Co czwarty Polak bardzo boleśnie odczuwa koszty utrzymania samochodu [BADANIE]

#Autopay Mobility

08.08.2023
Udostępnij:

Choć dla większości Polek i Polaków koszty utrzymania samochodu oraz jazdy autem są uciążliwe, nadal od czasu do czasu podróżuje nim 90 proc. z nas – wynika z badania Autopay „Podróże samochodowe Polek i Polaków”. Jak z tymi kosztami radzą sobie Polacy i jakie są ich sposoby na ekonomiczne podróże samochodem?

Wybierając środek transportu, Polki i Polacy zwracają uwagę kolejno na wygodę, czas podróży oraz koszt związany z pokonaniem odległości. Ostatni czynnik wymienia cztery na dziesięć osób. Największą uwagę na koszty zwracają najmłodsi Polacy. Bardziej doskwierają też mieszkańcom miast niż wsi.

Siedmiu na dziesięciu Polaków przyznaje, że koszty związane z utrzymaniem samochodu i podróżowaniem nim (w tym paliwo, opłaty drogowe, naprawy i ubezpieczenia) są dla nich odczuwalne oraz uciążliwe. Prawie połowa osób odczuwa je bardzo boleśnie. Z badania Autopay wynika, że koszty użytkowania i utrzymania samochodu są najbardziej odczuwalne dla mieszkańców wsi oraz osób ze średniej grupy wiekowej. Mniej uciążliwe zdają się dla najstarszych osób.

Choć dla większości Polek i Polaków koszty związane z jazdą samochodem są uciążliwe, połowa z nich nie wyobraża sobie bez niego życia. Zwracają uwagę na to, że samochód jest wygodnym i szybkim środkiem transportu, do którego na razie zdaje się nie istnieć lepsza alternatywa. Nie chcąc rezygnować z jazdy autem, Polacy sięgają po różne sposoby na to, żeby była bardziej ekonomicznakomentuje wyniki badania Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Czy koszty utrzymania samochodu są odczuwalne / uciążliwe?
Ekonomiczna jazda samochodem

Jak Polki i Polacy radzą sobie z uciążliwymi kosztami? Dzięki badaniu Autopay wiemy, że prawie wszyscy kierowcy starają się jeździć w sposób, który pomoże spalać mniej benzyny. Połowa robi to często, a 30 proc. zawsze. Najczęściej uwagę do tego przykładają osoby z najstarszej grupy wiekowej. Mężczyźni i młodsi Polacy wykorzystują zdecydowanie więcej metod oszczędzania paliwa niż pozostali.

Najczęstszym sposobem na ekonomiczną jazdę Polaków jest płynna jazda, czyli unikanie częstych zmian tempa. Popularne jest również dbanie o właściwe ciśnienie w oponach, utrzymywanie niskich obrotów podczas jazdy i ograniczanie prędkości. Mieszkańcy największych miast częściej niż inni starają się jeździć na najniższych dla danej prędkości obrotach.

Czy starasz się jeździć w sposób ekonomiczny?Sposobem na oszczędność może być również korzystanie z usług społecznościowego współdzielenia przejazdów (typu BlaBlaCar). Jak do tego rozwiązania podchodzą Polki i Polacy? Co piąta osoba korzystała z podobnych usług, pozostali nie mieli jeszcze okazji. Częściej decydują się na to kobiety, osoby młodsze oraz mieszkańcy największych miast. Co dziesiąty Polak współdzieli natomiast koszty podróżowania samochodem ze znajomymi (np. sąsiadami, kolegami z pracy).


Koszty utrzymania samochodu

Ograniczenie zużycia paliwa w czasie jazdy i optymalizacja kosztów tankowania to najczęściej podejmowane działania, które pomagają Polkom i Polakom zredukować koszty utrzymania samochodu. Aby wydawać mniej, co trzecia osoba w ogóle ogranicza podróżowanie samochodem.

Z badań Autopay wynika, że najmłodsi Polacy najrzadziej ze wszystkich grup podejmują jakiekolwiek działania, aby zmniejszyć koszty utrzymania samochodu. O styl jazdy w celu ograniczenia spalania najczęściej dbają mężczyźni i osoby starsze. To również panowie częściej sprawdzają ceny i tankują na tańszych stacjach, ale rzadziej niż kobiety ograniczają podróże samochodem. Oprócz kobiet z jazdy autem częściej rezygnują osoby starsze i mieszkańcy największych miast. Ci ostatni, podobnie jak mężczyźni chętniej korzystają z elektronicznych płatności na autostradach.

Ograniczenie kosztów posiadania samochodu to dla Polaków nie tylko ekonomiczna jazda i porównywanie cen paliwa. Co dziesiąta osoba wybiera płatności elektroniczne na autostradach, żeby mieć pewność najkorzystniejszej ceny. W ten sposób z Autopay korzysta co dziesiąty kierowca w Polsce – komentuje wyniki badania Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility, operatora aplikacji Autopay, która automatycznie wykupuje odpowiedni bilet autostradowy bez przepłacania.

W jaki sposób ograniczasz koszty utrzymania samochodu?Metryczka:

Badanie „Podróże samochodowe Polek i Polaków” zostało zrealizowane na zlecenie Autopay metodą CAWI przez pracownię badawczą Satisface na reprezentatywnej grupie 1046 dorosłych Polaków w kwietniu 2023.


Pliki do pobrania


  • Czy koszty utrzymania samochodu są odczuwalne / uciążliwe? PNG
  • Czy starasz się jeździć w sposób ekonomiczny? PNG
  • W jaki sposób ograniczasz koszty utrzymania samochodu? PNG

Przeczytaj także:

Artykuł

Płatności kartą jednym kliknięciem dostępne w Autopay dzięki współpracy z Mastercard

Płatności kartą jednym kliknięciem dostępne w Autopay dzięki współpracy z Mastercard

12.06.2024 Czytaj więcej

Raport

Bieżące wydatki drenują kieszenie Polaków. Jak oceniamy swoją sytuację finansową i mieszkaniową? [RAPORT AUTOPAY]

Mimo spadku inflacji Polki i Polacy wciąż mocno trzymają się za portfele. W ostatnim czasie po oszczędności musiała sięgnąć niemal połowa badanych.

05.06.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Autopay podpisuje Kartę Różnorodności

Autopay podpisuje Kartę Różnorodności

28.05.2024 Czytaj więcej