Winiety elektroniczne – jak i gdzie kupić e-winiety?

#Autopay Mobility #winieta

06.11.2023
Udostępnij:

Drogi ekspresowe i autostrady w Europie są w wielu krajach płatne, jednak pobór opłat odbywa się na różne sposoby. W niektórych państwach płaci się za przejechane kilometry, a w innych trzeba wcześniej kupić specjalne winiety. I to właśnie im przyjrzymy się bliżej.

Winiety elektroniczne (e-winiety)


Czym są elektroniczne winiety? E-winiety to nowoczesny system opłat drogowych, który zastąpił tradycyjne naklejki papierowe na szybach pojazdów. System ten umożliwia automatyczne pobieranie opłat za korzystanie z określonych odcinków dróg, mostów lub tuneli w wielu krajach europejskich. Posiadanie ważnej e-winiety jest konieczne, jeśli chcemy uniknąć mandatu, a te potrafią być naprawdę wysokie. Dlatego przed planowaną podróżą, należy kupić e-winietę.

Główne zalety winiet elektronicznych



  1. Automatyzacja – opłaty są automatycznie rejestrowane, często za pomocą urządzeń zamontowanych w pojeździe lub dzięki odczytowi tablic rejestracyjnych przez system kamer.
  2. Elastyczność – użytkownicy mogą często wybierać między różnymi planami opłat, takimi jak jednorazowe przejazdy, dziennie, tygodniowo, miesięcznie czy rocznie, dzięki czemu mogą dopasować winietę do swojej podróży.
  3. Brak potrzeby zatrzymywania się – dzięki automatycznemu rejestrowaniu przejazdów, kierowcy nie muszą zatrzymywać się przy punktach poboru opłat, co zwiększa płynność ruchu, zmniejsza czas podróży i podnosi komfort jazdy.
  4. Ograniczenie liczby oszustw – elektroniczne winiety są trudniejsze do sfałszowania w porównaniu z tradycyjnymi naklejkami papierowymi.
  5. Łatwość zarządzania – dla administracji drogowej jest łatwiej zarządzać systemem elektronicznym, monitorować wpływy i przeprowadzać analizy ruchu drogowego.
  6. Eko-friendly – brak potrzeby drukowania i dystrybucji fizycznych winiet oznacza mniejsze zużycie zasobów i redukcję odpadów.

Jak działa e-winieta?


Winiety elektroniczne zastąpiły tradycyjne winiety, które jeszcze do niedawna trzeba było kupić w specjalnie wyznaczonych do tego celu punktach i przykleić na przednią szybę samochodu. E-winieta ma postać pliku .pdf, który pobiera się na swój telefon, a w przypadku kontroli wystarczy pokazać plik na ekranie.

Żeby otrzymać e-winietę, należy zarejestrować się w przeznaczonym do tego systemie, podać dane swojego pojazdu, wskazać termin podróży i wybrać liczbę dni, przez które ma obowiązywać winieta. Po opłaceniu, e-winieta jest najczęściej wysyłana na maila oraz dostępna na koncie użytkownika w wybranym systemie.

Opłacenie winiety jest równoznaczne z tym, że nasz pojazd został dodany do rejestru i możemy ruszać w trasę. Na drogach objętych opłatami znajdują się kamery lub specjalne czytniki, które skanują tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. Gdy pojazd przejedzie przez punkt kontrolny, system automatycznie weryfikuje, czy dla danego pojazdu została opłacona e-winieta. Jeśli tak, pojazd może bez przeszkód kontynuować jazdę.

Ważne: jeśli system wykryje, że pojazd korzysta z drogi bez ważnej e-winiety, może zostać automatycznie nałożona kara. W wielu systemach właściciel pojazdu otrzymuje informację o naruszeniu pocztą lub elektronicznie.

W jakich krajach obowiązują e-winiety?


W ostatnich latach wiele europejskich krajów przeszło na elektroniczny system poboru opłat drogowych. E-winiety obowiązują obecnie w następujących państwach: Słowacja, Czechy, Słowenia, Węgry (do tych czterech państw możesz kupić e-winiety za pośrednictwem Autopay), Austria, Bułgaria, Szwajcaria czy Rumunia.


