Nowa wersja Autopay już dostępna. Alternatywa dla e-TOLL

#autostrady #Autopay Mobility #aplikacja mobilna

01.12.2021
Udostępnij:

Od dzisiaj użytkownicy aplikacji Autopay mogą automatycznie opłacać przejazdy autostradami: A2 Konin - Stryków (Łódź) i A4 Wrocław - Sośnica (Gliwice).


Aktualizacja: Od 1 lipca 2023 r. przejazdy, dla pojazdów lekkich, autostradami zarządzanymi przez GDDKiA są darmowe.

Co się zmienia od 1 grudnia na autostradach?


 • Na płatnych odcinkach autostrady A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław - Sośnica, zarządzanych przez GDDKiA, następuje zmiana systemu poboru opłat dla samochodów osobowych i motocykli.
 • Manualny system poboru opłat na tzw. bramkach zostaje zlikwidowany.
 • Kierowcy, aby opłacić przejazd tymi odcinkami autostrad, muszą:

  • skorzystać z automatycznych rozwiązań opartych o miejscową lokalizację GPS, czyli aplikacji Autopay (płatność pobierana automatycznie z karty po zakończonym przejeździe) LUB rządowej aplikacji e-TOLL PL (płatność za przejazd pobierana z wcześniej doładowanego konta);
  • kupić wcześniej bilet autostradowy - np. na stronie ebiletautostradowy.pl, na stacjach paliw czy w rządowej aplikacji e-TOLL BILET.

 • Za brak opłaty za przejazd autostradą kierowcy grozi mandat w wysokości 500 zł.

Jak zacząć korzystać z Autopay?


Aplikację Autopay można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play i AppStore. Aplikacja działa na wszystkich urządzeniach mobilnych z systemem iOS 10 lub nowszym oraz systemem Android 6.0 lub nowszym.


Aby móc korzystać z Autopay, użytkownik musi zarejestrować swoje konto, podając:

 • adres e-mail,
 • numer telefonu,
 • dane pojazdu (markę i numer rejestracyjny).

Do aplikacji należy podpiąć kartę płatniczą (debetową lub kredytową), z której będą automatycznie pobierane środki po zakończonym przejeździe. Co istotne, można dodać dowolną liczbę pojazdów i kilka źródeł płatności.


Co mają zrobić dotychczasowi użytkownicy Autopay?


Dotychczasowi użytkownicy Autopay, aby móc opłacać przejazd państwowymi odcinkami autostrad A2 i A4, muszą zaktualizować aplikację (do najnowszej wersji 2.6.2).


Użytkownicy, którzy korzystali do tej pory z Autopay w swojej bankowości elektronicznej w Millennium Bank, Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Alior Bank, Santander Bank, Pekao SA i SGB-Bank muszą dodatkowo zarejestrować się na stronie Autopay.pl wybierając opcję “Nie masz hasła? Przejdź z banku” oraz pobrać na swój telefon aplikację Autopay. Na ten moment, nie ma możliwości opłacenia przejazdów państwowymi autostradami bezpośrednio z poziomu aplikacji banków.


Autopay już dostępne na A2 i A4 Wrocław - Gliwice


W najnowszej wersji aplikacji Autopay należy zaznaczyć nowe odcinki autostrad, czyli: A2 Konin-Łódź oraz A4 Wrocław-Gliwice, za które opłaty mogą być pobierane automatycznie.


Autopay już dostępne na A2 i A4 Wrocław - Gliwice


Aby bezproblemowo korzystać z Autopay należy wyrazić zgodę w telefonie na odczytywanie lokalizacji i otrzymanie powiadomień push.


Autopay jak to działa


Jak płacić za autostrady w Autopay?


Zarejestrowany użytkownik Autopay w celu automatycznego opłacenia przejazdu musi tylko uruchomić aplikację - polega to po prostu na zalogowaniu się do niej odciskiem palca, faceID lub wpisując hasło.


Autopay jak to działa


W momencie zbliżania się pojazdu do bramek, Autopay wysyła powiadomienie push informujące, że za chwilę zostanie zakupiony bilet. System Autopay sam odczyta lokalizację samochodu w momencie wjazdu na płatny odcinek autostrady. Płatność za przejechany odcinek autostrady zostanie pobrana automatycznie z karty po zakończonym przejeździe.


Co istotne, korzystając z aplikacji, nie można mieć włączonego trybu oszczędzania baterii lub trybu samolotowego. Można skorzystać z serwisu dontkillmyapp.com, żeby sprawdzić szczegółowe ustawienia baterii – niektóre systemy mają własną strategię zarządzania baterią w aplikacji, być może konieczne będzie dodanie Autopay do wyjątków.


Jeśli do aplikacji podpiętych jest więcej pojazdów wymagane jest także wcześniejsze wskazanie samochodu, którym będziemy się poruszać po autostradzie.


Jeżeli użytkownik nie otrzyma przed wjazdem na autostradę powiadomienia push, będzie to znaczyło, że bilet nie został kupiony. W takiej sytuacji należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i wykupić bilet za pośrednictwem serwisu ebiletautostradowy.pl. Następnie raz jeszcze warto sprawdzić ustawienia telefonu i upewnić się, że została wyrażona zgoda na otrzymywanie powiadomień push.


Autopay - kompleksowe rozwiązanie


Autopay to obecnie jedyne rozwiązanie, którym można zapłacić automatycznie za niemal każdy kilometr płatnej drogi w Polsce – bez względu na to, jaki system na niej obowiązuje i kto nią zarządza. Autopay może zastąpić e-TOLL na odcinkach A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica oraz videotolling na odcinkach koncesjonowanych autostrad: AmberOne Autostrada A1 oraz A4 Kraków - Katowice.


W przypadku koncesjonowanych odcinków autostrad, na których Autopay działa już od 2019 r. nic się nie zmienia. Na A1 Toruń - Gdańsk oraz A4 Katowice - Kraków Autopay działa na dotychczasowych zasadach, tj. na podstawie odczytywania tablic rejestracyjnych.


Korzystając z Autopay można także zapłacić za umycie samochodu na jednej z 200 myjni Shell i wwwash oraz za postój na jednym z 7 tys. miejsc parkingowych w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.


Przeczytaj także:

Artykuł

Płatności kartą jednym kliknięciem dostępne w Autopay dzięki współpracy z Mastercard

Płatności kartą jednym kliknięciem dostępne w Autopay dzięki współpracy z Mastercard

12.06.2024 Czytaj więcej

Raport

Bieżące wydatki drenują kieszenie Polaków. Jak oceniamy swoją sytuację finansową i mieszkaniową? [RAPORT AUTOPAY]

Mimo spadku inflacji Polki i Polacy wciąż mocno trzymają się za portfele. W ostatnim czasie po oszczędności musiała sięgnąć niemal połowa badanych.

05.06.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Autopay podpisuje Kartę Różnorodności

Autopay podpisuje Kartę Różnorodności

28.05.2024 Czytaj więcej