Jak podróżują Polacy? Samochodem chętnie na wakacje i długi weekend [BADANIE]

#Autopay Mobility

07.06.2023
Udostępnij:

Najwygodniejszym środkiem transportu po Polsce jest wciąż samochód. Wybiera go, od czasu do czasu, aż 90 proc. z nas. Na tę decyzję wpływa przede wszystkim wygoda i czas podróży. Samochód jest kluczowy, gdy planujemy wyjazdy wakacyjne i weekendowe - wynika z badania Autopay „Podróże samochodowe Polek i Polaków”.

Choć samochód wydaje się być obecnie ulubionym środkiem transportu w naszym kraju, badanie Autopay pokazuje, że Polki i Polacy chcieliby podróżować inaczej, ale na razie nie widzą dobrej alternatywy. Ponad połowa z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Równocześnie – co ważne – również połowa uważa, że gdyby istniała lepsza infrastruktura i lepszy transport publiczny, podróże samochodem ograniczyliby do minimum. W tym momencie jednak aż dwie trzecie osób przyznaje, że podróżowanie samochodem jest najwygodniejszym środkiem transportu po Polsce.

- Statystyczny Polak przemierza 10 tysięcy kilometrów rocznie samochodem, najczęściej w towarzystwie partnera lub partnerki. Podczas trasy używa Map Google (sześciu na dziesięciu kierowców) i ułatwia sobie przejazd, korzystając, na przykład, z automatycznych płatności Autopay (co dziesiąty kierowca). To pokazuje, że również w transporcie jesteśmy otwarci na nowe technologie, chcemy podróżować komfortowo i sprawnie – komentuje wyniki badania Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.


Samochód w życiuJak Polacy korzystają z samochodu? Najczęściej jadą nim na wakacje i weekend


Dzięki badaniu Autopay wiemy, że podróże weekendowe i wakacyjne są jedną z najczęstszych sytuacji korzystania z samochodu przez Polki i Polaków. Bardzo regularnie wybieramy ten środek transportu również, żeby załatwić potrzebne sprawunki (takie jak wizyta u lekarza i w urzędzie) oraz dojechać do pracy.


Okoliczności wykorzystania samochodu


Podejście do podróżowania samochodem różni się w zależności od wieku i miejsca zamieszkania. Badanie Autopay pokazuje, że mieszkańcy największych miast częściej wybierają się autem w podróże weekendowe lub wakacyjne. Te ostatnie to również domena osób z najstarszej grupy wiekowej. Młodsi częściej wykorzystują samochód jako środek transportu do pracy, a mieszkańcy wsi do załatwiania codziennych sprawunków. Kto prowadzi auto w podróży wakacyjnej i weekendowej? „Za kółkiem” najczęściej siadają mężczyźni.

Z badania Autopay wynika, że podczas swoich podróży samochodem prawie połowa badanych osób w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy korzystała z autostrad w Polsce kilka razy. Najczęściej robią to mężczyźni, osoby z młodszych grup wiekowych oraz mieszkańcy miast.


Częstotliwość korzystania z autostradPopularność podróży samochodem za granicę


⅓ Polaków, deklarujących korzystanie z samochodu, wybiera ten środek transportu, aby podróżować za granicę. W ten sposób częściej podróżują mężczyźni, osoby młodsze oraz mieszkańcy miast, szczególnie tych największych.

Jak często wyjeżdżamy w taką podróż? Co piąty badany jedzie autem za granicę raz w roku, a co dziesiąty kilka razy w roku. Czechy są najczęściej wybieranym kierunkiem wakacyjnych, zagranicznych podróży samochodowych Polaków. Kolejne miejsca zajmują Niemcy i Chorwacja, za nimi są Słowacja, Włochy i Austria.

Dwie trzecie osób podróżujących samochodem za granicę Polski specjalnie wcześniej przygotowuje się do wyjazdu (z zastrzeżeniem, że to zbyt mała liczebność próby, by wyciągać daleko idące wnioski). Większą uwagę do tego przywiązują kobiety oraz mieszkańcy wsi. Najczęściej przygotowania do takiej podróży polegają na dokładnym opracowaniu trasy oraz sprawdzeniu opłat za autostrady i wjazdu do miast. Połowa osób poznaje przepisy drogowe obowiązujące za granicą, czterech na dziesięciu kierowców kupuje z wyprzedzeniem winiety na autostrady.


Sposób przygotowania do podróży zagranicznej


- W trakcie swoich zagranicznych wyjazdów większość polskich kierowców korzysta z zagranicznych autostrad. Wygoda i optymalny czas takich podróży, jak wiemy z badania, są dla Polaków bardzo ważne. Mogą je poprawić automatyczne rozwiązania, np. kupowanie e-winiet, dzięki czemu samochodowe podróże stają się jeszcze przyjemniejsze – dodaje Miłosz Kurzawski z Autopay Mobility, operatora aplikacji Autopay, dzięki której od niedawna można już kupić e-winiety do Czech, Słowacji, Słowenii i na Węgry, a wkrótce także do kolejnych krajów.


Metryczka:

Badanie “Podróże samochodowe Polek i Polaków” zostało zrealizowane na zlecenie Autopay metodą CAWI przez pracownię badawczą Satisface na reprezentatywnej grupie 1046 dorosłych Polaków w kwietniu 2023.

Pliki do pobrania


  • Samochód w życiu - analiza stwierdzeń: PNG
  • Okoliczności wykorzystania samochodu: PNG
  • Częstotliwość korzystania z autostrad w Polsce (ostatnie 12 miesięcy): PNG
  • Sposób przygotowania do podróży zagranicznej: PNG

Przeczytaj także:

Artykuł

Płatności kartą jednym kliknięciem dostępne w Autopay dzięki współpracy z Mastercard

Płatności kartą jednym kliknięciem dostępne w Autopay dzięki współpracy z Mastercard

12.06.2024 Czytaj więcej

Raport

Bieżące wydatki drenują kieszenie Polaków. Jak oceniamy swoją sytuację finansową i mieszkaniową? [RAPORT AUTOPAY]

Mimo spadku inflacji Polki i Polacy wciąż mocno trzymają się za portfele. W ostatnim czasie po oszczędności musiała sięgnąć niemal połowa badanych.

05.06.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Autopay podpisuje Kartę Różnorodności

Autopay podpisuje Kartę Różnorodności

28.05.2024 Czytaj więcej