Dzień wolności od rachunków

#płatności za rachunki #finanse #Dzień Wolności od Rachunki

29.03.2016
Udostępnij:

Na 31 marca przypada Dzień wolności od rachunków. Od tego momentu Polacy zaczynają zarabiać na inne potrzeby.

Na ostatni dzień marca przypada w Polsce Dzień Wolności od Rachunków. To symboliczny moment w roku, od którego przestajemy przeznaczać nasze dochody na stałe opłaty, a zaczynamy zarabiać na inne potrzeby – wynika z wyliczeń Blue Media, operatora płatności internetowych.

Rachunki – stałe wydatki na utrzymanie domu, takie jak prąd, gaz, woda, czynsz, inne opłaty eksploatacyjne oraz telekomunikacja - stanowią średnio 25 proc.[i] miesięcznych rozporządzalnych wydatków gospodarstw domowych, wynika z danych GUS. To oznacza, że musimy pracować trzy pełne miesiące, by móc je opłacić.

Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę, czyli suma bieżących dochodów ze wszystkich źródeł pomniejszona o podatki i składki na ubezpieczenia, wynosi w Polsce 1 340 zł [ii]. Trzyosobowa rodzina dysponująca miesięcznymi dochodami na poziomie 4 020 zł, wydaje zatem na stałe opłaty niewiele ponad 1 000 zł.

Dane GUS potwierdzają wyniki ubiegłorocznego badania TNS dla Krajowego Rejestru Długów,[iii] według którego statystyczna polska rodzina płaci co miesiąc rachunki na łączną kwotę 920 złotych.

Jak Polacy płacą rachunki?

Z badania przeprowadzonego przez Blue Media[iv] wynika, że Polacy opłacają najczęściej 5-6 rachunków miesięcznie – tyle regularnych opłat deklaruje 40 proc. badanych. Co czwarty opłaca 3-4 rachunki, a co dziesiąty 7-8 rachunków.

Z tego samego badania Blue Media wynika, że płacenie rachunków należy do raczej nielubianych czynności. Większość Polaków stara się płacić jej odpowiednio wcześniej. 44 proc. wybiera sobie konkretną datę i wszystkie rachunki opłaca raz w miesiącu, a 15 proc. badanych opłaca rachunki zaraz po ich otrzymaniu. Rachunki na ostatnią chwilę, czyli kiedy zapada termin ważności ich płatności, opłaca 36 proc. respondentów. Niestety, często zdarza się, że o płaceniu rachunków zwyczajnie zapominamy, do czego przyznaje się aż 40% z nas.

- Aby oszczędzić czas, Polacy coraz częściej rezygnują z płacenia rachunków na poczcie lub w banku na rzecz płatności internetowych. Robi tak już dwie trzecie badanych – wyjaśnia Anna Maraś, ekspertka Blue Media. - Co ciekawe, płacenie przez internet sprzyja płaceniu w terminie. Wynika to oczywiście z wygody.

Co poza rachunkami?

Według danych GUS, największą pozycję w budżecie domowym, po uregulowaniu rachunków, stanowią wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe - 24,4 proc. Kolejną dużą pozycją w budżecie jest transport, który stanowi średnio 9,2 proc. wydatków polskich gospodarstw domowych. Prawie 5 proc. budżetu domowego pochłania wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego.[i] Wg danych GUS, na podstawie badania „Budżety gospodarstw domowych w 2014 r.”

[ii] Wg danych GUS, na podstawie badania „Budżety gospodarstw domowych w 2014 r.”

[iii] Na podstawie danych „Portfel statystycznego Polaka – skąd się biorą długi”. Badanie zostało przeprowadzone przez TNS Polska dla KRD w styczniu 2015 roku oraz w marcu 2015 roku.

[iv] Badanie zostało przeprowadzone przez ICAN Reaserch na zlecenie Blue Media. Pełne wyniki badania: http://www.bluemedia.pl/pressroom/informacje-praso...

Przeczytaj także:

Artykuł

E-winiety na przejazdy w Szwajcarii już dostępne w aplikacji Autopay oraz online 

Autopay rozszerza ofertę zakupu e-winiet o Szwajcarię. Winiety na przejazdy w Szwajcarii dostępne są zarówno na stronie internetowej market.autopay.pl, jak i w aplikacji mobilnej dla systemów Android i iOS.

16.02.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Cloud Services wraca pod skrzydła Autopay

Spółka Cloud Services z początkiem 2024 oferuje swoje kompleksowe rozwiązania IT pod nową marką Autopay Services.

14.02.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Na jednego specjalistę IT przypada 15 osób bez umiejętności cyfrowych. Młodzież ma rozwiązanie

Grupa 140 uczniów i uczennic z całej Polski - w ramach programu „UsuwaMy bariery!” stworzonego przez fundację Zwolnieni z Teorii i Autopay ze wsparciem SWPS Innowacje - proponuje 24 inkluzywne rozwiązania cyfrowe.

07.02.2024 Czytaj więcej