Konkursy dla przedsiębiorców. Czy warto brać w nich udział?

#Diament Forbesa #Deloitte Technology Fast 50 #konkurs #Gazele Biznesu

04.05.2023
Udostępnij:

Konkursy dla przedsiębiorców mogą być dobrą okazją do zwiększenia świadomości swojej marki, zdobycia doświadczenia, a także zyskania uznania w branży. Przed podjęciem decyzji o udziale w konkursie, warto dokładnie przemyśleć cel udziału i sprawdzić, czy dany konkurs jest rzetelny i wiarygodny.

Przed podjęciem decyzji o udziale w konkursie, należy dokładnie poznać historię plebiscytu, dokładnie przeczytać regulamin i sprawdzić, jakie są warunki uczestnictwa.

Innym dobrym sposobem na wybór odpowiedniego konkursu może być rozmowa z innymi przedsiębiorcami, którzy już brali udział w podobnych przedsięwzięciach. Mogą oni podzielić się swoimi doświadczeniami i polecić konkursy, w które warto się zaangażować.


Zapłać, a potem odbierz nagrodę

Niestety, istnieją konkursy, które nie są rzetelne i mają na celu jedynie pobieranie opłat od uczestników. Dlatego warto uważać na konkursy, w których opłata za udział jest znacznie wyższa niż nagroda.

Może się również zdarzyć, że opłata będzie ukryta np. w kosztach zakwaterowania. Jeśli konkurs odbywa się w innym mieście lub kraju, a do tego w luksusowym hotelu – należy wziąć pod uwagę też koszty podróży i zakwaterowania.

Warto również pamiętać o tym, że przygotowanie odpowiednich materiałów, udział w ceremonii wręczenia nagród oraz promocja firmy w ramach konkursu wymagają czasu i zaangażowania. Przedsiębiorcy muszą uwzględnić ten koszt w swoich planach biznesowych.

Dlatego należy dokładnie przemyśleć, czy warto brać udział w danym konkursie i przeanalizować wszystkie koszty związane z uczestnictwem. Należy również pamiętać, że wartościowy konkurs powinien mieć jasno określone kategorie, uczciwą procedurę wyłaniania zwycięzców oraz transparentne warunki uczestnictwa. Natomiast udział w ewentualnym balu powinien być częścią nagrody, a nie dodatkowym obciążeniem.

Niektóre konkursy, szczególnie te o wątpliwej reputacji, mogą być płatne lub nierzetelne. Wiele negatywnych opinii słyszy się na temat popularnych konkursów, nawet takich organizowanych na dużą skalę. Organizatorzy pobierają opłaty za udział w konkursie, a nagrody otrzymuje się za projekty, które nie zostały nigdy wdrożone lub są fikcyjne. Samo żądanie opłat za udział, może wpłynąć na wyniki konkursu.


Rzetelne i wiarygodne konkursy dla przedsiębiorców

W Polsce istnieje wiele corocznych konkursów dla przedsiębiorców, które są rzetelne i wiarygodne. Oto kilka przykładów:

 • Nagroda Polskiej Rady Biznesu – nagrody przyznawane są od 2012 roku, w czterech kategoriach: Sukces, Wizja i Innowacje, Działalność Społeczna i Nagroda Specjalna. Nominowane osoby ocenia 24-osobowa kapituła, w skład której wchodzą laureaci ubiegłorocznych edycji, zarząd oraz czołowe autorytety życia gospodarczego, przedstawiciele nauki, kultury. Nagroda nie jest przyznawana bezpośrednio firmom, ale osobom przedsiębiorczym, które wpływają na rzeczywistość gospodarczą i społeczną.

 • Gazele Biznesu – ranking firm prowadzony przez Puls Biznesu. Gazele Biznesu przyznawane są na podstawie kryteriów, które nie zmieniły się od lat, przez co traktowane są jako jedne z najbardziej wiarygodnych nagród biznesowych. O przyznaniu nagrody nie decyduje jury, a wyniki finansowe przedsiębiorstwa z trzech ostatnich lat działalności.

