Od 15 stycznia 2025 roku kierowcy będą mogli korzystać z automatycznych płatności za przejazd odcinkiem A2 między Poznaniem i Koninem. Wszystko dzięki współpracy Autostrady Wielkopolskiej i Autopay. Rozwiązanie nie tylko ułatwi podróżowanie, ale też ograniczy możliwość powstawania korków.
By móc skorzystać z automatycznych płatności na A2, wystarczy zarejestrować się w aplikacji Autopay lub poprzez platformę www Autopay i aktywować usługę. Jest ona dostępna na wybranych bramkach autostradowych w Nagradowicach (181 km A2), Słupcy (228 km A2) i Lądku (238 km A2). Opłata pobierana jest poprzez videotolling - technologię rozpoznającą numery tablic rejestracyjnych.
- Wdrożenie videotollingu na koncesyjnym odcinku autostrady A2 jest wyrazem dostosowania systemu płatności za przejazd koncesyjnym odcinkiem A2 do nowoczesnych standardów i rosnących oczekiwań polskich kierowców. Usprawni to przejazd koncesyjnym odcinkiem między Poznaniem a Koninem. Jesteśmy gotowi także do wdrożenia videotollingu na całym 255 km odcinku A2 między Świeckiem a Koninem, w formule wygodnej dla wszystkich kierowców, zarówno samochodów ciężarowych jak i samochodów osobowych. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury – mówi Paweł Struski, członek Zarządu Autostrada Wielkopolska SA
- Z rozwiązań Autopay Mobility korzysta już ponad 2,5 mln kierowców. Naszym celem jest maksymalne upraszczanie procesu płatności i dbanie o najwyższy poziom wygody użytkowników. W trakcie korzystania z autostrady A2, tablice rejestracyjne są rozpoznawane automatycznie po czym otwierana jest bramka. W trakcie przejazdu nie ma konieczności otwierania aplikacji, nie trzeba nawet mieć przy sobie smartfona z aplikacją - mówi Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.
Automatyczne płatności krok po kroku
By móc korzystać z automatycznych płatności za przejazd na odcinku między Poznaniem a Koninem, wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Osoby nieposiadające jeszcze konta w Autopay, powinny zarejestrować się uzupełniając swoje dane. Można tego dokonać pobierając aplikację Autopay lub na stronie. Następnie należy uzupełnić informacje o pojeździe i dodać dane swojej karty płatniczej. W kolejnym kroku należy aktywować usługę. W przypadku użytkowników posiadających już aplikację Autopay, wystarczy aktywować usługę videotollingu na A2 w aplikacji lub z poziomu platformy www
System obsługiwany jest na dwóch lewych, skrajnych pasach z oznakowaniem poziomym w postaci strzałek i kamery, ikoną kamery na pomarańczowym tle nad bramką, a także symbolem przekreślonego kasjera. Tablice rejestracyjne rozpoznawane są automatycznie na bramkach przejazdowych, a odpowiednia kwota jest pobierana z konta. Informacje o przejazdach i wysokości pobranych opłat można znaleźć w aplikacji i na stronie
Usługa skierowana jest zarówno do użytkowników prywatnych, jak i firmowych. Na ten moment na koncesyjnym odcinku A2 między Poznaniem a Koninem z videotollingu można skorzystać jedynie poprzez aplikację Autopay (w przypadku innych autostrad możliwe jest również korzystanie z aplikacji bankowych).
Wygodniejsza podróż dzięki Autopay
Oprócz ułatwień związanych z podróżowaniem przez autostradę A2, Autopay umożliwia opłacanie w sposób automatyczny przejazdów przez autostrady A1 (Gdańsk-Toruń) i A4 (Katowice-Kraków). Ponadto, poprzez Autopay można nabyć także winiety na przejazdy w niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej, w których obowiązuje ta forma opłat drogowych (Austria, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry). Aplikacja umożliwia też wnoszenie opłat za parkowanie w wybranych miastach.
Według raportu Autopay “Podróże samochodowe Polek i Polaków” z 2024 roku, coraz więcej polskich kierowców korzysta z autostrad - zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Niemal połowa ankietowanych stwierdziła, że przemieszczała się tymi drogami kilka razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Stanowi to wzrost o 5 punktów procentowych w stosunku do roku 2023. Rośnie również odsetek Polaków korzystających z autostrad regularnie (kilkanaście lub kilkadziesiąt razy w roku).
Autopay to polska spółka technologiczno-finansowa założona w 1999 roku w Sopocie. Powstała jako wspólne przedsięwzięcie dwóch studentów zafascynowanych nowymi technologiami, którzy do dzisiaj zasiadają we władzach spółki (Andrzej Antoń i Konrad Kucharski). Z usług Autopay korzysta ponad 10 mln osób miesięcznie - płacąc za zakupy przez internet, regulując online swoje rachunki, doładowując telefon online, autoryzując płatność SMSem, płacąc automatycznie za autostrady w Polsce czy kupując elektroniczne winiety do Austrii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii i Węgier, a wkrótce także do Rumunii. Z produktów Autopay korzysta też ponad 50 tys. firm prowadzących biznes online.
Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA są spółkami koncesyjnymi odpowiedzialnymi za budowę i eksploatację autostrady A2 ze Świecka do Nowego Tomyśla, o długości 106 km oraz z Nowego Tomyśla do Konina, o długości 149 km. Na mocy posiadanych koncesji są wykonawcami największego przedsięwzięcia infrastrukturalnego w strukturze i systemie koncesyjnym w Polsce. 255 km odcinek autostrady A2 między Świeckiem a Koninem jest częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), jednym z kluczowych połączeń między Europą Zachodnią i Środkową oraz strategicznym dla Polski korytarzem transportowym na linii Warszawa – Berlin. Jest integralną częścią Autostrady Wolności łączącej Rzeczpospolitą Polską z siecią autostrad zachodnioeuropejskich. Koncesyjny odcinek A2 dzięki profesjonalnemu przygotowaniu i wysokim standardom realizacji budowy i utrzymania zapewnia szybkie i bezpieczne połączenie drogowe, wyznacza nowe kierunki w rozwoju autostrad, bezpieczeństwa ruchu drogowego i infrastruktury przyjaznej środowisku.