Słowenia: winiety, autostrady, ograniczenia prędkości – co warto wiedzieć podróżując samochodem do Słowenii?

#Autopay Mobility #Słowenia #winieta

25.10.2023
Udostępnij:

Przed Tobą podróż samochodem do Słowenii i chcesz dobrze zaplanować całą trasę? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o autostradach, opłatach drogowych, winietach i wiele więcej.

💡 Jeżeli interesują Cię drogi płatne i autostrady w Europie – zajrzyj do podlinkowanego artykułu. Opisujemy w nim wszystkie opłaty drogowe obowiązujące w 2023 r. w poszczególnych europejskich krajach.

Słowenia – ograniczenia prędkości


Zacznijmy od najważniejszego, czyli jakie zasady obowiązują na słoweńskich drogach. Jeżeli chodzi o ograniczenia prędkości w Słowenii, to zależą one od typu pojazdu, rodzaju drogi oraz miejscowości, przez którą przebiega trasa. Przykładowe ograniczenia dla samochodu osobowego:

 • w obszarze zabudowanym – 50 km/h
 • poza obszarem zabudowanym – 90 km/h
 • na drogach ekspresowych – 110 km/h
 • na autostradach – 130 km/h

Warto wiedzieć również o tym, że w Słowenii obowiązuje zasada używania świateł mijania przez całą dobę przez cały rok. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi dla kierowców to 0,05%. Dla początkujących kierowców (którzy prowadzą samochód mniej niż 2 lata) granica ta wynosi 0%. Pas bezpieczeństwa musi być zapięty przez wszystkich pasażerów pojazdu, zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w odpowiednim foteliku samochodowym. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego jest zabronione.

Inne ważne zasady drogowe w Słowenii to np. ta dotycząca opon zimowych. Od 15 listopada do 15 marca pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe lub posiadać łańcuchy śniegowe. Opony zimowe muszą mieć co najmniej 3 mm głębokości bieżnika. W Słowenii obowiązuje również przepis dotyczący posiadania w samochodzie apteczki pierwszej pomocy, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy.

Słowenia – opłaty drogowe


Płatne są głównie autostrady i niektóre drogi ekspresowe. System opłat oparty jest na winietach, które są obowiązkowe dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (w tym samochody osobowe, motocykle i kampery). Dla cięższych pojazdów (powyżej 3,5 tony) obowiązuje elektroniczny system pobierania opłat.

W praktyce oznacza to, że jeżeli chcesz korzystać z autostrad i niektórych dróg ekspresowych w Słowenii, musisz zakupić winietę. Brak winiety podczas jazdy po płatnych drogach grozi nałożeniem kary. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, że jest kilka tuneli i mostów, które mają oddzielne opłaty, niezależne od systemu winiet.

Jak wysokie są mandaty w Słowenii?


Podobnie jak w innych krajach europejskich, mandaty w Słowenii są różne w zależności od rodzaju przewinienia. Niżej przedstawiamy przykładowe stawki mandatów za najczęściej spotykane wykroczenia drogowe.

Przekroczenie dozwolonej prędkości:

 • w obszarze zabudowanym od 80 EUR do 500 EUR, w zależności od tego, o ile km/h przekroczono dozwoloną prędkość
 • poza obszarem zabudowanym od 40 EUR do 1200 EUR, także w zależności od przekroczenia

Jazda pod wpływem alkoholu:

 • od 300 EUR do 1200 EUR dla kierowców z poziomem alkoholu powyżej 0,05‰ do 0,80‰
 • powyżej 0,80‰ poziom alkoholu jest traktowany jako przestępstwo i grozi wyższymi karami oraz zakazem prowadzenia pojazdu

Nieposiadanie ważnej winiety: dla samochodów osobowych mandat może wynieść od 300 EUR do 800 EUR.

Brak zapiętego pasa bezpieczeństwa: około 120 EUR.

