Słowenia: winiety, autostrady, ograniczenia prędkości – co warto wiedzieć podróżując samochodem do Słowenii?

#Autopay Mobility #Słowenia #winieta

25.10.2023
Udostępnij:

Przed Tobą podróż samochodem do Słowenii i chcesz dobrze zaplanować całą trasę? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o autostradach, opłatach drogowych, winietach i wiele więcej.

💡 Jeżeli interesują Cię drogi płatne i autostrady w Europie – zajrzyj do podlinkowanego artykułu. Opisujemy w nim wszystkie opłaty drogowe obowiązujące w 2023 r. w poszczególnych europejskich krajach.

Słowenia – ograniczenia prędkości


Zacznijmy od najważniejszego, czyli jakie zasady obowiązują na słoweńskich drogach. Jeżeli chodzi o ograniczenia prędkości w Słowenii, to zależą one od typu pojazdu, rodzaju drogi oraz miejscowości, przez którą przebiega trasa. Przykładowe ograniczenia dla samochodu osobowego:

 • w obszarze zabudowanym – 50 km/h
 • poza obszarem zabudowanym – 90 km/h
 • na drogach ekspresowych – 110 km/h
 • na autostradach – 130 km/h

Warto wiedzieć również o tym, że w Słowenii obowiązuje zasada używania świateł mijania przez całą dobę przez cały rok. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi dla kierowców to 0,05%. Dla początkujących kierowców (którzy prowadzą samochód mniej niż 2 lata) granica ta wynosi 0%. Pas bezpieczeństwa musi być zapięty przez wszystkich pasażerów pojazdu, zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w odpowiednim foteliku samochodowym. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego jest zabronione.

Inne ważne zasady drogowe w Słowenii to np. ta dotycząca opon zimowych. Od 15 listopada do 15 marca pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe lub posiadać łańcuchy śniegowe. Opony zimowe muszą mieć co najmniej 3 mm głębokości bieżnika. W Słowenii obowiązuje również przepis dotyczący posiadania w samochodzie apteczki pierwszej pomocy, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy.

Słowenia – opłaty drogowe


Płatne są głównie autostrady i niektóre drogi ekspresowe. System opłat oparty jest na winietach, które są obowiązkowe dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (w tym samochody osobowe, motocykle i kampery). Dla cięższych pojazdów (powyżej 3,5 tony) obowiązuje elektroniczny system pobierania opłat.

W praktyce oznacza to, że jeżeli chcesz korzystać z autostrad i niektórych dróg ekspresowych w Słowenii, musisz zakupić winietę. Brak winiety podczas jazdy po płatnych drogach grozi nałożeniem kary. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, że jest kilka tuneli i mostów, które mają oddzielne opłaty, niezależne od systemu winiet.

Jak wysokie są mandaty w Słowenii?


Podobnie jak w innych krajach europejskich, mandaty w Słowenii są różne w zależności od rodzaju przewinienia. Niżej przedstawiamy przykładowe stawki mandatów za najczęściej spotykane wykroczenia drogowe.

Przekroczenie dozwolonej prędkości:

 • w obszarze zabudowanym od 80 EUR do 500 EUR, w zależności od tego, o ile km/h przekroczono dozwoloną prędkość
 • poza obszarem zabudowanym od 40 EUR do 1200 EUR, także w zależności od przekroczenia

Jazda pod wpływem alkoholu:

 • od 300 EUR do 1200 EUR dla kierowców z poziomem alkoholu powyżej 0,05‰ do 0,80‰
 • powyżej 0,80‰ poziom alkoholu jest traktowany jako przestępstwo i grozi wyższymi karami oraz zakazem prowadzenia pojazdu

Nieposiadanie ważnej winiety: dla samochodów osobowych mandat może wynieść od 300 EUR do 800 EUR.

Brak zapiętego pasa bezpieczeństwa: około 120 EUR.

Rodzaje winiet w Słowenii


Dla samochodów osobowych:

 • Tygodniowa (7-dniowa)
 • Miesięczna

Dla motocykli:

 • Tygodniowa (7-dniowa)
 • Półroczna

Winieta Słowenia – gdzie kupić?


