Płatności odroczone za rachunki. Na czym polegają i co dają klientowi?

#płatności za rachunki #płatności odroczone

02.01.2023
Udostępnij:

O 'Kup teraz, zapłać później' pisaliśmy już wielokrotnie. To usługa umożliwiająca klientom sklepów internetowych zapłatę za zamówienie w późniejszym terminie. Jej popularność sprawiła, że nie tylko e-sprzedawcy zaczęli udostępniać podobny mechanizm płatniczy swoim klientom.

Badanie Blue Media „Finanse i zwyczaje finansowe Polaków w czasie pandemii 2021” pokazuje, że z odroczonych płatności korzysta 5 proc. osób kupujących w sieci. Biorąc pod uwagę, że już 94 proc. osób w Polsce kupuje produkty i usługi w internecie – liczba ta jest imponująca. W związku z rosnącą popularnością tej metody płatności, inne podmioty (niekoniecznie związane z ecommerce) również wprowadziły ją do swojej oferty. Niektórzy przewidują, że płatności odroczone zastąpią kiedyś płatności kartą kredytową. Nie jest to wykluczone, ponieważ Polacy bardzo lubią płacić na usługi i produkty "na własnych warunkach", a płatności odroczone im to umożliwiają.

Na czym polegają płatności odroczone za rachunki?

Klient otrzymuje od swojego dostawcy (prądu, internetu, telewizji, innego medium) fakturę za usługę, z której korzysta. Termin płatności nie zawsze pokrywa się z terminem, w którym dana osoba dysponuje środkami, które może przeznaczyć na pokrycie zobowiązania. Wówczas może skorzystać z usługi finansowania (płatności odroczonych za rachunki), co znaczy, że jej rachunek zostanie opłacony na czas, a ona będzie miała na spłatę należności np. 30 dni. W tym czasie może zwrócić od razu całość (i nie ponieść żadnych dodatkowych kosztów) lub rozłożyć spłatę na kilka wygodnych rat.

W skrócie: płatności odroczone za rachunki to forma finansowania należności, dzięki której rachunki klienta są opłacone na czas, a on może zwrócić należność jednorazowo w ciągu 30 dni lub rozłożyć spłatę na raty.

Dlaczego płatności odroczone zyskują na popularności?

W przypadku zakupów online chodzi przede wszystkim o to, że klient może zobaczyć, sprawdzić, przymierzyć zakupiony produkt – bez ponoszenia żadnych kosztów i zamrażania środków. Jeżeli ten okaże się trafiony, może szybko uregulować należność, jeśli nie – dokonuje zwrotu. Zakupy na własnych warunkach, z możliwością elastycznych płatności są tym, czego oczekują dzisiejsi klienci.

Natomiast płatności odroczone za rachunki pozwalają klientom regulować należności na czas, nawet jeśli w danej chwili nie dysponują niezbędną ilością środków lub nie mogą ich przeznaczyć na opłatę faktury. Dzięki temu nie mają zadłużenia u dostawcy i mogą nadal swobodnie korzystać z jego usług. Możliwość spłaty należności w ciągu 30 dni, bez ponoszenia żadnych kosztów, sprawia, że coraz więcej osób przekonuje się do tej metody płatności.

Jeżeli interesują Cię Płatności Online Blue Media, w tym płatności odroczone – Payka, i zastanawiasz się na ich wdrożeniem w Twojej firmie – skontaktuj się z nami, a omówimy wszystkie szczegóły.

Przeczytaj także:

Fintech

Zwiększanie efektywności procesów płatniczych dzięki innowacyjnym rozwiązaniom API

Poznaj, jak nowoczesne API transformują procesy płatnicze, zwiększając ich efektywność, automatyzując rutynowe zadania i poprawiając doświadczenie użytkowników.

24.05.2024 Czytaj więcej

Fintech

Wdrożenie płatności bez granic. Rozwiązania dla globalnej ekspansji

Odkryj jak nowoczesne technologie takie jak API do płatności zmieniają zarządzanie finansami. Poznaj możliwości, jakie otwierają się dla firm na globalnym rynku

17.05.2024 Czytaj więcej

Fintech

Przetwarzanie kart płatniczych w nowoczesnym e-commerce. Klucz do skutecznych transakcji

Odkryj, jak przetwarzanie kart płatniczych wpływa na płynność i bezpieczeństwo transakcji. Zobacz, jak integracja z systemem Visa może zwiększyć konkurencyjność

10.05.2024 Czytaj więcej