Płatności odroczone za rachunki. Na czym polegają i co dają klientowi?

#płatności za rachunki #płatności odroczone

02.01.2023
Udostępnij:

O 'Kup teraz, zapłać później' pisaliśmy już wielokrotnie. To usługa umożliwiająca klientom sklepów internetowych zapłatę za zamówienie w późniejszym terminie. Jej popularność sprawiła, że nie tylko e-sprzedawcy zaczęli udostępniać podobny mechanizm płatniczy swoim klientom.

Badanie Blue Media „Finanse i zwyczaje finansowe Polaków w czasie pandemii 2021” pokazuje, że z odroczonych płatności korzysta 5 proc. osób kupujących w sieci. Biorąc pod uwagę, że już 94 proc. osób w Polsce kupuje produkty i usługi w internecie – liczba ta jest imponująca. W związku z rosnącą popularnością tej metody płatności, inne podmioty (niekoniecznie związane z ecommerce) również wprowadziły ją do swojej oferty. Niektórzy przewidują, że płatności odroczone zastąpią kiedyś płatności kartą kredytową. Nie jest to wykluczone, ponieważ Polacy bardzo lubią płacić na usługi i produkty "na własnych warunkach", a płatności odroczone im to umożliwiają.

Na czym polegają płatności odroczone za rachunki?

Klient otrzymuje od swojego dostawcy (prądu, internetu, telewizji, innego medium) fakturę za usługę, z której korzysta. Termin płatności nie zawsze pokrywa się z terminem, w którym dana osoba dysponuje środkami, które może przeznaczyć na pokrycie zobowiązania. Wówczas może skorzystać z usługi finansowania (płatności odroczonych za rachunki), co znaczy, że jej rachunek zostanie opłacony na czas, a ona będzie miała na spłatę należności np. 30 dni. W tym czasie może zwrócić od razu całość (i nie ponieść żadnych dodatkowych kosztów) lub rozłożyć spłatę na kilka wygodnych rat.

W skrócie: płatności odroczone za rachunki to forma finansowania należności, dzięki której rachunki klienta są opłacone na czas, a on może zwrócić należność jednorazowo w ciągu 30 dni lub rozłożyć spłatę na raty.

Dlaczego płatności odroczone zyskują na popularności?

W przypadku zakupów online chodzi przede wszystkim o to, że klient może zobaczyć, sprawdzić, przymierzyć zakupiony produkt – bez ponoszenia żadnych kosztów i zamrażania środków. Jeżeli ten okaże się trafiony, może szybko uregulować należność, jeśli nie – dokonuje zwrotu. Zakupy na własnych warunkach, z możliwością elastycznych płatności są tym, czego oczekują dzisiejsi klienci.

Natomiast płatności odroczone za rachunki pozwalają klientom regulować należności na czas, nawet jeśli w danej chwili nie dysponują niezbędną ilością środków lub nie mogą ich przeznaczyć na opłatę faktury. Dzięki temu nie mają zadłużenia u dostawcy i mogą nadal swobodnie korzystać z jego usług. Możliwość spłaty należności w ciągu 30 dni, bez ponoszenia żadnych kosztów, sprawia, że coraz więcej osób przekonuje się do tej metody płatności.

Jeżeli interesują Cię Płatności Online Blue Media, w tym płatności odroczone – Payka, i zastanawiasz się na ich wdrożeniem w Twojej firmie – skontaktuj się z nami, a omówimy wszystkie szczegóły.

Przeczytaj także:

Fintech

Cross-selling w usługach finansowych: strategie zwiększania sprzedaży

Cross-selling stanowi jedną z kluczowych strategii, która może znacząco wpłynąć na realizację celów biznesowych banków i innych podmiotów z sektora finansowego.

23.02.2024 Czytaj więcej

Fintech

Chargeback w bankowości elektronicznej: jak minimalizować ryzyko i zwiększać zaufanie klientów

Poznaj kluczowe aspekty chargebacku, procedury wnioskowania i wpływ na bezpieczeństwo transakcji online. Dowiedz się, jak zbudować zaufanie klientów.

16.02.2024 Czytaj więcej

Fintech

Zastosowanie bramki SMS w komunikacji z klientami banków

Dowiedz się, jak bramki SMS ułatwiają kontakt banków z klientami, podnosząc bezpieczeństwo i komfort usług, oraz pomagają w sprzedaży produktów bankowych.

09.02.2024 Czytaj więcej