Czy wyprzedaże tracą na atrakcyjności?

#ecommerce #płatności online #Black Friday #strategia sprzedaży #wyprzedaż

13.02.2024
Udostępnij:

Co za dużo, to niezdrowo – tak można podsumować skutki zbyt często organizowanych wyprzedaży. Okazuje się, że przesada i brak umiaru prowadzą do niekorzystnych rezultatów. W tym przypadku to znaczący spadek zainteresowania klientów udziałem w tego typu akcjach. Jak temu zaradzić?


Hasło "wyprzedaż" od dawna było magnesem przyciągającym klientów. Jednak dane rynkowe z ostatnich lat, szczególnie te z 2022 i 2023 roku, wskazują na zauważalną zmianę w zachowaniach zakupowych Polaków. Wyprzedaże, niegdyś okresy intensywnych zakupów, obecnie tracą na popularności.


Wyprzedaże na minusie


Bank Pekao poinformował, że średnia dzienna liczba płatności w okresie 27-31 grudnia 2022 roku była o około 12% niższa niż w pierwszych trzech tygodniach grudnia. Według danych z płatności POS (płatności kartami, portfelami elektronicznymi oraz BLIK-iem w terminalach) są jednak kategorie, w których liczba płatności wzrosła i to znacząco.

Niemal sześciokrotny wzrost liczby zakupów odnotowano w kategoriach związanych z opłatami za parkingi, przejazdy autostradami oraz płatnościami na stacjach paliw i w hotelach. Znaczące wzrosty właśnie w tych kategoriach mogą sugerować, że klienci zamiast poszukiwać atrakcyjnych ofert wyprzedażowych, wyruszyli na sylwestrowo-noworoczny wypoczynek. Również ponadpięciokrotny wzrost liczby transakcji w kategoriach związanych z płatnościami w kawiarniach, pubach, barach oraz cukierniach wskazuje, że klienci wybrali np. spotkania rodzinne lub też ze znajomymi zamiast okazyjnych zakupów.

Również Black Friday zanotował spadek zainteresowania. Według danych opublikowanych przez Bank Pekao, Black Friday w 2023 roku cieszył się mniejszym zainteresowaniem niż rok wcześniej. Sprzedaż w sklepach, które poddano analizie, wzrosła o ok. 116% w porównaniu do pozostałych dni miesiąca, co oznacza równocześnie 2% spadek w stosunku do 2022 r. i aż 44% w porównaniu do 2021 r. Analizując liczbę transakcji klientów Banku Pekao, można zaobserwować podobną tendencję. Mimo że liczba wszystkich transakcji podczas Black Friday wzrosła o 114% w porównaniu do średniej liczby transakcji w inne dni listopada tego roku, to równocześnie ten wzrost jest o 6% mniejszy niż w 2022 r.


Jak płacą konsumenci podczas wyprzedaży?


Wśród klientów Banku Pekao S.A., realizujących zakupy zarówno w sklepach tradycyjnych jak i internetowych, podczas Black Friday zdecydowaną większość transakcji, bo aż ponad 77% stanowiły te wykonane kartą. Chociaż transakcji kartami płatniczymi było najwięcej, to także w porównaniu do zeszłorocznego Czarnego Piątku można zaobserwować spadek o ok. 1,5%. Na drugim miejscu uplasowały się płatności BLIK. W tym roku stanowiły prawie 7% wszystkich transakcji realizowanych 24 listopada i jest to wzrost prawie o jeden punkt procentowy w porównaniu do zeszłego roku.


Koszty dla przedsiębiorców


Przedsiębiorcy, którzy zorganizowali wyprzedaż, a ta nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, mogą napotkać na szereg trudności. Organizacja wyprzedaży wymaga znacznego nakładu czasu, pieniędzy i innych zasobów, a jej niepowodzenie oznacza, że trudno będzie o zwrot z tej inwestycji. Istnieje też ryzyko nadmiaru zapasów, które nie zostały sprzedane, co może prowadzić do problemów z magazynowaniem. Ponadto, mniejsze zainteresowanie wyprzedażą oznacza niższe dochody, co może wpływać na ogólną rentowność firmy.

