Jak Polacy płacą rachunki?

#płatności online #płatności za rachunki

20.11.2015
Udostępnij:

Statystyczny Polak płaci 5-6 rachunków miesięcznie za pośrednictwem Internetu

Według badania przeprowadzonego przez serwis płatności automatycznych bm.pl*, statystyczny Kowalski płaci 5-6 rachunków miesięcznie, coraz częściej rezygnując z okienka na poczcie lub w banku na korzyść Internetu. Mimo to, płacenie rachunków i tak zajmuje mu prawie godzinę miesięcznie. Dziewięć procent z nas wcale nie opłaca rachunków.

Niemal czterech na dziesięciu badanych Polaków opłaca miesięcznie 5-6 rachunków, co czwarty 3-4 rachunki a co dziesiąty 7-8 rachunków. Prawdopodobnie większość z nas nie wyobraża sobie radzenia z jeszcze większą liczbą faktur; okazuje się jednak, że rekordziści (8% respondentów) mają do zapłacenia ponad dziesięć rachunków miesięcznie. Na drugiej stronie płatniczego bieguna znajdują się Polacy, którzy stale unikają regulowania należności za prąd, gaz czy telefon. Wbrew pozorom, jest ich bardzo wielu – aż dziewięć procent ankietowanych oświadczyło, że wcale nie opłaca otrzymywanych rachunków.

Aby nie zapomnieć o nielubianej czynności, jaką jest płacenie rachunków, większość Polaków stara się płacić je odpowiednio wcześniej. Najczęściej wybieramy sobie konkretną datę i rachunki opłacamy raz w miesiącu (44%). 15% badanych opłaca rachunki zaraz po ich otrzymaniu. Ponad jedna trzecia respondentów przypomina sobie jednak o fakturach o wiele później i płaci je dopiero wtedy, kiedy zapada termin ich płatności (36%).

Mężczyźni częściej nie płacą rachunków

Badanie przeprowadzone przez serwis płatności automatycznych bm.pl potwierdza również, że kobiety i mężczyźni w Polsce zupełnie inaczej podchodzą do kwestii regulowania faktur. Przede wszystkim, panowie o wiele częściej nie płacą rachunków z powodu zapomnienia lub niechęci do tej czynności (12%). Paniom zdarza się to ponad dwa razy rzadziej (5%). Płeć piękna również nieco częściej wyznacza sobie konkretną datę płatności rachunków w miesiącu (47%, przy 41% wskazań wśród panów). Mężczyźni, prawdopodobnie bojąc się, że zapomną o fakturze, częściej niż panie chcą zapłacić ją od razu i więcej się nią nie zajmować (17%, przy 13% wskazań wśród kobiet).

Najważniejsze różnice między płciami dotyczą jednak sposobów płatności. Panie o wiele bardziej niż panowie ufają instytucjom, regulując faktury za ich pośrednictwem. Prawie jedna trzecia Polek płaci rachunki na poczcie (30%), zaś 17% - w banku lub innej instytucji finansowej. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi odpowiednio 22% i 13%. Panowie najbardziej lubią płacić faktury za pośrednictwem Internetu – taką odpowiedź zadeklarowało aż 72% respondentów (61% wśród pań).

W miastach więcej (i przez Internet)

Powyższe dane dowodzą, że coraz częściej rezygnujemy z płacenia rachunków na poczcie lub w banku i poszukujemy nowych sposobów płatności. - Już dwie trzecie mieszkańców naszego kraju (66%) woli płacić rachunki za pośrednictwem przelewów internetowych. Dotyczy to szczególnie większych miast – 78% ich mieszkańców już płaci przez Internet. Na wsi odsetek ten wynosi 56%. - mówi Anna Maraś, ekspertka z bm.pl.

W miastach wyższa jest tez liczba rachunków, jakie opłacamy co miesiąc. 5 rachunków i więcej ma do zapłacenia siedmiu na dziesięciu (70%) mieszkańców polskich metropolii. Na wsiach w tej grupie znalazło się 57% ankietowanych.

Opłacanie rosnącej liczby rachunków jest czasochłonne - Według deklaracji, 85% badanych poświęca około godziny miesięcznie na płacenie rachunków. 13% z nas zajmuje to powyżej jednej do dwóch godzin na miesiąc – mówi Anna Maraś, ekspertka z bm.pl.

Według Anny Maraś, istnieją jednak sposoby na większą oszczędność czasu. – Wystarczy zlecić pilnowanie naszych rachunków komuś innemu. Cenną pomocą może stać się dla nas robot finansowy, który sam może sprawdzić nasze rachunki i ich wysokość, a następnie sfinalizować przelewy. Bez konieczności logowania się do kolejnych eboków i kont bankowych oraz przepisywania danych.

Przeczytaj także:

Raport

Nawyki ekologiczne Polaków to troska o środowisko czy własny portfel? [BADANIE]

Czasy wysokiej inflacji wydają się wpływać na przyzwyczajenia Polaków. Ponad 84 proc. badanych deklaruje, że segreguje śmieci. Stopniowy wzrost notują też skłonności do oszczędzania wody, prądu oraz ograniczania konsumpcji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” zrealizowanego przez Autopay.

16.11.2023 Czytaj więcej

Raport

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta [BADANIE]

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji. Doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych tym wyrzeczeń.

11.10.2023 Czytaj więcej

Raport

Uczciwi, choć zapominalscy

40% Polaków zapomina o zapłaceniu rachunków

16.12.2022 Czytaj więcej