Ile czasu zajmują nam rachunki?

#płatności online #płatności automatyczne #płatności za rachunki

09.12.2022
Udostępnij:

Przeciętne gospodarstwo domowe co miesiąc opłaca osiem rachunków.

Przeciętna polska rodzina płaciła w 2015 r. osiem rachunków miesięcznie[1]. Jak obliczyli eksperci portalu bm.pl, osoby odpowiadające za rozliczenia mogą poświęcać nawet kilka dni w roku na płatności – wszystko zależy od tego jaką formę płacenia wybiorą – przekaz pocztowy, przelew elektroniczny czy rozliczanie w kasie danego odbiorcy.

Badania pokazują, że przeciętne polskie gospodarstwo domowe płaci osiem rachunków miesięcznie. Nawet przy najbardziej optymistycznym założeniu, że Polak płaci rachunki robiąc elektroniczne przelewy okazuje się, że zajmuje to nawet osiem godzin rocznie. W najbardziej pesymistycznym wariancie może okazać się, że poświęcamy na to nie tylko godziny, ale nawet całe dnie – mówi Anna Maraś, ekspert bm.pl.

Polskie sposoby na płacenie rachunków

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski, Polacy nadal są przywiązani do „papierowego pieniądza”– okazuje się, że 81,8 proc. transakcji detalicznych w Polsce to właśnie płatności gotówką[2]. Oznacza to, że znaczna większość z nas również rachunki reguluje płacąc „w okienku”.

Najbardziej czasochłonnym sposobem na opłacenie czynszu, gazu etc. jest płatność w kasie danej firmy - opłacając rachunki w kasie nie płacimy za to żadnych prowizji. Wadą jest czas, jaki musimy poświęcić na ten cel – nawet przy optymistycznym założeniu, że każdą z faktur opłacimy w 30 minut, rocznie zajmie to nam 2 dni!

Drugim sposobem, nieco łatwiejszym, jest dokonanie przelewu na poczcie, w punktach kasowych czy bezpośrednio w banku. Tam można opłacić wszystkie rachunki, jednak należy pamiętać, że takie usługi są dodatkowo płatne. Na pewno pochłania to mniej czasu niż w przypadku pierwszego sposobu. Można uznać, że razem z wypełnieniem blankietów, miesięcznie poświęcamy na to około godziny, co rocznie daje wartość 12 h.

Jak się okazuje, nawet w przypadku przelewów elektronicznych, przeciętna osoba płacąca 8 rachunków miesięcznie poświęci na dokonywanie opłat, jeden roboczy dzień rocznie (8 godzin)! Oczywiście zakładając, że zrobienie jednego przelewu zajmuje około 5 minut.

Jest jeszcze ostatni, najnowszy sposób płacenia rachunków – korzystanie z robotów finansowych, które automatycznie pobierają informacje o wysokości faktur, nawet tych zmiennych, jak np. za telefon, czy media. W zależności od wariantu przelew zostanie zrealizowany automatycznie lub użytkownik zleci go ze swojego konta jednym kliknięciem, bez potrzeby wypełniania formularza – mówi Anna Maraś, ekspert bm.pl.

Jak działa robot finansowy?

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się w serwisie takim jak bm.pl, i dodanie płatności do automatycznego konta rozliczeniowego, podając robotowi niezbędne dane o rachunkach, ich wystawcach i wybranym sposobie regulowania należności – z salda w serwisie lub z karty. Użytkownik może pominąć podawanie danych do płatności, dzięki wybraniu dostawcy usług, od którego informacje o zobowiązaniach chce pobierać automatycznie. W ten sposób zyskuje płatność automatyczną również do rachunków o zmiennych kwotach.

Robot finansowy bm.pl wysyła użytkownikowi powiadomienie o zbliżającej się płatności, którą będzie on mógł zrealizować ze swojego konta jednym kliknięciem. W najwygodniejszym, w pełni automatycznym wariancie, bm.pl wyśle jedynie informację o wysokości przelewu, dając możliwość zatrzymania go.[1] http://www2.krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2015/Tak-placa-Polacy--srednie-rachunki---920-zl--srednie-dlugi---3-435-zl

[2] Zwyczaje płatnicze Polaków, (opr. Tomasz Koźliński, Warszawa, maj 2013,)

Ile czasu zajmują nam rachunki [informacja prasowa w docx]

Ile czasu zajmują nam rachunki [informacja prasowa w pdf]

Przeczytaj także:

Raport

Nawyki ekologiczne Polaków to troska o środowisko czy własny portfel? [BADANIE]

Czasy wysokiej inflacji wydają się wpływać na przyzwyczajenia Polaków. Ponad 84 proc. badanych deklaruje, że segreguje śmieci. Stopniowy wzrost notują też skłonności do oszczędzania wody, prądu oraz ograniczania konsumpcji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” zrealizowanego przez Autopay.

16.11.2023 Czytaj więcej

Raport

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta [BADANIE]

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji. Doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych tym wyrzeczeń.

11.10.2023 Czytaj więcej

Raport

Uczciwi, choć zapominalscy

40% Polaków zapomina o zapłaceniu rachunków

16.12.2022 Czytaj więcej