Innowacyjne usługi bankowe – płatności natychmiastowe

#płatności online #przelewy natychmiastowe #BlueCash

10.11.2023
Udostępnij:

Klienci oczekują prostych, intuicyjnych, a przede wszystkim błyskawicznie działających usług bankowych. System Płatności BlueCash jest przykładem usługi płatności natychmiastowej, która pozwala zrealizować przelew w piętnaście sekund.Jak zdefiniować dziś innowacyjność w usługach bankowych? Z pewnością to nie jedna, ale kilka powiązanych cech dających efekt synergii: najnowsze technologie, przyjazne rozwiązania, gdzie priorytetem jest doświadczenie klienta oraz cyberbezpieczeństwo.

Na doświadczenia składa się zarówno automatyzacja usług jak np. przelewy automatyczne, wykorzystanie chatbotów i wirtualnych asystentów w obsłudze klienta, rozwiązań AI do tworzenia spersonalizowanej oferty, ale także do weryfikacji tożsamości klientów i identyfikacji zagrożeń. I last but not least, klienci oczekują szybkiej realizacji usług, szczególnie gdy zarządzają finansami z poziomu smartfona.


Płatności natychmiastowe BlueCash


O wyborze ulubionej formy płatności za zakupy internetowe decydują przede wszystkim wygoda i szybkość, wskazuje na nią dwóch na trzech badanych. Łatwość przeprowadzenia transakcji jest ważna dla połowy respondentów – wynika z przeprowadzonego przez Autopay wiosną 2023 r. badania Finanse w czasach inflacji.

Odpowiedzią na potrzebę błyskawicznej realizacji transakcji są przelewy natychmiastowe. Jako pierwszy na polskim rynku wprowadził je w 2012 r. Autopay (dawniej Blue Media). Klienci mogą korzystać także z dostępnego na rynku BLIKa, Express Elixir czy przeznaczonego dla bardzo wysokich kwot Systemu Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim (SORBNET).

Z badania Autopay wynika, że BLIK jest najczęściej wybieraną formą płatności (51 proc.), ale również ulubioną młodszych konsumentów. Osoby z najmłodszej grupy wiekowej sięgają po niego częściej (71 proc.) niż z najstarszej (29 proc.), choć system ma pewne ograniczenia dotyczące dziennych przelewów bezpośrednio na inny telefon, a także przy płatnościach realizowanych np. podczas zakupów e-commerce. Z kolei System płatności BlueCash (SPBC) obsługuje blisko 100 banków, korzystają z niego m.in. takie banki jak Santander, ING czy Alior Bank.


Jak działają płatności natychmiastowe?


W Polskim sektorze bankowym rozliczenia między bankami realizowane są w systemie Elixir obsługiwanym przez Krajową Izbę Rozliczeniową. System działa tylko w dni robocze a transakcje są realizowane podczas trzech sesji rozliczeniowych każdego dnia. Oznacza to, że w zależności od momentu, zlecony przelew może dotrzeć do odbiorcy w ciągu kilku godzin albo, jeśli zlecenie zostało złożone wieczorem, dotrze dopiero następnego dnia. Jeśli przelew zlecony jest z konta na konto w ramach tego samego banku transakcja realizowana jest od razu.

Jednak w ramach usługi Elixir Express możliwa jest również błyskawiczna realizacja transakcji przez całą dobę, 365 dni w roku. Analogiczną funkcjonalność posiada system płatności BlueCash, który również umożliwia natychmiastowe przelewy przez cały rok, także w niedzielę, święta i dni wolne od pracy. Cały proces zajmuje nawet tylko kilkanaście sekund.


Korzyści z płatności natychmiastowych


Szybkie przelewy pozwalają nadawcom uniknąć przykrych konsekwencji opóźnień, np. odsetek za korzystanie z karty kredytowej czy płatności za kredyty mieszkaniowe. To wygodne rozwiązanie podczas płatności za zakup auta i inne przedmioty dużej wartości, gdzie konieczne jest błyskawiczne potwierdzenie otrzymania przelanych środków.

BlueCash jest jednym z najpopularniejszych systemów obsługujących natychmiastowe przelewy między bankami. Użytkownicy Systemu płatności BlueCash wykonali 3,7 mln przelewów o wartości łącznej 5,2 mld zł w trzecim kwartale 2023 r. – to rekordowy kwartał w historii systemu.

Lista banków, do których można wykonać przelew z wykorzystaniem Systemu Płatności BlueCash


Korzystaj z innowacyjnych usług bankowych dla firm

Wybierz płatności Autopay i rozwijaj swój biznes

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Fintech

Zwiększanie efektywności procesów płatniczych dzięki innowacyjnym rozwiązaniom API

Poznaj, jak nowoczesne API transformują procesy płatnicze, zwiększając ich efektywność, automatyzując rutynowe zadania i poprawiając doświadczenie użytkowników.

24.05.2024 Czytaj więcej

Fintech

Wdrożenie płatności bez granic. Rozwiązania dla globalnej ekspansji

Odkryj jak nowoczesne technologie takie jak API do płatności zmieniają zarządzanie finansami. Poznaj możliwości, jakie otwierają się dla firm na globalnym rynku

17.05.2024 Czytaj więcej

Fintech

Przetwarzanie kart płatniczych w nowoczesnym e-commerce. Klucz do skutecznych transakcji

Odkryj, jak przetwarzanie kart płatniczych wpływa na płynność i bezpieczeństwo transakcji. Zobacz, jak integracja z systemem Visa może zwiększyć konkurencyjność

10.05.2024 Czytaj więcej