Konkursy dla przedsiębiorców. Czy warto brać w nich udział?

#Diament Forbesa #Deloitte Technology Fast 50 #konkurs #Gazele Biznesu

04.05.2023
Udostępnij:

Konkursy dla przedsiębiorców mogą być dobrą okazją do zwiększenia świadomości swojej marki, zdobycia doświadczenia, a także zyskania uznania w branży. Przed podjęciem decyzji o udziale w konkursie, warto dokładnie przemyśleć cel udziału i sprawdzić, czy dany konkurs jest rzetelny i wiarygodny.

Przed podjęciem decyzji o udziale w konkursie, należy dokładnie poznać historię plebiscytu, dokładnie przeczytać regulamin i sprawdzić, jakie są warunki uczestnictwa.

Innym dobrym sposobem na wybór odpowiedniego konkursu może być rozmowa z innymi przedsiębiorcami, którzy już brali udział w podobnych przedsięwzięciach. Mogą oni podzielić się swoimi doświadczeniami i polecić konkursy, w które warto się zaangażować.


Zapłać, a potem odbierz nagrodę

Niestety, istnieją konkursy, które nie są rzetelne i mają na celu jedynie pobieranie opłat od uczestników. Dlatego warto uważać na konkursy, w których opłata za udział jest znacznie wyższa niż nagroda.

Może się również zdarzyć, że opłata będzie ukryta np. w kosztach zakwaterowania. Jeśli konkurs odbywa się w innym mieście lub kraju, a do tego w luksusowym hotelu – należy wziąć pod uwagę też koszty podróży i zakwaterowania.

Warto również pamiętać o tym, że przygotowanie odpowiednich materiałów, udział w ceremonii wręczenia nagród oraz promocja firmy w ramach konkursu wymagają czasu i zaangażowania. Przedsiębiorcy muszą uwzględnić ten koszt w swoich planach biznesowych.

Dlatego należy dokładnie przemyśleć, czy warto brać udział w danym konkursie i przeanalizować wszystkie koszty związane z uczestnictwem. Należy również pamiętać, że wartościowy konkurs powinien mieć jasno określone kategorie, uczciwą procedurę wyłaniania zwycięzców oraz transparentne warunki uczestnictwa. Natomiast udział w ewentualnym balu powinien być częścią nagrody, a nie dodatkowym obciążeniem.

Niektóre konkursy, szczególnie te o wątpliwej reputacji, mogą być płatne lub nierzetelne. Wiele negatywnych opinii słyszy się na temat popularnych konkursów, nawet takich organizowanych na dużą skalę. Organizatorzy pobierają opłaty za udział w konkursie, a nagrody otrzymuje się za projekty, które nie zostały nigdy wdrożone lub są fikcyjne. Samo żądanie opłat za udział, może wpłynąć na wyniki konkursu.


Rzetelne i wiarygodne konkursy dla przedsiębiorców

W Polsce istnieje wiele corocznych konkursów dla przedsiębiorców, które są rzetelne i wiarygodne. Oto kilka przykładów:

 • Nagroda Polskiej Rady Biznesu – nagrody przyznawane są od 2012 roku, w czterech kategoriach: Sukces, Wizja i Innowacje, Działalność Społeczna i Nagroda Specjalna. Nominowane osoby ocenia 24-osobowa kapituła, w skład której wchodzą laureaci ubiegłorocznych edycji, zarząd oraz czołowe autorytety życia gospodarczego, przedstawiciele nauki, kultury. Nagroda nie jest przyznawana bezpośrednio firmom, ale osobom przedsiębiorczym, które wpływają na rzeczywistość gospodarczą i społeczną.

 • Gazele Biznesu – ranking firm prowadzony przez Puls Biznesu. Gazele Biznesu przyznawane są na podstawie kryteriów, które nie zmieniły się od lat, przez co traktowane są jako jedne z najbardziej wiarygodnych nagród biznesowych. O przyznaniu nagrody nie decyduje jury, a wyniki finansowe przedsiębiorstwa z trzech ostatnich lat działalności.

