Hashtag – czym jest, gdzie i po co go używać?

10.01.2022
Udostępnij:

W mediach społecznościowych firmy często zamieszczają #, czyli hashtagi. Znajdują się w nich różne wyrażenia nawiązujące do treści komunikatu. Jaki jest sens publikowania dodatkowych znaczników?

Hashtagi początkowo były używane w procesie programowania. Szerszego znaczenia nabrały przy uruchomieniu sieci IRC. Za ich pomocą oznaczano nazwy grup. W 2007 roku Chris Messina po raz pierwszy zaproponował na Twitterze, by grupować tematy przy pomocy znaku #. Pomysł chwycił i nastąpił początek ery hashtag. Teraz można je dostrzec we wszystkich typach mediów społecznościowych.

Czym jest hashtag?

Hashtag według definicji Wielkiego Słownika Języka Polskiego to "wyrażenie poprzedzone znakiem #, które w komunikacji internetowej służy do oznaczania treści (wpisów, zdjęć, filmów), aby łatwiej można je było wyszukiwać". Słowo hashtag, powstało poprzez połączenie dwóch innych słów z języka angielskiego: hash (kratka) i tag (znacznik).

Zazwyczaj pojawiają się w mediach społecznościowych, ale również w reklamach. Dzięki nim łatwiej jest odnaleźć klientom pożądane treści w obrębie danego serwisu. Wyjaśnijmy to na przykładzie Autopay.

Hashtag Autopay

Pod komunikatem pojawiły się hashtagi: #Autopay #WayBetter #Fintech #eCommerce #Płatności #Młodzież #Raport. Klikając w wybrany hashtag, np. #Raport, przechodzimy do bazy treści Facebook z tymi, które dotyczą raportów.

Hashtag raport

Hashtagi umożliwiają więc grupowanie wiadomości. Wyszukiwanie obejmuje tylko jeden serwis internetowy, np. Facebook, Instagram.

Najbardziej popularne hashtagi na Instagramie

Hashtagi najczęściej są stosowane na Instagramie, rzadziej na Facebooku. W jednym z postów Autopay pojawiły się na przykład następujące znaczniki: #Autopay #WayBetter #Fintech #MedTech #ZnanyLekarz #Płatności #Wdrożenie.

Hashtag Znany lekarz

Najbardziej popularne są jednak znaczniki: #hashtag, #polishgirl, #poland, #love, #polishboy, #l4l, #instagood, #instagirl, #followme, #me, #photo, #polska, #like4like, #polskadziewczyna, #f4f, #girl, #instagram, #instaphoto, #photography, #happy, #instaboy, #smile, #selfie, #polish, #summer, #follow, #like, #insta, #boy, #wakacje.

Jeśli interesuje Cię ten temat, zajrzyj do naszego artykułu, w którym podpowiadamy jak prowadzić profil sklepu na Instagramie?

Po co publikować hashtagi?

Stosowanie znaczników ma szersze zastosowanie, niż samo ułatwienie wyszukiwania informacji. Dzięki nim można zbudować społeczność, dotrzeć do klientów, ułatwić komunikację. Pozytywny efekt stosowania hashtagów dostrzegła już większość aktywnych internautów. Publikują je celebryci, media, politycy, a nawet rząd.

Hashtag Ministerstwo Zdrowia

Jakie są korzyści ze stosowania hashtagów?

  • Nowoczesny sposób komunikacji z klientami.
  • Wzmocnienie rozpoznawalności marki na rynku.
  • Skuteczniejsze działania reklamowe.
  • Możliwość dotarcia do nowych klientów.
  • Uszeregowanie komunikatów tematycznie.


  • Jak przygotować odpowiednie hashtagi?

  • Znak # musi znajdować się przed wyrazem, bez żadnych spacji, np. #times.
  • Warto używać hashtagu, który stanowi nazwę firmy. Może to być na przykład nazwa marki: #reserved.
  • Jeśli chcesz wymyślić inny hashtag dla swojej marki staraj się wymyślić coś oryginalnego, ale niezbyt skomplikowanego. Możesz to zrobić poprzez łączenie słów, np. #taniebuty.
  • Bądź konsekwentny – stosuj ten sam znacznik we wszystkich social mediach.
  • Jeżeli chcesz, aby Twój komunikat pojawił się np. w wątkach o promocjach, wstaw dodatkowo hashtag #promocja.
  • Jeżeli zależy Ci na dotarciu do odbiorców w Twoim regionie, warto dodać hashtag z nazwą miasta, np. #krakow.
  • Stosuj popularne hashtagi, które dotyczą tematycznie Twojej działalności, np. #warsztatykulinarne, #kosmetyki, #zdrowejedzenie, #sklepinternetowy.
  • Jeśli chcesz użyć więcej hashtagów w jednym komunikacje, muszą być oddzielone spacjami, np. #optyk #praca.
  • Nie nadużywaj hashtagów, bo zbyt duża liczba może odstraszyć odbiorcę i sprawić, że post będzie nieestetyczny.
  • Jeśli planujesz, aby znacznik dotarł do jak największej liczby ludzi, najlepiej zrezygnuj z polskich znaków.
  • Znaczniki można umieścić na końcu komunikatu, lub w treści, np. Wkrótce ruszają nasze #warsztaty kulinarne, na które serdecznie zapraszamy.
  • Hashtag może zawierać liczby, ale nie mogą pojawić się w nim znaki specjalne, takie jak $, &


  • Stosowanie hashtagów w mediach społecznościowych sprawi, że Twoja firma będzie postrzegana jako nowoczesna i nadążająca za trendami.

    Przeczytaj także:

    Ecommerce

    Odważne pomysły i skuteczne działania: 7 sklepów internetowych, od których warto się uczyć

    Śledzenie skutecznych praktyk rynkowych i czerpanie inspiracji z doświadczeń liderów rynku e-commerce to dobre sposoby na odnalezienie własnej drogi do sukcesu.

    25.10.2024 Czytaj więcej

    Ecommerce

    Jakie są najpopularniejsze metody płatności w internecie?

    Sprawdź, z jakich metod płatności najczęściej korzystają obecnie klienci kupujący online i które warto wprowadzić w Twoim sklepie internetowym w 2025 r.

    25.10.2024 Czytaj więcej

    Ecommerce

    Sprzedaż międzynarodowa (cross-border) – jak skutecznie i bezpiecznie wprowadzić ją w Twoim e-commerce?

    Dowiedz się, jak wprowadzić płatności walutowe w e-commerce, zapewniając bezpieczne transakcje. Odkryj kluczowe strategie minimalizowania ryzyka w sprzedaży...

    19.08.2024 Czytaj więcej