Rachunki online opłaca już 85 proc. Polaków

#płatności online #płatności za rachunki #płatności cykliczne

07.11.2019
Udostępnij:

Liczba comiesięcznych zobowiązań przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego oscyluje między 3 a 6. Zdecydowana większość badanych Polaków deklaruje, że opłaca swoje rachunki przez internet. I płaci je coraz szybciej - wynika z badania Autopay Research “Jak płacimy rachunki”.

Na przestrzeni ostatnich czterech lat widać, że wzrosło zainteresowanie wygodnymi, elektronicznymi formami płatności za rachunki. Online swoje rachunki rozlicza już 85 proc. płacących, z czego 78 proc. zleca przelewy elektroniczne (wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu z ub. rokiem), a 7 proc. korzysta z elektronicznych biur obsługi klienta (tzw. e-BOKów).

Rachunki na poczcie opłaca co szósty badany, podobnie jest w przypadku opłat w banku. Z polecenia przelewu korzysta 12 proc. respondentów (odpowiedzi dotyczą zarówno poleceń zapłaty ustawionych online, jak i w fizycznych punktach).

Kiedy płacimy rachunki?

Większość gospodarstw domowych (39 proc.) reguluje należności za rachunki zbiorczo, raz w miesiącu. Prawie co piąte gospodarstwo domowe czeka z płatnościami do ich ostatecznego terminu. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Widocznie wzrosła za to grupa opłacająca bieżące faktury tuż po ich otrzymaniu - z 18 proc. w ubiegłym roku, do 23 proc. w roku 2019.

- Analizując dane z poprzednich lat widać, że coraz częściej płacimy rachunki od razu po ich otrzymaniu. Jeszcze w 2016 robił tak co dziesiąty Polak, obecnie to nawyk co czwartego badanego. Wyraźnie szybciej płacą młodsi respondenci. Wygodne sposoby płatności oferowane przez wystawców faktur sprawiają, że klienci mogą zrobić przelew od razu po otrzymaniu faktur, szczególnie jeśli przychodzą one mailowo - zauważa Sylwia Frydel, ekspertka Blue Media.

Kobiety bardziej odpowiedzialne 

W 2019 roku nadal to kobiety najczęściej odpowiadają za regulowanie należności swojego gospodarstwa domowego. Tendencja jest jednak spadkowa - rok do roku wzrasta bowiem odsetek mężczyzn, którzy podejmują się tego obowiązku. O ile w 2016 r. niespełna co czwarty mężczyzna opłacał rachunki, w 2019 r. jest to już niemal co trzeci. W co czwartym gospodarstwie domowym nie ma reguł dotyczących tego, kto płaci rachunki.

Połowa z nas zapomina o rachunkach

Prawie co drugi badany zapominał o zapłaceniu jakiegoś rachunku lub opłacił go po terminie.  Jako główny powód takiego stanu rzeczy respondenci wskazują natłok codziennych spraw (73 proc.). Drugim, najczęstszym powodem jest brak środków na koncie - taka sytuacja przydarzyła się 30 proc. 

Niepokojący jest stan pamięci 13 proc. Polaków, którzy nie pamiętają, czy zdarzyło im się zapomnieć o jakimś rachunku.



Pełen raport “Jak płacimy rachunki 2019” można pobrać ze strony biura prasowego Blue Media. Raport jest częścią większego badania Autopay Research “Innowacje finansowe 2019”, zrealizowanego metodą CAWI (internetowe wywiady) przez agencją badawczą Satisface na grupie 1109 respondentów. Autopay Research to marka należąca do Blue Media.

Przeczytaj także:

Raport

Nawyki ekologiczne Polaków to troska o środowisko czy własny portfel? [BADANIE]

Czasy wysokiej inflacji wydają się wpływać na przyzwyczajenia Polaków. Ponad 84 proc. badanych deklaruje, że segreguje śmieci. Stopniowy wzrost notują też skłonności do oszczędzania wody, prądu oraz ograniczania konsumpcji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” zrealizowanego przez Autopay.

16.11.2023 Czytaj więcej

Raport

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta [BADANIE]

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji. Doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych tym wyrzeczeń.

11.10.2023 Czytaj więcej

Raport

Uczciwi, choć zapominalscy

40% Polaków zapomina o zapłaceniu rachunków

16.12.2022 Czytaj więcej