 • Diamenty Forbesa – ranking tworzony przez czasopismo Forbes. To lista polskich firm, które rozwijają się najdynamiczniej w odniesieniu do okresu trzech ostatnich lat. Poza wyróżnieniem, jakim jest publikacja na liście firmy mogą liczyć na udział w uroczystych galach, na których otrzymają stosowne dyplomy potwierdzające prestiżowy status.

 • EY Entrepreneur Of The Year – konkurs dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces w prowadzeniu swojego biznesu i wpłynęli na rozwój polskiej gospodarki. Konkurs organizowany jest co roku przez firmę doradczą EY.

 • CEE Retail Awards – konkurs dla przedsiębiorców z branży handlowej, który wyróżnia najlepsze sklepy i centra handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach, a konkurs organizowany jest przez CEE Insight Forum.

 • Deloitte Technology Fast 50 – konkurs dla firm z branży technologicznej, w którym wyróżniane są najszybciej rozwijające się firmy w Polsce. Nagrody wręczane są na specjalnej gali, a konkurs organizowany jest co roku przez firmę doradczą Deloitte.

 • European Business Awards – konkurs dla przedsiębiorców z całej Europy, który wyróżnia najlepsze firmy pod względem innowacyjności, wzrostu i zrównoważonego rozwoju. Nagrody wręczane są na specjalnej gali, a konkurs organizowany jest co roku przez organizację European Business Awards.

 • Oczywiście istnieje wiele innych konkursów dla przedsiębiorców w Polsce, które są równie wiarygodne i rzetelne. Warto jednak pamiętać, że udział w konkursie powinien być dobrze przemyślany, a koszty związane z uczestnictwem powinny być przeanalizowane.


  Nagroda za zwycięstwo

  Nagrody w konkursach mogą być różnorodne i zależeć od konkretnej kategorii konkursowej. Oto kilka przykładów nagród, które można wygrać w takich konkursach:


 • Certyfikaty i wyróżnienia – mogą one pomóc w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy oraz zwiększyć jej rozpoznawalność na rynku.

 • Bon na reklamę – nagrodą może być też bon na reklamę, co może pomóc w zwiększeniu świadomości marki i przyciągnięciu nowych klientów.

 • Granty lub dotacje – niektóre konkursy oferują także granty lub dotacje, które mogą pomóc w finansowaniu rozwoju firmy.

 • Dobrze jest sprawdzić, jakie konkretnie nagrody są przewidziane w danym konkursie, aby ocenić, czy jest on dla nas interesujący i warto w nim brać udział.

  Podsumowując, konkursy dla przedsiębiorców mogą być dobrym sposobem na promocję swojej marki i zdobycie prestiżu w branży, ale warto dokładnie przemyśleć cel udziału i sprawdzić, czy konkurs jest rzetelny i wiarygodny.

  Przeczytaj także:

  Artykuł

  Rebranding Autopay z dwiema statuetkami na Transform Awards Europe 2024!

  Rebranding Autopay został nagrodzony dwiema statuetkami - złotą i srebrną - podczas Transform Awards Europe 2024

  22.04.2024 Czytaj więcej

  Artykuł

  System płatniczy Autopay obsługuje już do 300 tysięcy transakcji na godzinę

  Autopay zapewnia skalowalność swojej platformy płatniczej już na poziomie 300 tysięcy transakcji na godzinę.

  16.04.2024 Czytaj więcej

  Artykuł

  E-winiety na przejazdy w Szwajcarii już dostępne w aplikacji Autopay oraz online 

  Autopay rozszerza ofertę zakupu e-winiet o Szwajcarię. Winiety na przejazdy w Szwajcarii dostępne są zarówno na stronie internetowej market.autopay.pl, jak i w aplikacji mobilnej dla systemów Android i iOS.

  16.02.2024 Czytaj więcej