Innowacyjne usługi bankowe – płatności natychmiastowe

#płatności online #przelewy natychmiastowe #BlueCash

10.11.2023
Udostępnij:

Klienci oczekują prostych, intuicyjnych, a przede wszystkim błyskawicznie działających usług bankowych. System Płatności BlueCash jest przykładem usługi płatności natychmiastowej, która pozwala zrealizować przelew w piętnaście sekund.Jak zdefiniować dziś innowacyjność w usługach bankowych? Z pewnością to nie jedna, ale kilka powiązanych cech dających efekt synergii: najnowsze technologie, przyjazne rozwiązania, gdzie priorytetem jest doświadczenie klienta oraz cyberbezpieczeństwo.

Na doświadczenia składa się zarówno automatyzacja usług jak np. przelewy automatyczne, wykorzystanie chatbotów i wirtualnych asystentów w obsłudze klienta, rozwiązań AI do tworzenia spersonalizowanej oferty, ale także do weryfikacji tożsamości klientów i identyfikacji zagrożeń. I last but not least, klienci oczekują szybkiej realizacji usług, szczególnie gdy zarządzają finansami z poziomu smartfona.


Płatności natychmiastowe BlueCash


O wyborze ulubionej formy płatności za zakupy internetowe decydują przede wszystkim wygoda i szybkość, wskazuje na nią dwóch na trzech badanych. Łatwość przeprowadzenia transakcji jest ważna dla połowy respondentów – wynika z przeprowadzonego przez Autopay wiosną 2023 r. badania Finanse w czasach inflacji.

Odpowiedzią na potrzebę błyskawicznej realizacji transakcji są przelewy natychmiastowe. Jako pierwszy na polskim rynku wprowadził je w 2012 r. Autopay (dawniej Blue Media). Klienci mogą korzystać także z dostępnego na rynku BLIKa, Express Eliksir czy przeznaczonego dla bardzo wysokich kwot Systemu Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim (SORBNET).

Z badania Autopay wynika, że BLIK jest najczęściej wybieraną formą płatności (51 proc.), ale również ulubioną młodszych konsumentów. Osoby z najmłodszej grupy wiekowej sięgają po niego częściej (71 proc.) niż z najstarszej (29 proc.), choć system ma pewne ograniczenia dotyczące dziennych przelewów bezpośrednio na inny telefon, a także przy płatnościach realizowanych np. podczas zakupów e-commerce. Z kolei System Płatności BlueCash (SPBC) obsługuje około 100 banków, korzystają z niego największe podmioty finansowe w kraju jak PKO BP czy Pekao SA.


Jak działają płatności natychmiastowe?


W Polskim sektorze bankowym rozliczenia między bankami realizowane są w systemie Eliksir obsługiwanym przez Krajową Izbę Rozliczeniową. System działa tylko w dni robocze a transakcje są realizowane podczas trzech sesji rozliczeniowych każdego dnia. Oznacza to, że w zależności od momentu, zlecony przelew może dotrzeć do odbiorcy w ciągu kilku godzin albo, jeśli zlecenie zostało złożone wieczorem, dotrze dopiero następnego dnia. Jeśli przelew zlecony jest z konta na konto w ramach tego samego banku transakcja realizowana jest od razu.

Jednak w ramach usługi Eliksir Express możliwa jest również błyskawiczna realizacja transakcji przez całą dobę, 365 dni w roku. Analogiczną funkcjonalność posiada system płatności BlueCash, który również umożliwia natychmiastowe przelewy przez cały rok, także w niedzielę, święta i dni wolne od pracy. Cały proces zajmuje zaledwie 15 sekund.

Jak to możliwe? Jak działają płatności natychmiastowe BlueCash? W przypadku tego systemu błyskawiczne transakcje możliwe są dzięki realizacji dwóch przelewów wewnątrzbankowych. Wyobraźmy sobie, że chcesz zlecić przelew swoich środków z banku A do banku B. Technicznie wygląda to tak, że jako klient banku A wybierając płatność BlueCash przesyłasz środki na konto BlueCash również w banku A. Przelew zostaje błyskawicznie zaksięgowany, a informacja przekazana do banku B. Następnie z konta BlueCash w banku B, identyczna kwota zostaje natychmiast przesłana do odbiorcy, który posiada tam konto.


Korzyści z płatności natychmiastowych


Szybkie przelewy pozwalają nadawcom uniknąć przykrych konsekwencji opóźnień, np. odsetek za korzystanie z karty kredytowej czy płatności za kredyty mieszkaniowe. To wygodne rozwiązanie podczas płatności za zakup auta i inne przedmioty dużej wartości, gdzie konieczne jest błyskawiczne potwierdzenie otrzymania przelanych środków.

BlueCash jest jednym z najpopularniejszych systemów obsługujących natychmiastowe przelewy między bankami. Użytkownicy płatności BlueCash wykonali 3,7 mln przelewów o wartości łącznej 4,632 mld zł w czwartym kwartale 2022 r. – to rekordowy kwartał w historii systemu, również pierwszy kwartał 2023 r. przyniósł podobne wartości wg danych NBP. 62 proc. zleceń w systemie BlueCash zrealizowano w godzinach 8–16, a 30 proc. w godzinach 16–24. Najwięcej, bo 21 proc. zleceń rozliczono w poniedziałki, w weekendy 10 proc.

System płatności natychmiastowych Autopay dostępny jest dla klientów, którzy robią przelewy z własnego banku, ale mogą również z niego skorzystać zakładając konto w systemie Autopay. Koszt usługi szybkiego przelewu BlueCash jest różny i zależy od tego, w którym banku został zlecony przelew.

Lista banków, do których można wykonać przelew z wykorzystaniem Systemu Płatności BlueCash


Korzystaj z innowacyjnych usług bankowych dla firm

Wybierz płatności Autopay i rozwijaj swój biznes

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Fintech

Nowe technologie i ich wykorzystanie w bankowości: przemiany i możliwości

Przyjrzyjmy się jak nowe technologie, w tym bankowość mobilna, przekształcają sektor bankowy, oferując klientom banków zupełnie nowe możliwości.

24.11.2023 Czytaj więcej

Fintech

Sztuczna inteligencja w fintech – możliwości i wykorzystanie

Analiza ryzyka kredytowego i automatyzacja obsługi klienta to tylko niektóre z przykładów wykorzystania AI w fintech. Sprawdź do czego jeszcze używa się AI.

27.10.2023 Czytaj więcej

Fintech

RegTech. Jak technologie pomagają w zapewnieniu zgodności z przepisami finansowymi

Rolą RegTech jest m.in. usprawnienie wymiany danych między dostawcami usług finansowych i nadzorującymi je organami państwowymi. Dowiedz się więcej.

20.10.2023 Czytaj więcej