Najważniejsze elementy identyfikacji wizualnej sklepu internetowego + inspirujące przykłady

#sprzedaż online #identyfikacja wizualna #sklepy internetowe

26.06.2023
Udostępnij:

Zgodnie z danymi PwC obecnie około 150 tys. polskich przedsiębiorstw prowadzi sprzedaż swoich produktów i usług przez internet (własna witryna, sprzedaż przez konto firmowe na Allegro, sprzedawcy wyłącznie na Allegro). Szacuje się, że typowych sklepów internetowych jest dziś ponad 54 tys.. Jest więc z kim konkurować o uwagę klientów.

💡Czym jest identyfikacja wizualna? Identyfikacja wizualna (ang. corporate identity, visual identity) to podstawowe narzędzie służące kreowaniu wizerunku marki na rynku. To ogół symboli i zachowań stosowanych w firmie w celu uzyskania czytelnej i spójnej identyfikacji rynkowej i wyróżnienia jej spośród konkurencyjnych marek.

W tym artykule omówimy najważniejsze elementy identyfikacji wizualnej sklepu internetowego oraz przedstawimy przykłady sklepów, które wyróżniają się swoim corporate identity.


Logo i znak towarowy

Logo stanowi podstawowy element identyfikacji wizualnej sklepu internetowego. To graficzne przedstawienie marki, które powinno być oryginalne, łatwo rozpoznawalne i jednoznacznie kojarzone z danym sklepem. Logo może zawierać nazwę sklepu, unikalną ikonę, kombinację kształtów lub kolorów.

Przykładem dobrego logo, jest to należące do firmy Amazon – nazwa marki podkreślona strzałką (w kształcie uśmiechu) od litery A do Z, która symbolizuje szeroki wybór produktów.


Kolorystyka

Wybrane kolory powinny jednocześnie odzwierciedlać osobowość marki i być atrakcyjne dla klientów. Spójna kolorystyka powinna być stosowana w logo, stronie internetowej, reklamach i innych komunikatach wizualnych. Przykładem sklepu internetowego, który wykorzystuje interesującą kolorystykę, jest sklep odzieżowy Zara, który stosuje minimalistyczną czarno-białą paletę kolorów, dodając swoim produktom elegancji i wyrafinowania.


Typografia

Wybór odpowiedniej czcionki ma duże znaczenie dla identyfikacji wizualnej sklepu internetowego. Czcionka powinna być czytelna, spójna z charakterem marki i pasować do branży, w której działa sklep. Czcionki mogą być stosowane w logo, nagłówkach, opisach produktów i innych elementach sklepu. Przykładem sklepu internetowego z dobrze dobraną typografią jest Nike, które stosuje dynamiczną i nowoczesną czcionkę, idealnie oddającą ich sportowy charakter.


Zdjęcia i grafiki

Grafiki powinny być wysokiej jakości, atrakcyjne dla oka i spójne z przekazem marki, ponieważ są stosowane w tle strony internetowej, na banerach reklamowych, w opisach produktów, w mediach społecznościowych itd. Często za wzór dobrych grafik są stawiane te stosowane przez sklep Apple – minimalistyczne, estetyczne zdjęcia produktów, podkreślające ich innowacyjność i elegancję.


Komunikacja wizualna

Komunikacja wizualna obejmuje sposób prezentacji produktów, schemat strony internetowej, układ elementów, ikony, przyciski itp. Ważne jest, aby cała komunikacja wizualna była spójna, intuicyjna i łatwa do zrozumienia dla klientów. Przykładem sklepu internetowego z doskonałą komunikacją wizualną jest Etsy, który używa artystycznych, estetycznych zdjęć produktów oraz ma prosty, intuicyjny układ strony internetowej, ułatwiający klientom nawigację.


Przykłady sklepów z dobrą identyfikacją wizualną

 • Nike to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Jej identyfikacja wizualna opiera się na dynamicznym logo, które przedstawia charakterystyczny symbol skrzydła oraz nowoczesną czcionkę. Strona internetowa i materiały marketingowe są zawsze starannie zaprojektowane, wykorzystujące interesujące zdjęcia sportowców i dynamiczne kompozycje.

 • Apple to marka znana ze swojego minimalistycznego podejścia do designu. Ich identyfikacja wizualna opiera się na prostym, eleganckim logo, znanym jako nadgryzione jabłko. Strona internetowa Apple jest estetyczna i przejrzysta, a zdjęcia produktów są zawsze w punkt, podkreślając innowacyjność i wysoką jakość.

 • Airbnb to platforma umożliwiająca wynajem krótkoterminowy. Ich identyfikacja wizualna jest oparta na przyjaznym, prostym i zabawnym logo, które przedstawia literę "A" w formie chatki. Ich strona internetowa wykorzystuje piękne i inspirujące zdjęcia nieruchomości, podkreślając różnorodność ofert i możliwość odkrywania nowych miejsc.

 • Glossier to marka kosmetyczna, która zdobyła popularność dzięki swojemu minimalistycznemu i naturalnemu podejściu do piękna. Jej identyfikacja wizualna jest delikatna i subtelna, z prostym logo i pastelową kolorystyką. Zdjęcia produktów i modeli są naturalne i przyjazne, podkreślając prostotę i skuteczność produktów kosmetycznych.

 • Podsumowanie

  Identyfikacja wizualna jest kluczowym elementem budowania rozpoznawalnej marki dla sklepów internetowych. Logo, kolorystyka, typografia, grafiki, zdjęcia i komunikacja wizualna tworzą spójną całość, która pozwala sklepom wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć klientów. Przykłady sklepów takich jak Amazon, Zara, Nike, Apple i Etsy pokazują, jak skuteczna identyfikacja wizualna może przyczynić się do sukcesu i rozwoju sklepu internetowego. Pamiętajmy, że profesjonalnie zaprojektowana i spójna identyfikacja wizualna jest nieodzowna dla sklepów internetowych, które pragną odnieść sukces w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku e-commerce.


  Chcesz podnieść konwersję w swoim sklepie?

  Uruchom bramkę płatniczą Blue Media

  Zacznij pobierać płatności

  Źródła:
  Dekada polskiego e-commerce, raport e-Izby

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Jak skutecznie zarządzać sklepem online z domowego biura?

  Poznaj strategie i narzędzia, które pomogą Ci zarządzać e-commerce z domowego biura. Dowiedz się, jak utrzymać dyscyplinę i zorganizować idealne miejsce pracy.

  22.04.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Wykorzystanie bramki SMS do poprawy komunikacji z klientem sklepu

  Odkryj, jak bramka SMS może rewolucjonizować komunikację z klientami w e-commerce, zwiększając zaufanie i lojalność. Dowiedz się, jak wykorzystać SMS-y.

  18.04.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Strategie marketingowe dla e-commerce w branży fitness

  Poznaj sprawdzone strategie marketingowe dla branży fitness w e-commerce. Dowiesz się, jak zwiększyć zasięg i zaangażowanie wokół Twoich produktów i usług fitness.

  16.04.2024 Czytaj więcej