  • Przedsiębiorca nie musi się rejestrować osobno w każdym kraju UE konsumpcji – o ile nie przekroczy limitu; trzeba jednak pamiętać, że próg dostaw, w ramach którego można korzystać z VAT One Stop Shop, wynosi 10 000 euro w skali roku. Gdy Twój e-sklep go przekroczy – nawet o zaledwie złotówkę – powstanie obowiązek rejestracji VAT w kraju UE konsumenta.

  • Skorzystanie z VAT OSS to łatwiejszy kontakt z administracją, ponieważ – jako polski przedsiębiorca – będziesz komunikować się w języku polskim.

W analizie opublikowanej na stronie EY Polska, oprócz wspomnianych wcześniej ułatwień dotyczących komunikacji z urzędem i formalności, autorka wskazuje między innymi na minimalizację ryzyka pomyłek podczas rozliczeń, a także łatwiejszy dostęp firm do rynków zagranicznych i mniejsze koszty związane ze sprzedażą za granicą. W analizie zwrócono też uwagę na budowanie pozytywnego wizerunku firmy – VAT OSS może przyczynić się do redukcji lub całkowitego wyeliminowania opóźnień dostaw związanych z procesami rejestracji na VAT w różnych krajach.


Jak skorzystać z VAT OSS?


Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z procedury VAT-OSS, sprawdź, czy faktycznie masz obowiązek rozliczania podatku VAT. Jeżeli Twoja sprzedaż nie przekracza limitu sprzedaży 10 000 euro, możesz rozliczać podatek VAT według stawki VAT kraju, z którego wysyłasz towary.

Warto też pamiętać, że procedura OSS dotyczy wyłącznie transakcji pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Nie będzie więc mieć zastosowania np. w Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii.

Aby zacząć korzystać z procedury VAT-OSS, musisz najpierw wypełnić elektroniczny formularz na stronie www.podatki.gov.pl. Jeśli spełnisz wszystkie warunki, w kolejnym kroku otrzymasz informację dotyczącą przyjęcia do procedury OSS.

By skorzystać z ułatwień, składasz zgłoszenie przez system e-Deklaracje. Rozliczenia w tym przypadku są oparte o deklaracje kwartalne, składane również przez system e-Deklaracje.


Kolejne ułatwienia?


VAT One Stop Shop 1.0 wprowadził wiele ułatwień, które umożliwiły wielu firmom rozwój sprzedaży na rynki Unii Europejskiej. Prowadzone są prace, których efektem mają być kolejne korzyści. W ramach pakietu VIDA (VAT in Digital Age) Komisja Europejska zaproponowała tak zwany One Stop Shop 2.0. Ma on umożliwić budowę “modułu transferowego do transgranicznego przemieszczania własnych zapasów w całej UE”, poszerzenie istniejącego OSS na sprzedaż krajową B2C z centrów dystrybucyjnych oraz wprowadzenie “unijnego zharmonizowanego mechanizmu odwrotnego obciążenia dla sprzedaży B2B” (źródło).


Podsumowanie


Chcąc rozwijać swój biznes, wielu przedsiębiorców myśli o wyjściu za granicę. Często pierwszym, naturalnym dla polskich przedsiębiorców wyborem, są kraje Unii Europejskiej. Jeśli znalazłeś się w takim miejscu, warto rozważyć VAT One Stop Shop.Źródła:
www.ey.com/pl_pl/tax/czym-jest-i-kiedy-stosowac-procedure-vat-oss
www.ecommercenews.pl/17-najczesciej-zadawanych-pytan-o-one-sto-shop-oss-faq-o-waznych-zmianach-w-vat-dla-e-commerce-oss-i-ujednolicenie-progow-dostaw
www.ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/6315836,jednolita-rejestracja-vat-w-ramach-pakietu-vida-przedsiebiorcy-popier.html
www.taxology.co/pl/blog/limit-sprzedazy-wysylkowej

Przeczytaj także:

Fintech

Wpływ regulacji prawnych na przyszłość płatności cyfrowych

Dowiedz się, jak GDPR, PSD2 i inne kluczowe regulacje wpływają na sektor fintech i ecommerce. Dowiedz się, jakie wyzwania i szanse niosą nowe przepisy.

28.06.2024 Czytaj więcej

Fintech

Rola analityki predykcyjnej w optymalizacji procesów płatniczych

Sprawdź, jak analityka predykcyjna zmienia branżę fintech, zwiększając efektywność procesów płatniczych, redukując koszty i poprawiając zadowolenie klientów.

21.06.2024 Czytaj więcej

Fintech

Korzyści z cloud connectivity dla akceptantów płatności

Przyjmujesz płatności? Zobacz, jak chmura może wspierać rozwój Twojego biznesu, zapewniając skalowalność, bezpieczeństwo i optymalizację procesów płatniczych.

14.06.2024 Czytaj więcej