Jak sztuczna inteligencja pomaga walczyć z oszustwami finansowymi

#fintech #sztuczna inteligencja #AI #bezpieczeństwo #cyberbezpieczeństwo

18.08.2023
Udostępnij:

Nie ulega wątpliwości, że oszustwa finansowe stały się jednym z najbardziej niepokojących problemów współczesnego świata biznesu. W dobie cyfryzacji i globalizacji, kiedy transakcje są dokonywane w mgnieniu oka, ryzyko wystąpienia oszustw rośnie w zastraszającym tempie. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorstw sięga po nowe technologie w walce z tym problemem. Jednym z najważniejszych orężów w tej bitwie jest sztuczna inteligencja (AI).


Zastosowanie AI w wykrywaniu oszustw

Tradycyjne systemy monitorujące oszustwa bazują na zestawie zdefiniowanych reguł. W praktyce oznacza to, że jeśli transakcja spełnia pewne kryteria, jest flagowana jako podejrzana. Jednak współczesne oszustwa są znacznie bardziej zaawansowane, a reguły te mogą nie być skuteczne. AI przekształca ten model, ucząc się na podstawie wielu zmiennych i przewidując podejrzane zachowania na podstawie analizy wzorców.

Warto zwrócić uwagę na przykład działania firmy Mastercard, która niedawno wprowadziła narzędzie bazujące na AI do analizy ryzyka konsumenckiego. Jak podaje The Fintech Times, narzędzie to jest w stanie identyfikować oszustwa z dużą precyzją, minimalizując jednocześnie fałszywie pozytywne wyniki.


Przykłady firm, które korzystają z AI, żeby wykrywać oszustwa finansowe

Visa

Visa używa AI, aby analizować miliardy transakcji w czasie rzeczywistym i identyfikować podejrzane działania. Ich system bazujący na sztucznej inteligencji jest w stanie identyfikować nieprawidłowe wzorce transakcji w milisekundy.

PayPal

Jako jeden z największych systemów płatności online na świecie, PayPal wykorzystuje sztuczną inteligencję w celu monitorowania transakcji i wykrywania potencjalnych oszustw. Ich systemy uczą się na podstawie miliardów transakcji, aby identyfikować nowe techniki oszustwa.

Kaspersky

Firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym, która opracowała rozwiązania bazujące na AI do identyfikowania oszustw i innego złośliwego oprogramowania, które może prowadzić do kradzieży finansowej.

Darktrace

Firma specjalizująca się w bezpieczeństwie cybernetycznym, której technologia bazuje na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, aby identyfikować nietypowe zachowania w sieciach firmowych, które mogą wskazywać na potencjalne oszustwa lub ataki.

Stripe

Platforma płatnicza Stripe posiada narzędzie o nazwie "Radar", które korzysta z AI do analizy transakcji i identyfikacji potencjalnych oszustw.

IBM

Za pomocą swojego rozwiązania "Trusteer", IBM pomaga instytucjom finansowym w identyfikacji oszustw, korzystając z zaawansowanej analizy i sztucznej inteligencji.

PKO Bank Polski

Jeden z największych banków w Polsce, PKO BP, korzysta z nowoczesnych technologii, w tym AI, aby analizować transakcje i monitorować podejrzane aktywności. Poprzez ciągłe inwestycje w technologię, bank zwiększa bezpieczeństwo środków swoich klientów.

Nethone

Warszawska firma, która specjalizuje się w ochronie przed oszustwami w handlu elektronicznym. Korzystając z głębokiego uczenia i innych technik AI, firma analizuje zachowanie użytkowników na stronach internetowych, aby identyfikować potencjalne oszustwa.

Coinfirm

Firma specjalizująca się w analizie transakcji kryptowalutowych. Dzięki technologii AI, Coinfirm jest w stanie śledzić podejrzane transakcje i pomagać w zapobieganiu praniu pieniędzy w sektorze kryptowalut.


To tylko kilka przykładów firm, które aktywnie wdrażają AI w celu przeciwdziałania oszustwom finansowym. Wraz z rozwojem technologii i wzrostem liczby transakcji online, oczekuje się, że coraz więcej firm będzie korzystać z AI, aby chronić swoich klientów i zasoby przed oszustami.


Korzyści z zastosowania AI w walce z oszustwami

 • Szybkość reakcji – AI może analizować miliony transakcji w ułamku sekundy, identyfikując podejrzane operacje niemal w czasie rzeczywistym.

 • Adaptacyjność – Dzięki zdolności do uczenia się, AI nieustannie dostosowuje się do zmieniających się technik oszustwa, co czyni je bardziej odpornym na nowe zagrożenia.

