Czym jest i jak działa multiwyszukiwanie?

#wyszukiwarka Google #multiwyszukiwanie #multisearch

Udostępnij:

Kwiecień 2022 r. przyniósł kolejne nowości od Google. Tym razem technologiczny gigant udostępnił usługę multisearch bazującą na sztucznej inteligencji, która umożliwia wyszukiwanie tekstem i obrazem jednocześnie.

Po co Google stworzył to rozwiązanie? Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie: "by pomóc użytkownikom znaleźć informacje, których szukają – bez względu na to, jak trudne może być wyrażenie tego, czego potrzebują".

Czym dokładnie jest multisearch? To nowy sposób wyszukiwania bazujący na wykorzystaniu tekstu i obrazu jednocześnie. Wyszukiwanie odbywa się za pomocą Google Lens. Funkcja jest bardzo prosta i intuicyjna w użyciu.

Jak można skorzystać z opcji multisearching?

Z usługi może skorzystać każdy posiadacz smartfonu z systemem Android lub iOS. Wystarczy:

 • uruchomić aplikację Google
 • kliknąć ikonę aparatu widoczną po prawej stronie
 • google-multisearch

 • zrobić zdjęcie wybranej rzeczy (lub wybrać je z pamięci telefonu)
 • przesunąć ekran w górę i kliknąć "+ Dodaj do wyszukiwania", żeby dodać tekst
 • wpisać jedno lub kilka słów, które uzupełnią wyszukiwanie (może to być kolor, marka, wzór, lub inna cecha)


 • Można również zmienić cechę fotografowanej rzeczy, jeżeli szukamy tego samego produktu, ale np. w innym kolorze. Zobaczmy to na przykładzie.  Usługa jest obecnie dostępna dla użutkowników w Stanach Zjednoczonych, ale można się spodziewać, że już w niedługim czasie zostanie udostępniona na szerszą skalę.

  Co wprowadzenie multiwyszukiwania oznacza dla rynku e-commerce?

  Przede wszystkim nowe możliwości. Dzięki multiwyszukiwaniu potencjalni klienci mogą znaleźć Twój produkt nie znając jego marki. To znaczy, że szybciej i łatwiej trafią do Twojego sklepu, nawet jeśli wcześniej o nim nie słyszeli.

  Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać potencjał usługi, która zapewne już niebawem będzie dostępna również na polskim rynku – zadbaj o dobrej jakości zdjęcia produktowe, które oddadzą kolor, strukturę, wzór, kształt lub inną cechę charakterystyczną oferowanego towaru. Pamiętaj również o odpowiednim nazywaniu plików oraz dodawaniu alternatywnych opisów zawierających nazwę produktu oraz jego kluczowe cechy.

  Jeżeli ciekawią Cię nowości od Google – zajrzyj do naszego poprzedniego tekstu, w którym przybliżyliśmy nowe narzędzie analityczne (Google Analytics 4), które ma ułatwiać monitorowanie i analizowanie ruchu użytkowników zarówno na stronach www, jak i w aplikacjach mobilnych.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Multichannel a Omnichannel w dużych sklepach e-commerce. Porównanie i wybór strategii

  Prowadzisz duży sklep internetowy i zastanawiasz się, która strategia jest lepsza? Wyjaśniamy różnicę pomiędzy podejściami i wskazujemy ich plusy i minusy.

  21.09.2023 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Segmentacja klientów w e-commerce. Jak wykorzystać targetowanie dla zwiększenia konwersji

  Czym jest segmentacja klientów i jak ją zrobić, by móc odpowiedno targetować ofertę i podnosić w ten sposób konwersję? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

  19.09.2023 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak wykorzystuje się metaverse w e-commerce?

  Czym jest Metaverse i w jaki sposób można go wykorzystać do rozwoju sprzedaży online? Które wielkie marki mają już swoje wirtualne sklepy na Metaverse?

  18.09.2023 Czytaj więcej