Za co Polacy gotowi są zapłacić

#płatności za rachunki

12.11.2015
Udostępnij:

Jedna trzecia Polaków gotowa jest płacić za wyręczenie w domowych obowiązkach

Według badania przeprowadzonego przez serwis płatności automatycznych bm.pl*, aż jedna trzecia Polaków byłaby w stanie zapłacić za to, aby nie musieć wykonywać codziennych obowiązków, takich jak sprzątanie (64%), pranie (21%) czy płacenie rachunków (8%). Połowa z nas uważa też, że korzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych może odciążyć w domu przepracowanych członków rodziny.

Konflikt zażegnany – wystarczy zapłacić

Przepracowanie i nierówny podział zadań domowych bywały już zarzewiem wielu konfliktów między partnerami w związkach. Na szczęście jest sposób by temu zaradzić. Wyniki badania pokazują, że aż jedna trzecia Polaków byłaby w stanie zapłacić komuś innemu za to aby nie musieć wykonywać codziennych obowiązków. Respondenci najbardziej byliby skłonni zapłacić za czynności, których najbardziej nie lubią: sprzątanie (64%) oraz prasowanie (49%). Na dalszych miejscach w rankingu czynności, za wykonywanie których bylibyśmy w stanie zapłacić, znalazło się także zmywanie (23%), pranie (21%) czy płacenie rachunków (8%).

Mężczyźni bardziej leniwi?

Czy mężczyźni mają większą tolerancję dla bałaganu, czy może zgodnie ze stereotypową opinią są po prostu leniwi? Choć trudno odpowiedzieć na te pytania, faktem jest, że panowie chętniej niż panie wyręczyliby się kimś w domowych pracach, które powinni wykonać samodzielnie. Takie stanowisko podziela co trzeci mężczyzna (36%). Panowie szczególnie chętnie zapłaciliby komuś za zmywanie (26%), pranie (31%) i płacenie rachunków (12%). Wśród pań odsetek chętnych zdolnych do płacenia za wykonywanie domowych obowiązków jest nieco niższy – wynosi 31%.

Roboty popracują za nas

Badanie przeprowadzone przez serwis płatności automatycznych bm.pl dowodzi również, że to mieszkańcy dużych miast mają największe kłopoty z podziałem domowych obowiązków i chętnie zapłaciliby komuś, aby pomógł im je wykonywać. Mieszkańcy metropolii szczególnie chętnie powierzyliby komuś sprzątanie (68%), zajmowanie się samochodem, czyli jego przegląd, mycie i naprawy (20%) oraz płacenie rachunków (13%). – Mieszkańcy dużych miast – zarówno panie, jak i panowie - często nie mają czasu na zajmowanie się domem. Może to powodować kłótnie w związku, szczególnie gdy jedna ze stron jest szczególnie zapracowana i zaniedbuje domowe obowiązki. Osoby te mogą skorzystać z nowoczesnych technologii. Wynika badania bm.pl wskazują, że aż 48% Polaków jest skłonnych skorzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, aby nie musieć wykonywać codziennych obowiązków. Przykładem takiego „domowego pomocnika” jest robot finansowy, który sam może sprawdzić nasze rachunki i ich wysokość, a następnie sfinalizować przelewy – mówi Anna Maraś, ekspertka z bm.pl.

Przeczytaj także:

Raport

Nawyki ekologiczne Polaków to troska o środowisko czy własny portfel? [BADANIE]

Czasy wysokiej inflacji wydają się wpływać na przyzwyczajenia Polaków. Ponad 84 proc. badanych deklaruje, że segreguje śmieci. Stopniowy wzrost notują też skłonności do oszczędzania wody, prądu oraz ograniczania konsumpcji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” zrealizowanego przez Autopay.

16.11.2023 Czytaj więcej

Raport

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta [BADANIE]

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji. Doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych tym wyrzeczeń.

11.10.2023 Czytaj więcej

Raport

Uczciwi, choć zapominalscy

40% Polaków zapomina o zapłaceniu rachunków

16.12.2022 Czytaj więcej