 • Redukcja błędów – Tradycyjne metody mogą prowadzić do wielu fałszywie pozytywnych rezultatów, co generuje dodatkowe koszty. AI, dobrze przeszkolona, może znacząco zredukować takie błędy.

 • Przyszłość AI w sektorze finansowym

  W miarę postępów w dziedzinie AI, oczekuje się, że narzędzia te staną się jeszcze bardziej zaawansowane. Możliwe, że w przyszłości AI będzie w stanie przewidywać oszustwa zanim się one wydarzą, analizując zachowanie klienta i porównując je z wcześniejszymi wzorcami oszustw.


  Wyzwania związane z AI

  Mimo wielu korzyści, AI nie jest wolny od wyzwań. Wprowadzenie takiego systemu wymaga inwestycji zarówno w technologię, jak i w specjalistyczną wiedzę. Ponadto, istnieje ryzyko nadmiernego polegania na technologii i zaniedbywania ludzkiego czynnika. Dlatego ważne jest, aby przedsiębiorcy mieli świadomość tych wyzwań i starali się je przezwyciężyć.


  Podsumowanie

  Sztuczna inteligencja stała się ważnym narzędziem w rękach przedsiębiorców walczących z oszustwami finansowymi. Dzięki szybkości działania, zdolności adaptacyjnym i precyzji, AI otwiera nowe horyzonty w dziedzinie bezpieczeństwa finansowego. Jednak jak każde narzędzie, wymaga ona odpowiedniej wiedzy i świadomości ryzyka. Niemniej jednak, dla przedsiębiorców, którzy chcą być krok przed oszustami, inwestycja w AI może okazać się kluczowa.
  Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie AI w ochronie przed oszustwami?

  Zastosowanie AI w ochronie przed oszustwami pozwala na automatyczne wykrywanie i identyfikację podejrzanych działań w czasie rzeczywistym. Sztuczna inteligencja jest zdolna do uczenia się i dostosowywania się do nowych form oszustw, co czyni ją skuteczną nawet wobec zaawansowanych technik wyłudzeń. Dzięki temu organizacje mogą szybko reagować na zagrożenia, minimalizując ryzyko strat finansowych i utraty zaufania klientów.

  Jak działa sztuczna inteligencja w walce z oszustwami finansowymi?

  Sztuczna inteligencja analizuje ogromne zbiory danych transakcyjnych, uczy się rozpoznawania typowych wzorców zachowań użytkowników i identyfikuje anomalie lub nietypowe operacje. Dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego, AI jest w stanie dynamicznie dostosowywać się do nowych form oszustwa i w czasie rzeczywistym sygnalizować potencjalnie podejrzane działania, umożliwiając szybką interwencję i minimalizację.

  Dlaczego inwestycja w sztuczną inteligencję jest istotna?

  Inwestycja w sztuczną inteligencję jest istotna, ponieważ AI oferuje możliwość automatyzacji, optymalizacji i personalizacji procesów, prowadząc do znaczących oszczędności kosztów i zwiększenia efektywności. Dzięki zdolnościom analizy i przewidywania, AI pomaga firmom lepiej rozumieć swoich klientów, przewidywać trendy rynkowe i reagować na zmieniające się warunki. W dłuższej perspektywie, organizacje nieinwestujące w AI mogą pozostawać w tyle wobec konkurencji, tracąc strategiczne korzyści.


  Szukasz bezpiecznych płatności online?

  Wybierz bramkę płatniczą Autopay

  Zacznij pobierać płatności

  Przeczytaj także:

  Fintech

  Rola analityki predykcyjnej w optymalizacji procesów płatniczych

  Sprawdź, jak analityka predykcyjna zmienia branżę fintech, zwiększając efektywność procesów płatniczych, redukując koszty i poprawiając zadowolenie klientów.

  21.06.2024 Czytaj więcej

  Fintech

  Korzyści z cloud connectivity dla akceptantów płatności

  Przyjmujesz płatności? Zobacz, jak chmura może wspierać rozwój Twojego biznesu, zapewniając skalowalność, bezpieczeństwo i optymalizację procesów płatniczych.

  14.06.2024 Czytaj więcej

  Fintech

  Udoskonalanie procesu płatności. Rola rekoncyliacji w Twojej firmie

  Efektywna rekoncyliacja wspiera przejrzystość i optymalizację finansów w firmie. Sprawdź, jak automatyzacja i AI mogą usprawnić zarządzanie płatnościami.

  07.06.2024 Czytaj więcej