Jak podnieść efektywność w ciągu dnia pracy?

#zarządzanie #organizacja pracy

25.07.2023
Udostępnij:

W obliczu zwiększającej się konkurencji i szybko zmieniających się warunków, umiejętność koncentracji na kluczowych zadaniach jest nieodzowna dla osiągnięcia optymalnych wyników. Niestety, wiele czynników może doprowadzić do rozpraszania uwagi i obniżenia wydajności w pracy.

W poniższym artykule omówimy najczęstsze błędy przedsiębiorców, które prowadzą do rozpraszania się w pracy oraz przedstawimy rozwiązania w postaci narzędzi i praktyk, które pomogą w podniesieniu efektywności i skuteczności w codziennych zadaniach.


Czynniki powodujące rozpraszanie się w pracy

 • Nowe technologie: Współczesna era cyfrowa oferuje niezliczone możliwości komunikacji, rozrywki i dostępu do informacji. Często jednak te same narzędzia, które ułatwiają pracę, mogą stać się powodem rozproszenia uwagi. Ciągłe powiadomienia, e-maile, media społecznościowe czy różnego rodzaju aplikacje mogą odciągać uwagę od rzeczywistych zadań.

 • Nadmiar informacji: Obecnie przedsiębiorcy mają do czynienia z ogromną ilością danych i informacji. Sortowanie i filtrowanie tych informacji może być czasochłonne i prowadzić do utraty koncentracji.

 • Stres: Presja związana z zarządzaniem firmą, wykonywaniem wielu zadań jednocześnie i podejmowaniem decyzji może skutkować rozproszeniem uwagi.

 • Nieodpowiednie planowanie: Brak sprecyzowanego planu działania może prowadzić do utraty fokusu i poświęcania czasu na mniej istotne zadania.

 • Zaburzenia w otoczeniu pracy: Hałas, nieprzewidziane przerwy czy nieodpowiednie warunki pracy mogą wpływać na trudności w skupieniu uwagi.


 • Najczęstsze błędy przedsiębiorców prowadzące do rozproszenia

 • Multitasking: Wielu przedsiębiorców uważa, że wykonywanie wielu zadań jednocześnie zwiększa wydajność. Niestety, jest to mit, który prowadzi do rozproszenia uwagi i obniżenia jakości pracy.

 • Reaktywność: Natychmiastowe reagowanie na każde powiadomienie czy e-mail może prowadzić do ciągłego przerywania pracy nad ważnymi projektami.

 • Brak priorytetów: Wykonywanie zadań w kolejności, w jakiej się pojawiają, zamiast ustalania priorytetów, może prowadzić do marnowania czasu na zadania o mniejszym znaczeniu.

 • Brak przerw: Przepracowywanie się przez cały dzień może prowadzić do wypalenia i utraty produktywności.


 • Narzędzia i dobre praktyki zwiększające efektywność pracy

 • Planowanie: Codzienne planowanie jest jednym naskuteczniejszych narzędzi, jakimi dysponujemy. Przed rozpoczęciem pracy zdefiniuj konkretne cele na dany dzień i ustal priorytety.

 • Wyłączone powiadomienia: Podczas pracy wyłącz powiadomienia na telefonie i komputerze, aby uniknąć niepotrzebnych przerywań.

 • Skoncentrowana praca: Skup się na jednym zadaniu na raz i unikaj multitaskingu. Praca w skupieniu pozwala osiągnąć lepsze wyniki.

 • Przerwy na relaks: Zaplanuj regularne przerwy na relaks, aby odświeżyć umysł i uniknąć wypalenia.

 • Delegowanie zadań: Jeśli to możliwe, deleguj niektóre zadania, które nie wymagają Twojej bezpośredniej uwagi.

 • Zarządzanie informacjami: Wykorzystaj narzędzia do zarządzania informacjami, takie jak programy do gromadzenia notatek czy aplikacje do organizacji zadań.

 • Zarządzanie czasem: Wykorzystaj techniki zarządzania czasem, takie jak metoda Pomodoro, która zakłada pracę przez określony czas, po którym następuje krótka przerwa.

 • Na czym polega metoda Pomodoro?

  Technika Pomodoro to popularna metoda zarządzania czasem, która pomaga w zwiększeniu efektywności pracy poprzez cykliczne ustawianie określonych interwałów pracy i przerw. Ta prostota i elastyczność sprawiły, że stała się ona popularnym narzędziem zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób pracujących w różnych dziedzinach.

  Nazwa "Pomodoro" pochodzi od kuchennego zegara w kształcie pomidora, który był używany przez twórcę metody, Francesco Cirillo, podczas jego studiów na początku lat 90. XX wieku. Główna idea tej techniki polega na tym, aby pracować intensywnie przez określony czas, a następnie zrobić krótką przerwę, która pomaga zrelaksować się i odświeżyć przed kolejnym okresem intensywnej pracy.

  Oto kroki do przeprowadzenia sesji Pomodoro:

 • Wybierz zadanie: Przed rozpoczęciem sesji Pomodoro wybierz zadanie, na którym będziesz pracować. To może być zadanie wymagające skupienia, projekt, czy cokolwiek innego, co musisz zrobić.

 • Ustaw zegar: Ustaw stoper, minutnik lub korzystaj z aplikacji do Pomodoro na określony czas, na przykład 25 minut. Ten czas nazywany jest jednym "Pomodoro".