Rodzaje winiet w Słowenii


Dla samochodów osobowych:

 • Tygodniowa (7-dniowa)
 • Miesięczna

Dla motocykli:

 • Tygodniowa (7-dniowa)
 • Półroczna

Winieta Słowenia – gdzie kupić?


Od stycznia 2022 r. nie można już kupić winiety do Słowenii na stacjach benzynowych w tym kraju oraz w krajach sąsiadujących lub na przejściach granicznych. Winietę w formie naklejki na szybę zastąpiła tzw. e-winieta. Słowenia umożliwia zakup e-winiety przez internet, np. za pośrednictwem serwisu Autopay: Słowenia winiety online.

Aktualne ceny winiet do Słowenii znajdziesz w serwisie i aplikacji mobilnej Autopay. Kliknij: Słowenia winieta cena, a przejdziesz na stronę, gdzie poznasz obecny koszt poruszania się po płatnych odcinkach dróg w Słowenii.

Autostrady – Słowenia (mapa)


Opłaty drogowe obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych w Słowenii – ich łączna długość przekracza 600 km. Jeżeli droga jest oznaczona literą 'A' lub 'H', oznacza to, że można się po niej poruszać wyłącznie jeśli mamy ważną e-winietę. Zarządcy dróg zwracają uwagę, że drogi dojazdowe należą do autostrad, a co za tym idzie na nich również obowiązują winiety.

Na jakich autostradach w Słowenii obowiązują winiety?


 • Autostrada A1: Šentilj – Maribor – Celje – Lublana – Postojna – Koper
 • Autostrada A2: tunel Karawanki (specjalna opłata drogowa) – Kranj – Lublana – Novo mesto – Brežice – Obrežje
 • Autostrada A3: Divača – Fernetiči
 • Autostrada A4: Slivnica – Hajdina – Draženci – Gruškovje
 • Autostrada A5: Dragučova A1 – Beltinci – Murska Sobota – Pince

Na jakich drogach ekspresowych w Słowenii obowiązują winiety?


 • H3: Północna obwodnica Lublany: część obwodnicy Lublany, połączenie między A1 a A2
 • H4: Północna obwodnica Lublany: Razdrto A1 – Nanos – Ajdovščina – Vrtojba
 • H5: Škofije – Dekani – Koper H6 – Dragonja
 • H6: Koper H5 – Lucija
 • H7: Črni dol A5 – Dolga vas


Płatne drogi w Słowenii – mapa

Trasa z Polski do Słowenii


Słowenia nie sąsiaduje z Polską i jeszcze do niedawna nie była popularnym celem wakacyjnym. W ostatnich latach dużo się zmienia i coraz więcej Polaków decyduje się na to, żeby lepiej poznać Słowenię, która ma bardzo dużo do zaoferowania – są tam góry, morze i liczne jeziora.

Trasa z Warszawy do Lublany liczy nieco ponad 1000 km i można ją pokonać w ok. 11 godzin. Z Krakowa jest już nieco bliżej – ok. 800 km i ok. 9 h jazdy. Jadąc z Polski do Słowenii, można wybrać różne trasy, ale zawsze będą one wiodły przez jedno lub dwa państwa, w których również obowiązują winiety. Mowa o Słowacji, Czechach i Węgrzech – winiety do tych krajów również możesz kupić w Autopay.

Przeczytaj także:

Artykuł

Płatności kartą jednym kliknięciem dostępne w Autopay dzięki współpracy z Mastercard

Płatności kartą jednym kliknięciem dostępne w Autopay dzięki współpracy z Mastercard

12.06.2024 Czytaj więcej

Raport

Bieżące wydatki drenują kieszenie Polaków. Jak oceniamy swoją sytuację finansową i mieszkaniową? [RAPORT AUTOPAY]

Mimo spadku inflacji Polki i Polacy wciąż mocno trzymają się za portfele. W ostatnim czasie po oszczędności musiała sięgnąć niemal połowa badanych.

05.06.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Autopay podpisuje Kartę Różnorodności

Autopay podpisuje Kartę Różnorodności

28.05.2024 Czytaj więcej