Samochodem na Węgry – co warto wiedzieć?

#autostrady #Autopay Mobility #węgry #winieta

04.10.2023
Udostępnij:

Planujesz podróż na Węgry lub dłuższą trasę, której elementem będzie trasa samochodem do Budapesztu i dalej na południe? W poniższym artykule znajdziesz aktualne informacje o opłatach autostradowych na Węgrzech i o generalnych zasadach obowiązujących na drogach w tym kraju.

💡 Jeżeli interesują Cię drogi płatne i autostrady w Europie – zajrzyj do podlinkowanego artykułu. Opisujemy w nim wszystkie opłaty drogowe obowiązujące w 2023 r. w poszczególnych europejskich krajach.

Węgry – zasady wjazdu


Ze względu na klimat i położenie, Węgry to popularny kierunek wakacyjny wśród Polaków lub przystanek na trasie np. do słonecznej Chorwacji. Z Warszawy można dojechać samochodem do Budapesztu w niespełna 8,5 godziny. W 2021 r. Polacy znaleźli się na 3. miejscu wśród turystów najczęściej odwiedzających Węgry.

Żeby ułatwić wszystkim chętnym kolejne podróże samochodem na Węgry, zebraliśmy w jednym miejscu aktualne informacje drogowe z regionu.

Jeżeli zastanawiasz się, czy na Węgry potrzebny jest paszport, odpowiedź brzmi nie. Możesz przekroczyć granicę słowacko-węgierską legitymując się dowodem osobistym lub paszportem. Wszystko dzięki temu, że Węgry należą do Unii Europejskiej od 2004 r. Ważne: jeśli planujesz podróż na Węgry z dziećmi – one również muszą mieć ważny dowód osobisty lub paszport. Każdy kierowca musi posiadać dodatkowo ważne prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu.

Jeżeli chodzi o opłaty drogowe na Węgrzech, to omawiamy je poniższej. Ważne jest to, że na Węgrzech obowiązuje ruch prawostronny, a opłaty drogowe przyjmowane są w lokalnej walucie – forincie węgierskim.

Opłaty drogowe – Węgry


Jeżeli chodzi o drogi płatne, Węgry mają podobne zasady co Słowacja. Za przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu pobierane są opłaty. Dobra wiadomość jest taka, że na Węgrzech obowiązują elektroniczne winiety, dzięki czemu możesz uregulować należność przed podróżą – w zaciszu własnego domu. Możesz w tym celu skorzystać z rozwiązania Autopay, które umożliwia zakup winiety na Węgry na 10 dni lub na miesiąc.

Obecnie na Węgrzech istnieje ponad 1300 km płatnych dróg. Na poniższej mapie oznaczyliśmy kolorem niebieskim odcinki objęte opłatą, a kolorem pomarańczowym zwolnione z opłat. Aktualne ceny winiet na Węgry są zawsze widoczne w systemie Autopay oraz w aplikacji mobilnej Autopay. Żeby kupić winietę, wystarczy wybrać kraj (w tym wypadku Węgry), wskazać kategorię pojazdu i rodzaj winiety i zlecić płatność. Winieta, w formie pliku .pdf, trafi na Twojego maila.


Autostrady Węgry

Jak widzisz, korzystając z dróg szybkiego ruchu, możesz dojechać w najdalsze zakątki Węgier lub dostać się do: Rumunii, Serbii, Chorwacji i Austrii. Autostrady na Węgrzech są zazwyczaj dobrze utrzymane, a korki zdarzają się najczęściej w pobliżu obwodnicy Budapesztu.

Węgry – ograniczenia prędkości


Jeżeli chodzi o ograniczenia prędkości na Węgrzech, to zależą one od typu pojazdu, rodzaju drogi oraz miejscowości, przez którą przebiega trasa. Przykładowe ograniczenia dla samochodu osobowego:

 • w obszarze zabudowanym – 50 km/h
 • poza obszarem zabudowanym – 90 km/h
 • na drogach ekspresowych – 110 km/h
 • na autostradach – 130 km/h

Ważne: Takie same ograniczenia obowiązują kampery, o ile ich waga całkowita nie przekracza 3,5 t.

Jaka jest wysokość mandatów na Węgrzech?


Nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego, w tym brak ważnej winiety, może skutkować mandatem. Warto wiedzieć o tym, że mandaty na Węgrzech są wyższe niż w Polsce. Przykładowo, za przejazd na czerwonym świetle można zapłacić mandat w wysokości 100 000 forintów, czyli ponad 1200 zł. Brak winiety to koszt rzędu ok. 200 zł + opłaty administracyjne. Podane wartości są poglądowe, ponieważ wysokość mandatów zmienia się w czasie. Co ważne, Węgry, podobnie jak wiele krajów europejskich, są bardzo skuteczne w ściąganiu należności za mandaty. Jeśli nie ureguluje się jej w wyznaczonym czasie, można później zapłacić cztery razy więcej.

Węgry – przepisy drogowe (dodatkowe informacje)


Planując podróż samochodem na Węgry, warto również wiedzieć o tym, że zapinanie pasów jest obowiązkowe dla wszystkich pasażerów (z przodu i z tyłu), jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa poza terenem zabudowanym (na terenie zabudowanym można je wyłączyć w dzień, o ile jest dobra widoczność), rozmowa przez telefon podczas prowadzenia pojazdu jest zakazana, a dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,00 promila.

Jeżeli chodzi o wyposażenie samochodu, Węgry są sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, przez co kierowcę obowiązują w tym zakresie przepisy z kraju rejestracji pojazdu. Węgierscy policjanci są znani ze swojej nieustępliwości, dlatego zalecamy posiadanie wymaganego wyposażenia. W Twoim pojeździe nie może zabraknąć:

 • kamizelki odblaskowej dla kierowcy (i pozostałych pasażerów w przypadku konieczności opuszczenia pojazdu na terenie niezabudowanym, drogach szybkiego ruchu i autostradach)
 • pasów bezpieczeństwa (dla wszystkich pasażerów)
 • apteczki
 • trójkąta ostrzegawczego
 • linki holowniczej
 • fotelika dla dziecka, odpowiedniego do jego wzrostu
 • w przypadku motocykli – również kasków dla kierującego i pasażera

Trasa z Polski na Węgry


Węgry nie sąsiadują z Polską, ale są położone stosunkowo blisko – szczególnie jeśli nasza podróż rozpoczyna się w jednym z województw na południu Polski. Żeby dojechać samochodem do Budapesztu lub dalej, trzeba przejechać przez Słowację lub Czechy i Słowację lub Czechy i Austrię. W każdym z wymienionych krajów również obowiązują e-winiety. Podobnie jak w przypadku winiety na Węgry, winiety do Austrii, Czech i Słowacji także możesz kupić za pośrednictwem Autopay.

Przeczytaj także:

Artykuł

Płatności kartą jednym kliknięciem dostępne w Autopay dzięki współpracy z Mastercard

Płatności kartą jednym kliknięciem dostępne w Autopay dzięki współpracy z Mastercard

12.06.2024 Czytaj więcej

Raport

Bieżące wydatki drenują kieszenie Polaków. Jak oceniamy swoją sytuację finansową i mieszkaniową? [RAPORT AUTOPAY]

Mimo spadku inflacji Polki i Polacy wciąż mocno trzymają się za portfele. W ostatnim czasie po oszczędności musiała sięgnąć niemal połowa badanych.

05.06.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Autopay podpisuje Kartę Różnorodności

Autopay podpisuje Kartę Różnorodności

28.05.2024 Czytaj więcej