 • Diamenty Forbesa – ranking tworzony przez czasopismo Forbes. To lista polskich firm, które rozwijają się najdynamiczniej w odniesieniu do okresu trzech ostatnich lat. Poza wyróżnieniem, jakim jest publikacja na liście firmy mogą liczyć na udział w uroczystych galach, na których otrzymają stosowne dyplomy potwierdzające prestiżowy status.

 • EY Entrepreneur Of The Year – konkurs dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces w prowadzeniu swojego biznesu i wpłynęli na rozwój polskiej gospodarki. Konkurs organizowany jest co roku przez firmę doradczą EY.

 • CEE Retail Awards – konkurs dla przedsiębiorców z branży handlowej, który wyróżnia najlepsze sklepy i centra handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach, a konkurs organizowany jest przez CEE Insight Forum.

 • Deloitte Technology Fast 50 – konkurs dla firm z branży technologicznej, w którym wyróżniane są najszybciej rozwijające się firmy w Polsce. Nagrody wręczane są na specjalnej gali, a konkurs organizowany jest co roku przez firmę doradczą Deloitte.

 • European Business Awards – konkurs dla przedsiębiorców z całej Europy, który wyróżnia najlepsze firmy pod względem innowacyjności, wzrostu i zrównoważonego rozwoju. Nagrody wręczane są na specjalnej gali, a konkurs organizowany jest co roku przez organizację European Business Awards.

 • Oczywiście istnieje wiele innych konkursów dla przedsiębiorców w Polsce, które są równie wiarygodne i rzetelne. Warto jednak pamiętać, że udział w konkursie powinien być dobrze przemyślany, a koszty związane z uczestnictwem powinny być przeanalizowane.


  Nagroda za zwycięstwo

  Nagrody w konkursach mogą być różnorodne i zależeć od konkretnej kategorii konkursowej. Oto kilka przykładów nagród, które można wygrać w takich konkursach:


 • Certyfikaty i wyróżnienia – mogą one pomóc w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy oraz zwiększyć jej rozpoznawalność na rynku.

 • Bon na reklamę – nagrodą może być też bon na reklamę, co może pomóc w zwiększeniu świadomości marki i przyciągnięciu nowych klientów.

 • Granty lub dotacje – niektóre konkursy oferują także granty lub dotacje, które mogą pomóc w finansowaniu rozwoju firmy.

 • Dobrze jest sprawdzić, jakie konkretnie nagrody są przewidziane w danym konkursie, aby ocenić, czy jest on dla nas interesujący i warto w nim brać udział.

  Podsumowując, konkursy dla przedsiębiorców mogą być dobrym sposobem na promocję swojej marki i zdobycie prestiżu w branży, ale warto dokładnie przemyśleć cel udziału i sprawdzić, czy konkurs jest rzetelny i wiarygodny.

  Przeczytaj także:

  Artykuł

  Autostrady wolne od opłat tylko z EV Klub Polska

  Prawie wszystkie autostrady w Polsce darmowe dla samochodów elektrycznych.

  09.07.2024 Czytaj więcej

  Artykuł

  Bramka Autopay wkrótce dostępna w kolejnych krajach Unii Europejskiej

  Autopay, lider polskiego rynku płatniczego, rozszerza możliwości swojej bramki płatniczej, aby móc oferować jeszcze lepsze warunki dla zagranicznych partnerów.

  04.07.2024 Czytaj więcej

  Raport

  Finanse w czasach niepewności. Edycja 2024 [RAPORT AUTOPAY]

  Niepewność związana z sytuacją gospodarczą i napięciami geopolitycznymi wciąż jest dostrzegalna. Jak zmieniło się nasze podejście do finansów na przestrzeni ostatnich lat?

  03.07.2024 Czytaj więcej