Polscy kierowcy coraz chętniej korzystają z autostrad. Jak podróżują Polacy? [BADANIE]

#Autopay #autostrady #raport #podróże

30.07.2024
Udostępnij:

Polscy kierowcy coraz chętniej korzystają z dostępnej infrastruktury drogowej. Trzech na czterech z nich przejeżdżało polską autostradą przynajmniej raz w ostatnim roku. Podróżując za granicę coraz częściej wybieramy autostrady - wynika z badania Autopay.

Według najnowszego raportu Autopay “Podróże samochodowe Polek i Polaków”, coraz więcej polskich kierowców korzysta z autostrad, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Prawie połowa ankietowanych zadeklarowała, że przemieszczała się tymi drogami kilka razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co stanowi wzrost o 5 punktów procentowych w stosunku do roku 2023. Rośnie również odsetek Polaków korzystających z autostrad regularnie (kilkanaście lub kilkadziesiąt razy w roku).



Źródło: Badanie “Podróże samochodowe Polek i Polaków”, Autopay

Najczęściej z polskich autostrad korzystają przedstawiciele najmłodszej kategorii wiekowej (18-34 lat), najrzadziej - ci z najstarszej (55 lat i więcej), wśród których co trzeci kierowca nie przejeżdżał autostradami w ogóle w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na częstotliwość korzystania z autostrad ma również wpływ miejsce zamieszkania. Najczęściej przemieszczają się nimi mieszkańcy dużych miast (powyżej 100 tys. mieszkańców).

Rosnąca częstotliwość korzystania z autostrad przez Polki i Polaków może mieć związek ze zniesieniem opłat za przejazdy pojazdami lekkimi, czyli takimi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Zwolnienie z opłat obowiązuje od 1 lipca 2023 roku i dotyczy odcinków autostrad zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

- Pomimo zwolnień z opłat obowiązujących na części polskich autostrad, Polki i Polacy nadal chętnie korzystają z ich płatnych odcinków i płacą automatycznie za autostrady zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy. Autostrady stanowią często najszybszą i najłatwiejszą trasę, dlatego natężenie ruchu jest na nich, szczególnie w okresie wakacyjnym, bardzo duże - komentuje Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Podróże samochodowe za granicą głównie autostradami


Pomimo że dla wielu Polek i Polaków samochód stanowi główny środek transportu, nieliczni korzystają z niego podczas wyjazdów zagranicznych. Siedmiu na dziesięciu ankietowanych nie wybrało się samochodem za granicę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 13 proc. polskich kierowców odbyło taką podróż tylko raz w ciągu ostatniego roku.

Polki i Polacy, którzy już odbywali podróż samochodową za granicę chętnie korzystali w tym celu z autostrad. Aż 85 proc. z nich przemieszczało się tymi drogami poza Polską (to wzrost o 9 p.p. rok do roku). Wśród nich byli głównie mężczyźni i mieszkańcy dużych miast.



Źródło: Badanie “Podróże samochodowe Polek i Polaków”, Autopay

Przed wyjazdem samochodem za granicę, większość polskich kierowców deklaruje, że przygotowuje się do drogi - planuje i sprawdza trasę czy wysokość opłat za autostrady. Dotyczy to szczególnie kobiet i mieszkańców dużych miast. Polki i Polacy zachowują również większą ostrożność na zagranicznych drogach. Czterech na dziesięciu kierowców zapoznaje się z obowiązującymi w danym kraju przepisami przed wyjazdem poza Polskę, podobny odsetek twierdzi, że stosuje się do zasad ruchu drogowego bardziej restrykcyjnie niż w kraju. Widać, że Polacy obawiają się wyższych mandatów za granicą i deklarują ostrożniejszą jazdę.

Co trzeci badany kupuje z wyprzedzeniem winiety oraz dodatkowe ubezpieczenie. - W pierwszej połowie 2024 r. z Autopay korzysta już 2,5 miliona kierowców. W czerwcu, przed wakacjami za pomocą naszego systemu sprzedaliśmy ponad 3-krotnie więcej zagranicznych winiet niż w maju. Wszystko wskazuje na to, że 2024 będzie rekordowy dla nas pod względem liczby transakcji za winiety zagraniczne. Coraz więcej naszych użytkowników to także obcokrajowcy, co nas szczególnie cieszy - mówi Miłosz Kurzawski z Autopay.

Polki i Polacy najczęściej podróżują samochodem do sąsiednich krajów, takich jak Niemcy, Czechy czy Słowacja. Popularne kierunki wakacyjne, takie jak Chorwacja czy Włochy, również stanowią częsty cel podróży samochodowych polskich kierowców.

Zmotoryzowani coraz chętniej korzystają z dostępnych narzędzi internetowych usprawniających przejazdy, szczególnie tych służących do nawigacji. Największą popularnością wśród ankietowanych cieszy się Google Maps, z którego korzysta 65 proc. kierowców. Na podium znalazły się również Yanosik oraz mObywatel, poprzez który można uzyskać dostęp do cyfrowego prawa jazdy (mPrawo Jazdy), dowodu rejestracyjnego (mPojazd) oraz licznika punktów karnych.

Grafiki do pobrania

Wykres nr 1, Wykres nr 2

Badanie “Podróże samochodowe Polek i Polaków” zostało zrealizowane na zlecenie Autopay metodą CAWI przez pracownię badawczą SATISFACE na reprezentatywnej grupie 1130 dorosłych Polaków w kwietniu 2024.

Przeczytaj także:

Artykuł

Marcin Mazurek nowym CPTO i członkiem zarządu w Autopay

Z początkiem września Marcin Mazurek objął stanowisko Chief Product and Technology Officera (CPTO) w Autopay. Będzie pełnił funkcję członka zarządu.

04.09.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Autopay umożliwia zakup winiet jednodniowych na Słowację

Za pomocą Autopay można już kupować jednodniowe e-winiety służące do przejazdów na terenie Słowacji. Winiety można nabyć zarówno przez stronę market.autopay.pl, jak i za pośrednictwem aplikacji mobilnej Autopay.

29.08.2024 Czytaj więcej

Raport

Inwestowanie bez ryzyka? Jak oszczędzają młodzi ludzie? [RAPORT]

Choć wiele młodych Polek i Polaków oszczędza pieniądze, niewiele z nich przeznacza je na inwestycje. Do najpopularniejszych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych należą konta i lokaty bankowe oraz… gotówka.

12.08.2024 Czytaj więcej