Polacy lubią nie tylko polskie autostrady. Czechy częstym kierunkiem podróży samochodowych

#Autopay Mobility

20.07.2023
Udostępnij:

Przejazd po czeskich autostradach to aktualnie najczęściej wybierana przez polskich kierowców opcja podróży zagranicznej. Jak wynika z danych Autopay - niemal co druga zakupiona e-winieta obejmuje autostrady południowych sąsiadów.

Autopay Mobility to system do szybkich i automatycznych płatności za przejazd polskimi autostradami, który od kwietnia 2023 r. umożliwia także zakup e-winiet na przejazdy po autostradach Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Z niedawno opublikowanego badania Autopay „Podróże samochodowe Polek i Polaków” wynika, że ⅓ badanych, deklarujących korzystanie z samochodu, wybiera ten środek transportu także do podróży zagranicznych. Najczęściej wskazywanym kierunkiem wakacyjnych zagranicznych podróży samochodowych Polaków są Czechy. Kolejne miejsca zajmują Niemcy i Chorwacja, za nimi są Słowacja, Włochy i Austria. Preferencje te znajdują odzwierciedlenie również w danych ze sprzedaży e-winiet, zarówno w aplikacji Autopay, jak i poprzez stronę internetową.


- Jak wynika z naszych danych, samochód wciąż pozostaje najwygodniejszym środkiem transportu po Polsce i wybiera go, od czasu do czasu, aż 90 proc. z nas. To również nasz ulubiony środek transportu, gdy planujemy wyjazdy weekendowe i wakacyjne - w tym te zagraniczne. Sprawny przejazd autostradą czy wygodny zakup e-winiety wpływa nie tylko na ogólny komfort podróżowania, ale także bezpieczeństwo. Przejazd jest możliwy płynnie, w sposób w pełni zautomatyzowany - zauważa Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Jak jeździmy po polskich autostradach?

Na podstawie danych Autopay za pierwsze półrocze 2023 r. można wyciągnąć także kilka wniosków dotyczących tego, kiedy najczęściej podróżujemy autostradami.

Niemal 17 proc. wszystkich przejazdów przypadało na piątek, nieco mniej popularne były czwartek (niemal 15 proc.) i poniedziałek (ponad 14 proc.).

Najbardziej intensywny ruch odnotowano w godzinach popołudniowych. Apogeum przypada na godzinę 16.00 (ponad 7 proc. całego ruchu dobowego) i takie dane sugerują, że przemieszczanie się autostradą to nie tylko ruch tranzytowy, ale dla wielu Polek i Polaków także podróż do i z pracy.

Za co piątą transakcję wykonaną w aplikacji odpowiadali użytkownicy pochodzący z województwa śląskiego, a następnie mieszkańcy Małopolski (18,8 proc.) oraz województwa pomorskiego (16,7 proc.).

W ciągu ostatniego półrocza najwięcej przejazdów po polskich autostradach odnotowano w czerwcu 2023 (19 proc.), czyli miesiącu w którym rozpoczyna się sezon wakacyjny.



Autopay Mobility - to system do szybkich i automatycznych płatności, przeznaczony dla klientów indywidualnych, jak i flotowych. Autopay jest najbardziej kompleksowym rozwiązaniem umożliwiającym automatyczne płatności za przejazd autostradami w Polsce. System działa zarówno na państwowych autostradach A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica, jak i na prywatnych: AmberOne A1 (Toruń-Gdańsk) oraz A4 Katowice - Kraków. Z rozwiązania korzysta już niemal 2 mln kierowców. Od kwietnia 2023 r. Autopay umożliwia także zakup e-winiet do Czech, Słowenii, Słowacji i Węgier.

Przeczytaj także:

Artykuł

Cyfrowa przyszłość bez barier - rusza druga edycja programu UsuwaMY bariery!

Rusza druga edycja programu UsuwaMY bariery! - stworzonego przez fundację Zwolnieni z Teorii i Autopay ze wsparciem SWPS Innowacje.

20.11.2024 Czytaj więcej

Raport

Polacy gotowi na zmiany, ale termin wprowadzenia systemu kaucyjnego czeka przesunięcie [BADANIE]

Według raportu Autopay "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2024" ponad trzy czwarte respondentów chętnie skorzystałoby z systemu kaucyjnego, gdyby był on wygodny i łatwo dostępny.

14.11.2024 Czytaj więcej

Raport

Finanse młodych w czasach niepewności. Edycja 2024 [RAPORT AUTOPAY]

Autopay realizuje badanie dotyczące podejścia Polek i Polaków do finansów nieprzerwanie od ośmiu lat. W tym roku po raz pierwszy do głównego raportu przygotowano suplement, w którym skupiono się na osobach młodych w wieku 18-34 lata.

13.11.2024 Czytaj więcej