Wykorzystanie sztucznej inteligencji do wykrywania uszkodzonych produktów – na przykładzie Amazona

#ecommerce #sztuczna inteligencja #AI

14.07.2023
Udostępnij:

Amazon stosuje zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), w celu optymalizacji swoich usług i zapewnienia zadowolenia klientów. Jednym z obszarów, w którym wykorzystuje AI, jest proces wykrywania uszkodzonych produktów.

W tym artykule przyjrzymy się, jak Amazon korzysta z AI w celu identyfikacji wadliwych towarów, a także jakie korzyści to przynosi zarówno klientom, jak i firmie.

Do tej pory Amazon wdrożył nową sztuczną inteligencję w dwóch swoich centrach logistycznych. Obecnie wdraża system w 10 innych lokalizacjach w Ameryce Północnej i Europie. Według firmy sztuczna inteligencja jest trzy razy skuteczniejsza w identyfikowaniu uszkodzeń niż pracownik magazynu.


Wykorzystanie sztucznej inteligencji przez Amazon


Wizyjne systemy AI


Amazon wykorzystuje zaawansowane systemy wizyjne oparte na uczeniu maszynowym do analizy obrazów produktów. W procesie pakowania i wysyłki towarów, kamery rejestrują zdjęcia produktów z różnych kątów. Następnie AI analizuje te zdjęcia, szukając wszelkich oznak uszkodzeń, wad czy niedociągnięć. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych defektów, które mogłyby umknąć ludzkiemu oku.


Automatyczne sortowanie


AI jest również wykorzystywane do automatycznego sortowania produktów na podstawie ich stanu. Na przykład, jeśli towar jest oznaczony jako uszkodzony, system AI może przekierować go do odpowiedniego działu w celu naprawy lub odrzucić go, aby uniknąć dostarczania wadliwych produktów klientom.


Analiza danych historycznych


Amazon gromadzi ogromne ilości danych na temat swoich transakcji, recenzji produktów i zwrotów. Sztuczna inteligencja może przetwarzać te dane i wyszukiwać wzorce lub anomalie, które mogą sugerować problemy z jakością produktów. Dzięki temu Amazon może skoncentrować swoje wysiłki na dostarczaniu towarów najwyższej jakości.


Feedback klientów


Amazon wykorzystuje również AI do analizy opinii i recenzji klientów. Systemy przetwarzania języka naturalnego są w stanie zidentyfikować negatywne komentarze lub skargi dotyczące jakości produktów. Te informacje mogą być następnie wykorzystane do podjęcia działań naprawczych, takich jak kontakt z dostawcami, doskonalenie procesów produkcyjnych czy dostosowanie oferty.

Warto zauważyć, że wiele firm w różnych branżach wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania wadliwych produktów. Wykorzystanie AI w procesie kontroli jakości ma na celu zapewnienie klientom produktów wysokiej jakości oraz optymalizację procesów biznesowych. Z AI korzystają już: Alibaba, Walmart, JD.com, Target, czy eBay.


Korzyści wynikające z wykorzystania AI

Wyższa jakość produktów

Dzięki wykorzystaniu AI Amazon może dokładniej i znacznie szybciej identyfikować uszkodzone produkty, dzięki czemu spada ryzyko, że klienci otrzymają produkty o niższej niż spodziewana jakości i negatywnie ocenią swoje doświadczenie zakupowe.

Skuteczność i efektywność

Automatyzacja procesu wykrywania wadliwych produktów za pomocą AI przyspiesza działania firmy, umożliwia szybszą reakcję, zmniejsza zaangażowanie pracowników w proces i minimalizuje liczbę błędów, które były przez nich do tj pory popełniane.

Poprawa doświadczenia klienta

Dzięki bardziej precyzyjnemu wykrywaniu uszkodzeń i wad, Amazon może zwiększyć satysfakcję klientów poprzez dostarczanie produktów wysokiej jakości oraz szybkie i skuteczne rozwiązywanie problemów z jakością.

Według firmy mniej niż jeden na 1000 przedmiotów jest uszkodzony, co i tak sprawia, że jest ich całkiem dużo, biorąc pod uwagę, że Amazon obsługuje około 8 miliardów paczek rocznie.


Podsumowanie

Amazon jest jednym z liderów w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do wykrywania uszkodzonych produktów. Z użyciem zaawansowanych systemów wizyjnych, analizy danych, a także informacji zwrotnych od klientów, firma skutecznie identyfikuje wady i minimalizuje ryzyko dostarczenia wadliwych towarów. Dzięki temu Amazon dąży do zapewnienia swoim klientom jak najlepszego doświadczenia zakupowego, z produktami wysokiej jakości i bezproblemową obsługą.


Szukasz niezawodnych płatności online?

Wybierz bramkę płatniczą Autopay

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

Zarządzanie płatnościami w e-commerce – narzędzia i porady dla małych biznesów

Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać płatnościami dla e-sklepów. Przegląd narzędzi i porad, które pomogą małym biznesom i startupom w optymalizacji procesów.

08.07.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Sekrety udanej ekspansji międzynarodowej w e-commerce

Poznaj strategie i dobre praktyki dla firm planujących wejście na nowe rynki. Dowiedz się, jak dostosować ofertę, zrozumieć lokalne preferencje i wiele więcej.

27.06.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak wykorzystać dane do rozwoju sklepu online?

Zwiększ sprzedaż i popraw doświadczenie klientów, dzięki analizie danych. Odkryj skuteczne narzędzia, personalizację oferty i dynamiczne strategie cenowe.

25.06.2024 Czytaj więcej