Clickbait – sztuka przyciągania uwagi czy manipulacja?

#clickbait

Udostępnij:

Clickbait to narzędzie o potężnym potencjale, które powinno być używane z umiarem. Celem jest przede wszystkim przyciąganie uwagi klientów. Sprawdźmy, czy i jak właściciele małych sklepów internetowych mogą wykorzystać clickbait w swojej działalności.


Właściciele małych sklepów internetowych mogą wykorzystać technikę clickbaitu w celu promocji swoich produktów i dotarcia do większej liczby osób. Kluczem do skutecznego wykorzystania clickbaitujest zrównoważenie przyciągania uwagi z dostarczaniem wartościowej treści. Chodzi o to, aby uniknąć rozczarowania i zbudować pozytywny wizerunek marki. Wyjaśnijmy te wszystkie zagadnienia krok po kroku.


Czym jest clickbait?


Clickbait to technika, która ma na celu przyciągnięcie uwagi internautów i skłonienie ich do kliknięcia w daną treść. Najczęściej odbywa się to przez stworzenie kontrowersyjnych, sensacyjnych lub zaskakujących tytułów lub obrazków.

Głównym celem clickbaitu jest zwiększenie ruchu na stronie oraz generowanie kliknięć, co przekłada się na:

 • większą liczbę wyświetleń reklam,
 • wyższe wskaźniki oglądalności,
 • wzrost sprzedaży,
 • potencjalnie większe zyski.

7 możliwości wykorzystania clickbaitu w działalności sklepu internetowego


1. Posty na Facebooku

Tworzenie intrygujących postów na Facebooku może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z modnymi akcesoriami, możesz napisać post "Największy sekret elegancji – odkryj go teraz!".


2. Artykuły sponsorowane w portalach internetowych

Stworzenie artykułu sponsorowanego na popularnym portalu może być świetnym sposobem na przyciągnięcie uwagi. Dla przykładu, w artykule możesz opisać "Tajemnicze składniki diet gwiazd – odkryj, jak zrzucić zbędne kilogramy".


3. Nagłówki e-maili

Wysyłając newsletter do klientów, zastosuj ciekawe nagłówki, które zachęcą do otwarcia wiadomości. Jeśli prowadzisz sklep z elektroniką, nagłówek "Rewolucyjne gadżety, o których nie miałeś pojęcia!" może wzbudzić zainteresowanie. Więcej na ten temat, dowiesz się z poradnika: Jak przygotować newsletter, żeby dobrze konwertował?


4. Wideo na YouTube

Jeśli prowadzisz kanał YouTube promujący produkty, stwórz krótkie wideo o "Najnowszym hitowym produkcie, który zdobywa serca klientów".


5. Sekcja "Bestsellery" na stronie internetowej

Wprowadź sekcję "Bestsellery" na swojej stronie, w której umieścisz produkty z najwyższą popularnością. Opisując je, użyj tytułów, które zwrócą uwagę, np. "Sprawdź, co podbija serca naszych klientów!".


6. Konkursy i losowania

Organizacja konkursów i losowań to skuteczny sposób na zaangażowanie klientów. Stworzenie hasła konkursowego w stylu "Wygraj nasz hitowy produkt – dowiedz się, jak!" może przyciągnąć uwagę uczestników. Przy okazji sprawdź, Jak napisać dobry regulamin konkursu?


7. Płatna reklama online

Kampanie reklamowe oparte na clickbait mogą przyciągnąć uwagę internautów przeglądających różne strony internetowe. Przykładowy tytuł brzmi: "Rewolucyjny produkt, o którym wszyscy mówią – sprawdź sam!".


Clickbait – szanse i zagrożenia


Clickbait, jako kontrowersyjna technika przyciągania uwagi, ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć, zwłaszcza w kontekście małych sklepów internetowych. Co można do nich zaliczyć?


Szanse

 • Zwiększenie ruchu na stronie – poprzez efektywnie zaprojektowane tytuły, clickbaitmoże przyciągnąć większą liczbę odwiedzających na stronę sklepu, co potencjalnie zwiększa szanse na sprzedaż.
 • Dotarcie do szerszej publicznościclickbait może pomóc w dotarciu do osób, które wcześniej nie zwracałyby uwagi na twoje produkty, wzbudzając ciekawość i zainteresowanie.
 • Skutecznośćclickbaitmoże przynieść szybkie rezultaty w postaci zwiększonej liczby subskrypcji, co jest szczególnie ważne dla małych sklepów, które szukają sposobów na szybki rozwój siatki klientów.