Opłaty drogowe w Europie

Jak kupić winiety przez internet?


Wraz ze zmianą tradycyjnych winiet na te w formie elektronicznej, zmienił się również sposób ich dystrybucji. Obecnie można kupić winiety przez internet – bez wychodzenia z domu, w dowolnym momencie, korzystając z płatności elektronicznych.

Winiety do Czech można kupić za pośrednictwem aplikacji Autopay oraz naszego serwisu: market.autopay.eu/winieta/kupno . Również winiety na Słowację można kupić w ten sam sposób. Na liście krajów objętych naszym systemem są również Węgry i Słowenia.

Jak kupić e-winietę przez Autopay?


Zakup winiety za pośrednictwem Autopay jest bardzo prosty. Możesz to zrobić z użyciem aplikacji Autopay lub korzystając z serwisu: market.autopay.eu/winieta/kupno.


Zakup winiety w aplikacji Autopay

  1. Pobierz aplikację (iOS, Android)
  2. Załóż konto
  3. Zaloguj się i uzupełnij dane swojego pojazdu
  4. W sekcji 'E-winiety' kliknij flagę państwa, do którego potrzebujesz winietę
  5. Wybierz ile dni ma być ważna winieta (a w przypadku niektórych państw – podaj rodzaj pojazdu)
  6. Wskaż datę początkową, od której ma obowiązywać winieta
  7. Potwierdź płatność

To wszystko. Po zaksięgowaniu płatności otrzymasz plik z winietą na swoją skrzynkę mailową. Winieta będzie również widoczna na Twoim koncie w aplikacji Autopay.


Zakup winiety w sklepie Autopay

  1. Wejdź na market.autopay.eu/winieta/kupno
  2. Wybierz kraj, do którego potrzebujesz winietę
  3. Wybierz ile dni ma być ważna winieta (a w przypadku niektórych państw – podaj rodzaj pojazdu)
  4. Wskaż datę początkową, od której ma obowiązywać winieta
  5. Uzupełnij dane pojazdu oraz swoje dane kontaktowe
  6. Potwierdź płatność

Po zaksięgowaniu opłaty otrzymasz winietę na podany wcześniej adres e-mail. Proces generowania e-winiety zajmuje zazwyczaj do 15 minut.

Podsumowując, e-winiety to inaczej winiety elektroniczne, które zastąpiły tradycyjne winiety, które, jeszcze do niedawna, trzeba było przyklejać na szybę pojazdu. Teraz potrzebną winietę można kupić przez internet – np. za pośrednictwem Autopay – nawet kilka godzin przed planowaną podróżą. Zbliżając się do punktów kontrolnych wystarczy nieco zwolnić, żeby system kamer mógł poprawnie odczytać rejestrację i można jechać dalej. Podczas ewentualnej kontroli wystarczy pokazać plik z winietą na ekranie telefonu.

Ceny winiet w poszczególnych krajach różnią się i zmieniają się zazwyczaj raz do roku. Aktualne ceny winiety są zawsze widoczne po zalogowaniu się do aplikacji Autopay.

Przeczytaj także:

Artykuł

Marcin Mazurek nowym CPTO i członkiem zarządu w Autopay

Z początkiem września Marcin Mazurek objął stanowisko Chief Product and Technology Officera (CPTO) w Autopay. Będzie pełnił funkcję członka zarządu.

04.09.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Autopay umożliwia zakup winiet jednodniowych na Słowację

Za pomocą Autopay można już kupować jednodniowe e-winiety służące do przejazdów na terenie Słowacji. Winiety można nabyć zarówno przez stronę market.autopay.pl, jak i za pośrednictwem aplikacji mobilnej Autopay.

29.08.2024 Czytaj więcej

Raport

Inwestowanie bez ryzyka? Jak oszczędzają młodzi ludzie? [RAPORT]

Choć wiele młodych Polek i Polaków oszczędza pieniądze, niewiele z nich przeznacza je na inwestycje. Do najpopularniejszych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych należą konta i lokaty bankowe oraz… gotówka.

12.08.2024 Czytaj więcej