Nieudana wyprzedaż może nawet zaszkodzić wizerunkowi marki, tworząc wrażenie, że produkty nie są popularne lub pożądane. Klienci mogą być rozczarowani ofertami, co może prowadzić do utraty ich zaufania i lojalności. W obliczu silnej konkurencji, nieudana wyprzedaż może dać przewagę rywalom, którzy lepiej zrozumieją i zaspokoją potrzeby rynku.

Żeby uniknąć tych problemów, ważne jest skupienie się na zrozumieniu potrzeb klientów, monitorowanie trendów rynkowych i dostosowywanie swoich strategii sprzedażowych i marketingowych w sposób bardziej ukierunkowany i efektywny – niekoniecznie stosując wyprzedaże.


Czego obecnie oczekują klienci?


Według raportu Must-watch consumer trends for 2024 w tym roku konsumentom będą towarzyszyć cztery główne trendy:

  • Poszukiwaniu wysokiej jakości (quest for quality), która będzie dla nich ważniejsza niż cena – co stanowi nowość w odniesieniu do dotychczasowych upodobań.

  • Etycznym podejściem do wydatków (ethical spenders), objawiającym się troską o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne.

  • Zakupach dla przyjemności (zenthusiasts), które mają nie tylko pomóc zdobyć potrzebne produkty, ale i poprawić samopoczucie, być relaksem i sposobem na rozładowanie napięcia.

  • Wykorzystywaniu danych (data ad-vocates), a tak naprawdę to dzieleniu się swoimi danymi w zamian za bardziej spersonalizowane reklamy.

trendy-konsumenckie-2024

Źródło: Must-watch consumer trends for 2024, Statista

Co oferować zamiast wyprzedaży?


Polacy coraz częściej szukają okazji przez cały rok. Sklepy, reagując na te zmiany, powinny oferować promocje przez różne okresy, nie ograniczając się do konkretnych dat, np. Black Friday.

Zamiast tradycyjnych wyprzedaży, e-sklepy mogą skupić się na strategiach marketingowych, które oferują wartość przez cały rok. Rozwiązania takie jak limitowane oferty dla stałych klientów, personalizacja ofert, programy lojalnościowe, mogą skuteczniej przyciągnąć klientów. Istotne jest, aby właściciele e-sklepów zrozumieli, że w dzisiejszych czasach konsumenci szukają wartości i jakości, a nie tylko niskich cen. Dobrym kierunkiem jest też nowy trend – grywalizacja, który spełnia potrzeby pokolenia Z, wychowanego w cyfrowym świecie pełnym rywalizacji i gratyfikacji.


Podsumowując, wyprzedaże tracą na atrakcyjności i nie są już tak skutecznym narzędziem marketingowo-sprzedażowym. E-sklepy, aby przyciągnąć konsumentów, muszą dostosować swoje strategie do zmieniających się zachowań zakupowych klientów.


Płatności online dla sklepów internetowych

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay i rozwiń swój biznes online

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

SEO i marketing treści dla zaawansowanych. Jak dostarczać wartość, która przyciąga klientów?

Dowiedz się, jak zwiększyć widoczność Twojego e-sklepu. Optymalizacja techniczna, budowanie linków, treści dla wyszukiwania głosowego–wszystko w jednym miejscu.

18.06.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Start w e-commerce. Najważniejsze narzędzia, które pomogą Ci odnieść sukces

Poznaj narzędzia dla początkujących e-przedsiębiorców, które pomogą Ci osiągnąć sukces w e-commerce. Od zarządzania treścią po automatyzację marketingu...

17.06.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Automatyzacja procesów w dużym sklepie internetowym – praktyczny przewodnik

Dowiedz się, jak automatyzacja może zrewolucjonizować Twój e-sklep, oszczędzając czas i podnosząc jakość obsługi klienta. Poznaj konkretne rozwiązania.

13.06.2024 Czytaj więcej