Zagrożenia

 • Rozczarowanie użytkowników – gdy tytuł clickbaituznacząco odbiega od rzeczywistej treści, użytkownicy mogą poczuć się oszukani i rozczarowani, co może zaszkodzić reputacji sklepu.
 • Nadwyrężenie zaufania – używanie clickbaitu może prowadzić do spadku zaufania klientów, którzy mogą odczuwać, że firma próbuje manipulować nimi w celu generowania zysków.
 • Nieodpowiednia treść – jeśli treść pod clickbaitem nie dostarcza wartościowych informacji lub nie spełnia oczekiwań użytkowników, może to prowadzić do negatywnego odbioru i utraty potencjalnych klientów.
 • Wpływ na wizerunek – stosowanie clickbaitów może wpłynąć negatywnie na ogólny wizerunek marki, stawiając ją w świetle marki, która stosuje płytkie, chwytliwe reklamy.

Jak ostrożnie wykorzystywać clickbait, aby nie zrazić klientów?


Jak widzisz, clickbait to narzędzie, które ma potencjał przyciągnięcia uwagi klientów, ale należy go używać z umiarem. Właściciele małych sklepów internetowych powinni rozważyć zalety i wady clickbaitu oraz znaleźć odpowiedni balans między efektywnym przyciąganiem uwagi a etycznym podejściem do reklamy i promocji swoich produktów.

Nieodłącznym elementem clickbaitu powinna być również wartościowa treść widoczna po kliknięciu. Niezależnie od tego, czy będą to posty na mediach społecznościowych czy artykuły sponsorowane, treść powinna spełniać oczekiwania użytkowników i dostarczać im wartościowych informacji na temat oferowanych produktów.

Kluczowe jest ostrożne wykorzystywanie clickbaitu po to, by budować zaufanie i pozytywny wizerunek marki, a nie zwrażać do siebie klientów. Jest kilka strategii, które możesz zastosować:

 • twórz tytuły i treści, które odzwierciedlają rzeczywistą wartość produktu lub treści. Unikaj przesadnych, sensacyjnych twierdzeń, które nie mają odzwierciedlenia w treści;
 • upewnij się, że treść po kliknięciu faktycznie dostarcza wartościowe informacje. Obejmuje to: korzystne rady, ciekawostki, porównania produktów czy nowe spojrzenie na dany temat;
 • twórz nagłówki, które są intrygujące, ale nie wprowadzają w błąd. Staraj się wychwycić główne atuty produktu lub tematu, ale unikaj przesadnych obietnic;
 • zastanów się, czy treść i sposób, w jaki używasz clickbaitu, jest etyczny. Unikaj manipulacji emocjonalnych i tworzenia fałszywych potrzeb u klientów;
 • dopasuj clickbait do odbiorców. Zrozum, czego potrzebują i co ich zainteresuje, aby tworzyć treści, które rzeczywiście ich przyciągną;
 • przed opublikowaniem treści, zastanów się, czy sam czułbyś się zadowolony po kliknięciu w taki tytuł. Jeśli odpowiedź jest negatywna, warto jeszcze raz przemyśleć treść;
 • monitoruj reakcje klientów i użytkowników na treści clickbait. Jeśli ludzie wyrażają negatywne opinie, przemyśl, czy warto iść tą drogą.

Clickbait – wnioski


Debata nad tym, czy clickbait to jedynie sztuka przyciągania uwagi czy też manipulacja, jest wciąż otwarta. Z jednej strony clickbait może być użytecznym narzędziem, które umożliwia przedsiębiorcom dotarcie do szerszej publiczności i promocję swoich produktów. Z drugiej strony jednak, manipulacyjne techniki clickbaitu mogą prowadzić do rozczarowania użytkowników, którzy po kliknięciu odkrywają, że treść nie spełniała ich oczekiwań. Miej na uwadze, że clickbait może przyciągnąć uwagę, ale to jakość i rzeczywista wartość produktów budują lojalność. Przesadne wykorzystywanie clickbaitu może prowadzić do zrażenia klientów i utraty wiarygodności.


Płatności online dla sklepów internetowych

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay, a rozwiniesz swój biznes

Zacznij pobierać płatności

💡 Jeżeli szukasz profesjonalnych usług dla e-commerce – kliknij w link, a przejdziesz do specjalnego marketplacu z ofertami naszych partnerów, np. audyt SEO, usługi prawne, usługi reklamowe, pozyskiwanie opinii, itp.

Przeczytaj także:

Ecommerce

Multichannel a Omnichannel w dużych sklepach e-commerce. Porównanie i wybór strategii

Prowadzisz duży sklep internetowy i zastanawiasz się, która strategia jest lepsza? Wyjaśniamy różnicę pomiędzy podejściami i wskazujemy ich plusy i minusy.

21.09.2023 Czytaj więcej

Ecommerce

Segmentacja klientów w e-commerce. Jak wykorzystać targetowanie dla zwiększenia konwersji

Czym jest segmentacja klientów i jak ją zrobić, by móc odpowiedno targetować ofertę i podnosić w ten sposób konwersję? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

19.09.2023 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak wykorzystuje się metaverse w e-commerce?

Czym jest Metaverse i w jaki sposób można go wykorzystać do rozwoju sprzedaży online? Które wielkie marki mają już swoje wirtualne sklepy na Metaverse?

18.09.2023 Czytaj więcej