Czym jest weryfikacja OCR i jak można ją wykorzystać?

#weryfikacja online #weryfikacja OCR

06.08.2021
Udostępnij:

Weryfikacja OCR jest jednym z elementów systemu weryfikacji, który pozwala zdalnie potwierdzić czy dane podane przez klienta pokrywają się z tymi widocznymi na dowodzie tożsamości.


Co znaczy OCR?


Skrót OCR pochodzi od anglojęzycznego terminu Optical Character Recognition. Optyczne rozpoznawanie znaków to technika umożliwiająca pozyskanie danych klienta wprost ze zdjęcia dokumentu – np. dowodu osobistego.


Zakres weryfikowanych danych


Technika OCR umożliwia błyskawiczną identyfikację danych widocznych na dokumencie tożsamości, takich jak: imię, nazwisko, PESEL, numer i seria dowodu osobistego, adres. Weryfikacja OCR jest usługą komplementarną do usługi Fotoweryfikacji, o której pisaliśmy już na naszym blogu. Wspomniany artykuł znajdziesz tutaj.


Jak przebiega weryfikacja OCR?


Cały proces jest bardzo prosty i odbywa się w 100% online. Zaczyna się od tego, że klient wnioskuje o zakup produktu lub usługi, co wymaga przeprowadzenia weryfikacji jego tożsamości. W kolejnym kroku podaje swoje dane osobowe, a następnie wprowadza do systemu zdjęcie lub skan obydwu stron swojego dokumentu tożsamości.

Wówczas system sczytuje dane z dokumentu z wykorzystaniem wspomnianej techniki OCR i porównuje z informacjami podanymi wcześniej przez klienta. W ten sposób sprawdza czy są tożsame. Ostatnim krokiem jest weryfikacja rozdzielczości i tekstury dokumentu. W ten sposób zyskujemy 100% pewność, że wprowadzone przez klienta informacje są prawidłowe i prawdziwe. Na tej podstawie możemy podjąć decyzję, czy może skorzystać z naszej oferty.


Kto korzysta z weryfikacji OCR?


Z tej metody weryfikacyjnej korzystają podmioty, które muszą potwierdzić dane klienta przed zawarciem umowy. Najczęściej są to banki, ubezpieczyciele, leasingodawcy, firmy faktoringowe i telekomunikacyjne, różnego rodzaju startupy.

Dzięki zdalnej weryfikacji cały proces sprzedażowy, lub np. przedłużenie umowy, może odbyć się w 100% zdalnie, co (nie tylko w czasach pandemii) jest bardzo korzystne dla przedsiębiorstwa. Obsługa klienta zajmuje znacznie mniej czasu i wymaga zaangażowania mniejszej liczby pracowników. W tym samym momencie może się odbywać nieskończona liczba weryfikacji, co w tradycyjnych warunkach byłoby niemożliwe.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o usłudze weryfikacji OCR lub zintegrować się z systemem weryfikacji – skontaktuj się z naszym zespołem, a udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji.

Przeczytaj także:

Fintech

Wpływ regulacji prawnych na przyszłość płatności cyfrowych

Dowiedz się, jak GDPR, PSD2 i inne kluczowe regulacje wpływają na sektor fintech i ecommerce. Dowiedz się, jakie wyzwania i szanse niosą nowe przepisy.

28.06.2024 Czytaj więcej

Fintech

Rola analityki predykcyjnej w optymalizacji procesów płatniczych

Sprawdź, jak analityka predykcyjna zmienia branżę fintech, zwiększając efektywność procesów płatniczych, redukując koszty i poprawiając zadowolenie klientów.

21.06.2024 Czytaj więcej

Fintech

Korzyści z cloud connectivity dla akceptantów płatności

Przyjmujesz płatności? Zobacz, jak chmura może wspierać rozwój Twojego biznesu, zapewniając skalowalność, bezpieczeństwo i optymalizację procesów płatniczych.

14.06.2024 Czytaj więcej