 • Pracuj intensywnie: Po ustawieniu zegara skoncentruj się na wykonywaniu wybranego zadania przez cały czas trwania Pomodoro. Unikaj wszelkich rozpraszających elementów i skup się na zadaniu.

 • Zanotuj postęp: Po zakończeniu 25-minutowego Pomodoro, zaznacz, że ukończyłeś jeden etap. To małe osiągnięcie może dodawać motywacji i zwiększać poczucie satysfakcji.

 • Zrób krótką przerwę: Po ukończeniu jednego Pomodoro, zrób krótką przerwę, na przykład 5 minut. Wyjdź na krótki spacer, napij się wody, oderwij się od komputera. Przerwa ta pomoże Ci zrelaksować umysł przed kolejnym etapem pracy.

 • Po czterech Pomodorach: Po ukończeniu czterech sesji Pomodoro (czyli 4 x 25 minut pracy z przerwami) zrób dłuższą przerwę, na przykład 15-30 minut. To pozwoli Ci odpocząć bardziej i przygotuje Cię do kolejnych cykli.

 • Narzędzia zwiększające efektywność

  Oto kilka popularnych aplikacji do organizacji zadań, które mogą pomóc w zwiększeniu efektywności pracy:

 • Todoist: Todoist to prosta i intuicyjna aplikacja do zarządzania zadaniami. Pozwala na tworzenie list zadań, ustawianie priorytetów, dodawanie terminów wykonania i śledzenie postępów. Aplikacja jest dostępna na różne platformy, w tym na komputery, smartfony i tablety.

 • Microsoft To Do: To Do jest łatwą w obsłudze aplikacją do organizacji zadań od Microsoftu. Synchronizuje się z innymi produktami Microsoftu, takimi jak Outlook czy Office 365, co ułatwia zarządzanie codziennymi obowiązkami.

 • Wunderlist: Chociaż Wunderlist przestał być rozwijany, wciąż jest popularną aplikacją do organizacji zadań, która oferuje prosty i intuicyjny interfejs. Pozwala na tworzenie list, dodawanie notatek i ustawianie przypomnień.

 • Todo Cloud: To zaawansowana aplikacja do zarządzania zadaniami, która oferuje wiele funkcji, takich jak współpraca zespołowa, powtarzające się zadania, załączniki i wiele innych. Działa na różnych platformach i umożliwia synchronizację między urządzeniami.

 • Any.do: Aplikacja Any.do ma minimalistyczny interfejs i oferuje funkcje takie jak listy zadań, przypomnienia, przeciąganie i upuszczanie oraz zdolność do powiązania zadanego zadania z terminem w kalendarzu.

 • TickTick: TickTick to wszechstronna aplikacja do zarządzania zadaniami, która oferuje różne funkcje, w tym harmonogramowanie zadań, powtarzanie, notatki i współpracę zespołową. Dodatkowo oferuje także możliwość śledzenia czasu spędzonego nad danymi zadaniami.

 • Google Tasks: Jeśli korzystasz z ekosystemu Google, Google Tasks może być dobrym wyborem. Jest to prosty i zintegrowany sposób organizowania zadań z Google Kalendarzem i Gmail.

 • Trello: Chociaż Trello jest bardziej platformą do zarządzania projektami, może być również używany do organizacji zadań. Dzięki kolumnom i kartom można łatwo śledzić postępy i przypominać sobie o ważnych terminach.

 • Wybór odpowiedniej aplikacji do organizacji zadań zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i sposobu pracy. Warto przetestować kilka aplikacji, aby znaleźć tę, która najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom i pomaga zwiększyć efektywność w codziennej pracy.


  Podsumowując, efektywność w ciągu dnia pracy jest kluczowa dla sukcesu przedsiębiorców. Unikanie rozpraszania uwagi i skupienie na najważniejszych zadaniach może znacząco zwiększyć produktywność. Zastosowanie narzędzi do zarządzania czasem i informacjami oraz wprowadzenie dobrych praktyk, takich jak planowanie i regularne przerwy, może pomóc w osiągnięciu lepszych wyników w biznesie. Pamiętaj, że efektywność wymaga czasu i praktyki, ale z czasem przyniesie znaczące korzyści dla Twojej działalności.


  Szukasz niezawodnych płatności online?

  Wybierz bramkę płatniczą Autopay

  Zacznij pobierać płatności

  Przeczytaj także:

  Raport

  Wpływ technologii i AI na życie. Mniej entuzjazmu, więcej znaków zapytania [RAPORT AUTOPAY]

  Mimo że zdecydowana większość Polek i Polaków przyznaje, że zmiany technologiczne są nieuniknione, widać oznaki zmęczenia nowinkami - wynika z badania „Finanse w czasach niepewności” zrealizowanego przez Autopay.

  23.05.2024 Czytaj więcej

  Artykuł

  Autopay partnerem Akcji HumanBE - Dwie Godziny Dla Rodziny/Człowieka

  Autopay został partnerem Akcji HumanBE - Dwie Godziny Dla Rodziny/Człowieka. Organizatorem akcji jest Instytut Humanites - Człowiek i Technologia.

  15.05.2024 Czytaj więcej

  Raport

  Polacy kochają zakupy online, ale nie za każdą cenę [RAPORT AUTOPAY]

  Polacy nie wyobrażają sobie życia bez e-commerce, ale chcą kupować na własnych warunkach. Chociaż cena jest decydującym kryterium wyboru produktu, zrezygnują z zakupów, gdy nie znajdą ulubionej formy płatności.

  13.05.2024 Czytaj więcej