Internet przypomina o rachunkach

#płatności online #płatności automatyczne #płatności za rachunki

04.09.2016
Udostępnij:

Raport Blue Media: Jak Polacy płacą rachunki

W połowie gospodarstw domowych to kobiety płacą rachunki. Nic dziwnego, skoro niemal 40 proc. mężczyzn przyznało, że zdarza im się zapominać o opłacaniu rachunków – wynika z badania Blue Media.

W co czwartym polskim domu i mężczyźni i kobiety wspólnie opłacają rachunki, a tylko w 23 proc. gospodarstw domowych za płatność rachunków odpowiadają mężczyźni. Powodem, dla którego to kobiety częściej pilnują regulowania comiesięcznych zobowiązań może być fakt, że mężczyznom częściej zdarza się zapominać o opłacaniu rachunków. Co więcej, 16 proc. badanych mężczyzn - i 11 proc. kobiet - nawet nie wie, czy taka sytuacja miała kiedykolwiek miejsce.

W porównaniu do ubiegłego roku, jesteśmy mniej sumienni w regulowaniu zobowiązań finansowych. Co dziesiąty badany opłaca rachunki zaraz po ich otrzymaniu (w ubiegłym roku robiło tak 15 proc.), a co trzeci wybiera sobie konkretną datę i rachunki opłaca raz w miesiącu (w ubiegłym roku 44 proc).

- Z tegorocznej edycji badania „Jak Polacy płacą rachunki” wynika, że coraz częściej odkładamy w czasie płacenie rachunków. W ciągu roku, grupa płacąca na ostatnią chwilę wzrosła z 36 proc. do 42 proc. - zauważa Anna Maraś z Blue Media, odpowiedzialna za serwis finansów osobistych bm.pl.

W ponad połowie gospodarstw domowych miesięcznie opłaca się średnio 5-6 rachunków, przy czym wzrósł odsetek osób – z 15 proc. w 2015 r. do 23 proc. w 2016 r. - które mają do opłacenia aż 7 do 10 rachunków miesięcznie.

Internet przypomina o rachunkach

Opłacanie rosnącej liczby rachunków bywa nie tylko czasochłonne, ale i uciążliwe. Co czwarty respondent, pytany o powody zapominania o rachunkach, twierdzi że ma ważniejsze sprawy na głowie, a kolejne 23 proc. przyznało, że płacić rachunków po prostu nie lubi lub nieprzyjemne rzeczy odkłada na później.

- Nie ma się co dziwić, że dla większości z nas opłacania comiesięcznych zobowiązań jest niewdzięczne. Polacy na dobre przyzwyczaili się do szybkiego opłacanie rachunków przez internet. Widać też, że z roku na rok zyskują na znaczeniu inne niż przelew internetowe sposoby regulowania należności. Chodzi przede wszystkim o bankowe polecenie zapłaty oraz specjalne formularze online – komentuje Anna Maraś z Blue Media.

Według ekspertki, istnieją sposoby na oszczędność czasu i niezapominanie w natłoku codziennych spraw o rachunkach. – Coraz więcej masowych wystawców faktur chce umożliwić swoim klientom dokonywania cyklicznych płatności automatycznych. Można też skorzystać z serwisu, który sam sprawdzi nasze rachunki i ich wysokość, a następnie sfinalizuje za naszą zgodą płatność. Bez konieczności logowania się do kolejnych e-boków i kont bankowych oraz przepisywania danych – podsumowuje ekspertka Blue Media.

Raport Blue Media „Jak Polacy płacą rachunki” z 2016 do pobrania: http://www.bluemedia.pl/pressroom/raporty/jak-polacy-placa-rachunki

Raport Blue Media „Jak Polacy płacą rachunki” z 2015 do pobrania: http://www.bluemedia.pl/pressroom/informacje-prasowe/jak-polacy-placa-rachunki

Przeczytaj także:

Raport

Nawyki ekologiczne Polaków to troska o środowisko czy własny portfel? [BADANIE]

Czasy wysokiej inflacji wydają się wpływać na przyzwyczajenia Polaków. Ponad 84 proc. badanych deklaruje, że segreguje śmieci. Stopniowy wzrost notują też skłonności do oszczędzania wody, prądu oraz ograniczania konsumpcji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” zrealizowanego przez Autopay.

16.11.2023 Czytaj więcej

Raport

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta [BADANIE]

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji. Doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych tym wyrzeczeń.

11.10.2023 Czytaj więcej

Raport

Uczciwi, choć zapominalscy

40% Polaków zapomina o zapłaceniu rachunków

16.12.2022 Czytaj więcej