Opłaty drogowe w Czechach  – sprawdź jak, ile i gdzie zapłacić

#Autopay Mobility #aplikacja mobilna #Czechy #winieta

07.09.2023
Udostępnij:

Planujesz podróż do naszych południowych sąsiadów i chcesz sprawdzić jakie są płatne drogi w Czechach oraz jak kupić winietę na Czechy? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o autostradach w Czechach, o winietach i wiele więcej.

💡 Jeżeli interesują Cię drogi płatne i autostrady w Europie – zajrzyj do podlinkowanego artykułu. Opisujemy w nim wszystkie opłaty drogowe obowiązujące w 2023 r. w poszczególnych europejskich krajach.

Opłaty drogowe – Czechy


Czechy to kraj o rozwiniętej sieci dróg. Jeśli planujesz podróżować po tym kraju samochodem, konieczne jest zrozumienie systemu opłat za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. Oto lista najważniejszych autostrad.


  1. Autostrada D1 – najdłuższa czeska autostrada o planowanej długości 376 km, łącząca pośrednio Pragę, Brno i Ostrawę z polską autostradą A1 w Gorzyczkach koło Wodzisławia Śląskiego.
  2. Autostrada D2 (autostrada bratysławska) – czeska autostrada łącząca Brno z granicą ze Słowacją.
  3. Autostrada D3 (autostrada budziejowicka) – jej planowana długość wynosi 171 km, ma służyć połączeniu Pragi (D0) z Budziejowicami, przez Tabor i dalej w kierunku granicy z Austrią.
  4. Autostrada D4 – autostrada w Czechach łącząca Pragę z rejonem miasta Příbram na południowym zachodzie kraju.
  5. Autostrada D5 – zwana także Via Carolina, czeska autostrada łącząca Pragę z Niemcami (trasa wiedzie przez Pilzno). Stanowi jeden z czeskich odcinków międzynarodowej drogi E50.
  6. Autostrada D6 – częściowo istniejąca autostrada w zachodnich Czechach. Po zbudowaniu dwujezdniowa arteria połączy Pragę z Chebem i niemiecką autostradą A93 (trasa wiedzie przez Karlovy Vary).
  7. Autostrada D7 – droga jest w rozbudowie, planowo ma prowadzić z Pragi do Chomutova na północy Czech.
  8. Autostrada D8 – zwana także Via Europea, prowadzi od węzła Zdobi k. Pragi na północny zachód przez Uście na Łabą do granicy z Niemcami.
  9. Autostrada D10 – autostrada w Czechach łącząca Pragę z północną częścią kraju (Turnov – bezpośrednio oraz Liberec za pośrednictwem autostrady D35). Stanowi jedną z części czeskiego odcinka trasy międzynarodowej E65.
  10. Autostrada D11 (autostrada hradecka) – czeska autostrada łącząca Pragę przez Hradec Králové i Jaroměř.

W Czechach istnieje system winiet, który reguluje korzystanie z dróg. Płatne są głównie autostrady i niektóre odcinki dróg ekspresowych. Oto mapa prezentująca drogi płatne i odcinki bezpłatne.


Drogi płatne – Czechy mapa

Ile kosztuje winieta na Czechy?


Jeżeli chodzi o koszt winiety, Czechy kierują się podobnymi zasadami co inne kraje europejskie i cena zależy od rodzaju pojazdu, którym się poruszasz oraz okresu ważności winiety.

Przykładowo, cena winiety 10-dniowej dla pojazdu poniżej 3,5 t wynosi 310 CZK, czyli około 59 PLN. Aktualne ceny winiet do Czech zawsze znajdziesz w serwisie Autopay oraz w naszej aplikacji.

Winieta Czechy – gdzie kupić?


Do 2021 r. każdy kierowca wjeżdżający na płatną drogę w Czechach, musiał mieć na przedniej szybie przyklejoną winietę, która potwierdzała wniesienie wymaganej opłaty. Od dwóch lat sytuacja wygląda inaczej i podobnie jak w innych europejskich krajach, w Czechach obowiązują elektroniczne winiety, które można kupić online w zaledwie kilka minut.

Po opłacaniu winiety, kierowca otrzymuje na swoją skrzynkę mailową plik PDF z e-winietą. Nie musi jej drukować – wystarczy, że podczas ewentualnej kontroli pokaże plik na ekranie swojego telefonu. Wszystko dlatego, że po wniesieniu opłaty numery rejestracyjne pojazdu widnieją w czeskim systemie monitorującym. Gdy samochód wjedzie na płatny odcinek, specjalne kamery odczytają numery rejestracyjne i w ten sposób dojdzie do potwierdzenia, czy kierowca wniósł wymaganą opłatę.

E-winieta do Czech jest dostępna np. w serwisie online Autopay oraz w aplikacji Autopay. Żeby dokonać zakupu, należy wybrać rodzaj winiety, uzupełnić dane pojazdu i potwierdzić płatność. Winieta trafia na podaną skrzynkę mailową najczęściej w czasie do 15 minut.

Przeczytaj także:

Artykuł

Płatności kartą jednym kliknięciem dostępne w Autopay dzięki współpracy z Mastercard

Płatności kartą jednym kliknięciem dostępne w Autopay dzięki współpracy z Mastercard

12.06.2024 Czytaj więcej

Raport

Bieżące wydatki drenują kieszenie Polaków. Jak oceniamy swoją sytuację finansową i mieszkaniową? [RAPORT AUTOPAY]

Mimo spadku inflacji Polki i Polacy wciąż mocno trzymają się za portfele. W ostatnim czasie po oszczędności musiała sięgnąć niemal połowa badanych.

05.06.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Autopay podpisuje Kartę Różnorodności

Autopay podpisuje Kartę Różnorodności

28.05.2024 Czytaj więcej