Rozwiązania fintechowe, które warto znać

#płatności automatyczne #BlueCash #płatności 1click

27.02.2017
Udostępnij:

W jakich dziedzinach FinTech najprężniej się obecnie rozwija? Podpowiadają eksperci Blue Media.

Płatności automatyczne

Płatności automatyczne to ogół płatności dokonywanych bez potrzeby każdorazowego wprowadzania danych karty płatniczej lub danych do autoryzacji przelewu. Płatność taka może być realizowana cyklicznie, bezobsługowo (klient rejestruje usługę i otrzymuje monity o obciążeniu rachunku) lub na jedno kliknięcie (klient w uproszczonej formie potwierdza zamiar uiszczenia płatności).

Na początku 2018 r. wejdzie w życie unijna dyrektywa PSD2, która potencjalnie może wywrócić do góry nogami rynek płatności automatycznych w Europie. Przepisy wprowadzają wymóg podwójnej autoryzacji – niezależnie od tego, czy dane karty były wcześniej zapisane, może wystąpić konieczność zalogowania się na stronie banku i podania hasła przy każdej transakcji. – Może się jednak okazać, że to sami konsumenci nie pozwolą zahamować rozwoju tej formy płatności. Płatności jednym kliknięciem są obecnie popularyzowane przez znane aplikacje mobilne, jak i samych operatorów płatności. W przypadku zakupów mobilnych komfort i wygoda płatności bywają kluczowe – ocenia Krystian Wesołowski, ekspert Blue Media, odpowiedzialny za rozwój Płatności Online Blue Media.

Blockchain

Technologia łańcucha bloków leży u podstaw obrotu kryptowalutami (np. Bitcoin). W uproszczeniu działa jak publiczna, zdecentralizowana baza danych o wszystkich transakcjach ułożonych w porządku chronologicznym. Dzięki temu, że każda transakcja kryptowalutą jest rejestrowana, blockchain stanowi weryfikowalne i przejrzyste źródło informacji o historii transakcji. To czyni z tej technologii wymarzone narzędzie dla sektora finansowego.

W 2015 r. w firmy rozwijające technologię zainwestowały m.in. MasterCard, Visa i American Express. Według analityków Greenwich Associates, nakłady inwestycyjne w rozwiązania blockchain w 2016 r. przekroczyły wartość miliarda dolarów. Raport Santander InnoVentures wskazuje z kolei, że popularyzacja blockchaina w sektorze finansowym mogłaby do 2022 r. przynieść bankom oszczędności infrastrukturalne na transakcjach międzynarodowych i handlu papierami wartościowymi od 15 do 20 mld dolarów. Według Światowego Forum Ekonomicznego do 2027 r. nawet 10 proc. światowego PKB będzie przechowywane na platformach blockchain.

Robo-doradcy 

Robo-doradcy to aplikacje i usługi automatycznie zarządzające środkami klientów instytucji finansowych na podstawie profilu klienta. Robo-doradcy już dziś obracają miliardami dolarów. Betterment, jeden z dostawców takich usług, ogłosił w połowie 2016 r., że łączna wartość aktywów w zarządzaniu jego robo-doradców przekroczyła poziom 5 mld USD. Należy spodziewać się, że te wartości będą rosnąć. Analitycy A.T. Kearney oceniają, że odsetek aktywów amerykańskich klientów, jakimi obracają komputerowe algorytmy, wzrośnie z 0,5 proc. w 2015 r. do 5,6 proc. w 2020 r. Według BI Intelligence w ujęciu globalnym zautomatyzowani doradcy finansowi będą zarządzać nawet 10 proc. aktywów o wartości 8 bilionów dolarów.

- W dużym stopniu robo-doradcy odpowiadają na potrzeby tych osób, które mają za mało, by skorzystać z doradców inwestycyjnych, ale za dużo by nic nie robić ze swoimi finansami – komentuje Anna Maraś, ekspertka Blue Media, odpowiedzialna za serwis finansów osobistych bm.pl.

Płatności natychmiastowe

Płatności ekspresowe to transakcje możliwe do wykonania codziennie przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę – takie, które pozwalają natychmiast bądź prawie natychmiast przenieść środki finansowe na wybrany rachunek. Systemy płatności natychmiastowych działają w kilkunastu krajach, a w kolejnych kilku, w tym w Stanach Zjednoczonych, są w trakcie wdrażania. W Polsce od 2012 r. funkcjonuje System Płatności BlueCash. Pod koniec 2016 r. oferowało go ponad 90 banków, na czele z dwoma największymi – PKO BP i Pekao SA. Ogółem w ubiegłym roku za pośrednictwem Systemu Płatności BlueCash zrealizowano ponad 3,3 mln transakcji o wartości ponad 4,5 mld zł.

W tym roku planowane jest uruchomienie ogólnoeuropejskiego systemu unifikującego różne platformy płatności natychmiastowych. Usługa ma być oferowana przez krajowych operatorów systemów, pomiędzy którymi zostaną ustanowione specjalne połączenia pozwalające uczestnikom realizować płatności.

Przeczytaj także:

Fintech

Wpływ regulacji prawnych na przyszłość płatności cyfrowych

Dowiedz się, jak GDPR, PSD2 i inne kluczowe regulacje wpływają na sektor fintech i ecommerce. Dowiedz się, jakie wyzwania i szanse niosą nowe przepisy.

28.06.2024 Czytaj więcej

Fintech

Rola analityki predykcyjnej w optymalizacji procesów płatniczych

Sprawdź, jak analityka predykcyjna zmienia branżę fintech, zwiększając efektywność procesów płatniczych, redukując koszty i poprawiając zadowolenie klientów.

21.06.2024 Czytaj więcej

Fintech

Korzyści z cloud connectivity dla akceptantów płatności

Przyjmujesz płatności? Zobacz, jak chmura może wspierać rozwój Twojego biznesu, zapewniając skalowalność, bezpieczeństwo i optymalizację procesów płatniczych.

14.06.2024 Czytaj więcej