Opłaty drogowe w Czechach  – sprawdź jak, ile i gdzie zapłacić

#Autopay Mobility #aplikacja mobilna #Czechy #winieta

07.09.2023
Udostępnij:

Planujesz podróż do naszych południowych sąsiadów i chcesz sprawdzić jakie są płatne drogi w Czechach oraz jak kupić winietę na Czechy? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o autostradach w Czechach, o winietach i wiele więcej.

💡 Jeżeli interesują Cię drogi płatne i autostrady w Europie – zajrzyj do podlinkowanego artykułu. Opisujemy w nim wszystkie opłaty drogowe obowiązujące w 2023 r. w poszczególnych europejskich krajach.

Opłaty drogowe – Czechy


Czechy to kraj o rozwiniętej sieci dróg. Jeśli planujesz podróżować po tym kraju samochodem, konieczne jest zrozumienie systemu opłat za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. Oto lista najważniejszych autostrad.


  1. Autostrada D1 – najdłuższa czeska autostrada o planowanej długości 376 km, łącząca pośrednio Pragę, Brno i Ostrawę z polską autostradą A1 w Gorzyczkach koło Wodzisławia Śląskiego.
  2. Autostrada D2 (autostrada bratysławska) – czeska autostrada łącząca Brno z granicą ze Słowacją.
  3. Autostrada D3 (autostrada budziejowicka) – jej planowana długość wynosi 171 km, ma służyć połączeniu Pragi (D0) z Budziejowicami, przez Tabor i dalej w kierunku granicy z Austrią.
  4. Autostrada D4 – autostrada w Czechach łącząca Pragę z rejonem miasta Příbram na południowym zachodzie kraju.
  5. Autostrada D5 – zwana także Via Carolina, czeska autostrada łącząca Pragę z Niemcami (trasa wiedzie przez Pilzno). Stanowi jeden z czeskich odcinków międzynarodowej drogi E50.
  6. Autostrada D6 – częściowo istniejąca autostrada w zachodnich Czechach. Po zbudowaniu dwujezdniowa arteria połączy Pragę z Chebem i niemiecką autostradą A93 (trasa wiedzie przez Karlovy Vary).
  7. Autostrada D7 – droga jest w rozbudowie, planowo ma prowadzić z Pragi do Chomutova na północy Czech.
  8. Autostrada D8 – zwana także Via Europea, prowadzi od węzła Zdobi k. Pragi na północny zachód przez Uście na Łabą do granicy z Niemcami.
  9. Autostrada D10 – autostrada w Czechach łącząca Pragę z północną częścią kraju (Turnov – bezpośrednio oraz Liberec za pośrednictwem autostrady D35). Stanowi jedną z części czeskiego odcinka trasy międzynarodowej E65.
  10. Autostrada D11 (autostrada hradecka) – czeska autostrada łącząca Pragę przez Hradec Králové i Jaroměř.

W Czechach istnieje system winiet, który reguluje korzystanie z dróg. Płatne są głównie autostrady i niektóre odcinki dróg ekspresowych. Oto mapa prezentująca drogi płatne i odcinki bezpłatne.


Drogi płatne – Czechy mapa

Ile kosztuje winieta na Czechy?


Jeżeli chodzi o koszt winiety, Czechy kierują się podobnymi zasadami co inne kraje europejskie i cena zależy od rodzaju pojazdu, którym się poruszasz oraz okresu ważności winiety.

Przykładowo, cena winiety 10-dniowej dla pojazdu poniżej 3,5 t wynosi 310 CZK, czyli około 59 PLN. Aktualne ceny winiet do Czech zawsze znajdziesz w serwisie Autopay oraz w naszej aplikacji.

Winieta Czechy – gdzie kupić?


Do 2021 r. każdy kierowca wjeżdżający na płatną drogę w Czechach, musiał mieć na przedniej szybie przyklejoną winietę, która potwierdzała wniesienie wymaganej opłaty. Od dwóch lat sytuacja wygląda inaczej i podobnie jak w innych europejskich krajach, w Czechach obowiązują elektroniczne winiety, które można kupić online w zaledwie kilka minut.

Po opłacaniu winiety, kierowca otrzymuje na swoją skrzynkę mailową plik PDF z e-winietą. Nie musi jej drukować – wystarczy, że podczas ewentualnej kontroli pokaże plik na ekranie swojego telefonu. Wszystko dlatego, że po wniesieniu opłaty numery rejestracyjne pojazdu widnieją w czeskim systemie monitorującym. Gdy samochód wjedzie na płatny odcinek, specjalne kamery odczytają numery rejestracyjne i w ten sposób dojdzie do potwierdzenia, czy kierowca wniósł wymaganą opłatę.

E-winieta do Czech jest dostępna np. w serwisie online Autopay oraz w aplikacji Autopay. Żeby dokonać zakupu, należy wybrać rodzaj winiety, uzupełnić dane pojazdu i potwierdzić płatność. Winieta trafia na podaną skrzynkę mailową najczęściej w czasie do 15 minut.

Przeczytaj także:

Artykuł

E-winiety na przejazdy w Szwajcarii już dostępne w aplikacji Autopay oraz online 

Autopay rozszerza ofertę zakupu e-winiet o Szwajcarię. Winiety na przejazdy w Szwajcarii dostępne są zarówno na stronie internetowej market.autopay.pl, jak i w aplikacji mobilnej dla systemów Android i iOS.

16.02.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Cloud Services wraca pod skrzydła Autopay

Spółka Cloud Services z początkiem 2024 oferuje swoje kompleksowe rozwiązania IT pod nową marką Autopay Services.

14.02.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Na jednego specjalistę IT przypada 15 osób bez umiejętności cyfrowych. Młodzież ma rozwiązanie

Grupa 140 uczniów i uczennic z całej Polski - w ramach programu „UsuwaMy bariery!” stworzonego przez fundację Zwolnieni z Teorii i Autopay ze wsparciem SWPS Innowacje - proponuje 24 inkluzywne rozwiązania cyfrowe.

07.02.2024 Czytaj więcej