Zarządzanie płatnościami cyklicznymi: nowe możliwości dla biznesu

#płatności online #płatności cykliczne #płatności cykliczne BLIK

08.03.2024
Udostępnij:

Z płatności cyklicznych, zwanych też subskrypcyjnymi lub rekurencyjnymi, korzysta coraz więcej osób. Polki i Polacy opłacają w ten sposób rachunki, usługi subskrypcyjne online, karnety czy abonamenty. Jakie możliwości dla biznesu niosą ze sobą płatności cykliczne?


Płatności cykliczne pozwalają na automatyczne dokonywanie opłat po jednorazowej autoryzacji przez klienta. Po aktywacji usługi, kiedy zbliża się kolejny termin płatności (na przykład za usługi telekomunikacyjne), klient otrzymuje powiadomienie o nadchodzącym obciążeniu karty. Autoryzację transakcji, w imieniu użytkownika, wykonuje operator płatności, a środki są automatycznie pobierane z karty zarejestrowanej w systemie przez klienta.

To proste rozwiązanie pozwala klientowi nie martwić się o to, że zapomni uregulować rachunek. Daje mu też pełną kontrolę, ponieważ w każdej chwili może zrezygnować z usługi lub zmienić kartę, z której pobierane będą środki. Wygoda płatności cyklicznych dla klienta wiąże się także z brakiem niespodziewanych przerw w dostępie do usług, ponieważ środki są pobierane terminowo i użytkownik nie musi się martwić, że pojawią się zaległości, a w ich wyniku wyłączenie usługi.

Klient może wybrać także płatności cykliczne BLIK. W tym przypadku do zrealizowania płatności nie jest konieczne podawanie danych karty czy rachunku płatniczego. Płatnościami cyklicznymi BLIK można zarządzać obecnie poprzez aplikację bankowości mobilnej ING oraz Banku Pekao S.A. Płatność zatwierdzana jest w aplikacji mobilnej poprzez wprowadzenie PIN-u. Przykładowo, w przypadku opłat za usługi Play, klient wybiera na stronie Play płatność poprzez BLIK. W kolejnym kroku wprowadza kod BLIK i przechodzi do aplikacji mobilnej banku w celu potwierdzenia transakcji PIN-em. Następnie otrzymuje od sieci telefonii komórkowej propozycję zapisania cyklu płatności. Obciążenie konta następuje w oparciu o dane uzyskane od Play.


Płatności cykliczne – możliwości dla biznesu


Twoja firma również może zyskać na wdrożeniu płatności cyklicznych. Dzięki nim masz większą kontrolę nad finansami przedsiębiorstwa, a także możesz podnieść poziom ściągalności należności, ponieważ klient nie musi pamiętać o terminie wniesienia kolejnej opłaty. To pozwoli Ci łatwiej planować działania i realizować kolejne zamówienia bez martwienia się o dostępność środków. Ograniczy też konieczność wykonywania innych działań, które byłyby konieczne w przypadku braku płatności – np. wysyłania ponagleń.

Płatności cykliczne są znakomitym rozwiązaniem dla firm z wielu branż. Korzystają z nich między innymi dostawcy usług w modelu subskrypcyjnym (muzyka, film, gry), operatorzy komórkowi, kluby fitness i siłownie, ubezpieczyciele czy dostawcy mediów, a także inne firmy, którym zależy na terminowych wpływach z płatności.


Główne korzyści płynące z wdrożenia płatności cyklicznych w Twojej firmie


  • Automatyzacja i uproszczenie płatności: wpływa na znaczną oszczędność czasu i zasobów. Automatyzacja płatności redukuje ryzyko błędów ludzkich (np. zła kwota przelewu) i upraszcza regulowanie płatności klientom.

  • Regularne wpływy: płatności cykliczne zapewniają płynność finansową dzięki terminowemu regulowaniu należności i braku konieczności przypominania o zaległych rachunkach do opłacenia.

  • Pozytywne doświadczenia klienta: wiele osób docenia płatności cykliczne za ich wygodę co korzystnie wpływa również na odbiór Twojej firmy. Klient nie musi poświęcać czasu na wykonanie kilku bądź kilkunastu przelewów w różnych terminach. Wszystko może odbywać się automatycznie z jednoczesnym zachowaniem kontroli nad wydatkami dzięki przesyłanym informacjom o obciążeniu karty.

Ważnym aspektem jest możliwość rozwoju nowych modeli biznesowych w oparciu o system subskrypcyjny. Może on przynieść Twojej firmie regularne wpływy i większą przewidywalność finansową.


Podsumowanie


Na dynamicznie zmieniającym się rynku i przy rosnących oczekiwaniach klientów, firmy wciąż szukają nowych sposobów na optymalizację procesów biznesowych, by zwiększyć efektywność, zmniejszyć koszty przy jednoczesnym zwiększaniu satysfakcji klientów. Dzięki nowym technologiom i rozwiązaniom płatniczym, firmy mają teraz do dyspozycji szereg możliwości, które mogą znacząco przyczynić się do ich wzrostu i rozwoju. Płatności cykliczne są jednym z takich rozwiązań.


Płatności cykliczne dla biznesu

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay i zadbaj o płynność finansową

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Fintech

Zarządzanie transakcjami płatniczymi w erze cyfrowej. Poradnik dla akceptantów

Poznaj najlepsze praktyki w zarządzaniu płatnościami online. Naucz się, jak zabezpieczyć i optymalizować płatności w Twojej firmie i rozwijać biznes.

19.04.2024 Czytaj więcej

Fintech

Optymalizacja konwersji w sklepie internetowym dzięki autentykacji 3D Secure

Sprawdź, jak 3D Secure (3DS) przyczynia się do zwiększenia konwersji, budowania zaufania klientów i minimalizacji ryzyka chargebacków w sklepach internetowych.

12.04.2024 Czytaj więcej

Fintech

Zabezpieczanie przyszłości płatności. Kluczowa rola standardów PCI DSS i PCI 3DS w ochronie danych klientów

Odkryj, jak standardy PCI DSS i PCI 3DS zapewniają ochronę danych klientów i transakcji, podnosząc bezpieczeństwo płatności elektronicznych w erze cyfrowej.

05.04.2024 Czytaj więcej