Od stycznia 2022 r. nie można już kupić winiety do Słowenii na stacjach benzynowych w tym kraju oraz w krajach sąsiadujących lub na przejściach granicznych. Winietę w formie naklejki na szybę zastąpiła tzw. e-winieta. Słowenia umożliwia zakup e-winiety przez internet, np. za pośrednictwem serwisu Autopay: Słowenia winiety online.

Aktualne ceny winiet do Słowenii znajdziesz w serwisie i aplikacji mobilnej Autopay. Kliknij: Słowenia winieta cena, a przejdziesz na stronę, gdzie poznasz obecny koszt poruszania się po płatnych odcinkach dróg w Słowenii.

Autostrady – Słowenia (mapa)


Opłaty drogowe obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych w Słowenii – ich łączna długość przekracza 600 km. Jeżeli droga jest oznaczona literą 'A' lub 'H', oznacza to, że można się po niej poruszać wyłącznie jeśli mamy ważną e-winietę. Zarządcy dróg zwracają uwagę, że drogi dojazdowe należą do autostrad, a co za tym idzie na nich również obowiązują winiety.

Na jakich autostradach w Słowenii obowiązują winiety?


 • Autostrada A1: Šentilj – Maribor – Celje – Lublana – Postojna – Koper
 • Autostrada A2: tunel Karawanki (specjalna opłata drogowa) – Kranj – Lublana – Novo mesto – Brežice – Obrežje
 • Autostrada A3: Divača – Fernetiči
 • Autostrada A4: Slivnica – Hajdina – Draženci – Gruškovje
 • Autostrada A5: Dragučova A1 – Beltinci – Murska Sobota – Pince

Na jakich drogach ekspresowych w Słowenii obowiązują winiety?


 • H3: Północna obwodnica Lublany: część obwodnicy Lublany, połączenie między A1 a A2
 • H4: Północna obwodnica Lublany: Razdrto A1 – Nanos – Ajdovščina – Vrtojba
 • H5: Škofije – Dekani – Koper H6 – Dragonja
 • H6: Koper H5 – Lucija
 • H7: Črni dol A5 – Dolga vas


Płatne drogi w Słowenii – mapa

Trasa z Polski do Słowenii


Słowenia nie sąsiaduje z Polską i jeszcze do niedawna nie była popularnym celem wakacyjnym. W ostatnich latach dużo się zmienia i coraz więcej Polaków decyduje się na to, żeby lepiej poznać Słowenię, która ma bardzo dużo do zaoferowania – są tam góry, morze i liczne jeziora.

Trasa z Warszawy do Lublany liczy nieco ponad 1000 km i można ją pokonać w ok. 11 godzin. Z Krakowa jest już nieco bliżej – ok. 800 km i ok. 9 h jazdy. Jadąc z Polski do Słowenii, można wybrać różne trasy, ale zawsze będą one wiodły przez jedno lub dwa państwa, w których również obowiązują winiety. Mowa o Słowacji, Czechach i Węgrzech – winiety do tych krajów również możesz kupić w Autopay.

Przeczytaj także:

Artykuł

E-winiety na przejazdy w Szwajcarii już dostępne w aplikacji Autopay oraz online 

Autopay rozszerza ofertę zakupu e-winiet o Szwajcarię. Winiety na przejazdy w Szwajcarii dostępne są zarówno na stronie internetowej market.autopay.pl, jak i w aplikacji mobilnej dla systemów Android i iOS.

16.02.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Cloud Services wraca pod skrzydła Autopay

Spółka Cloud Services z początkiem 2024 oferuje swoje kompleksowe rozwiązania IT pod nową marką Autopay Services.

14.02.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Na jednego specjalistę IT przypada 15 osób bez umiejętności cyfrowych. Młodzież ma rozwiązanie

Grupa 140 uczniów i uczennic z całej Polski - w ramach programu „UsuwaMy bariery!” stworzonego przez fundację Zwolnieni z Teorii i Autopay ze wsparciem SWPS Innowacje - proponuje 24 inkluzywne rozwiązania cyfrowe.

07.02.2024 Czytaj więcej