Jak etycznie budować markę?

#ecommerce #marketing #marka

16.01.2024
Udostępnij:

Konsumenci coraz częściej kierują się nie tylko jakością produktu, ale i wartościami, które reprezentuje marka. Etyczne podejście do biznesu staje się więc nieodłącznym elementem sukcesu. Ważne jednak jest to, aby swoje działania biznesowe opierać na głębokim poczuciu misji, a nie traktować je jedynie jako chwyt marketingowy.


Transparentność jako fundament zaufania


Transparentność w prowadzeniu biznesu to znacznie więcej niż tylko szczerość wobec klientów. To sposób na budowanie trwałych relacji opartych na zaufaniu. W kontekście e-commerce, transparentność manifestuje się poprzez jasną komunikację dotyczącą źródeł pozyskiwania produktów, polityki cenowej, a także sposobu przetwarzania danych klientów. Otwarte przedstawienie tych aspektów działalności pokazuje, że firma nie ma nic do ukrycia, co w efekcie zwiększa lojalność klientów. Mają świadomość, że dokonując zakupów, postępują właściwie i zgodnie ze swoim sumieniem.


Przykład Reserved


Jedną z bardziej znanych firm, która aktywnie angażuje się w promowanie etycznych praktyk w branży odzieżowej, jest Reserved. Zyskała uznanie nie tylko dzięki swojej modzie, ale również dzięki zaangażowaniu w odpowiedzialną produkcję.

Reserved skupia się na zrównoważonym rozwoju, wprowadzając linie ubrań wykonanych z ekologicznych materiałów, takich jak bawełna organiczna czy materiały z recyklingu. Firma aktywnie pracuje nad zwiększeniem transparentności swojego łańcucha dostaw, publikując informacje na temat fabryk, z którymi współpracuje, oraz warunków pracy w tych zakładach.

Wiele słyszy się o produkcji ubrań w ubogich krajach, gdzie do pracy wykorzystywane są dzieci. Reserved skutecznie walczy z takimi praktykami. Firma podjęła inicjatywy na rzecz poprawy warunków pracy w fabrykach odzieżowych, współpracując z różnymi organizacjami i programami mającymi na celu promowanie etycznych praktyk pracy. Firma regularnie organizuje też akcje, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie.

Reserved, jako znana marka odzieżowa, ma znaczący wpływ na trendy w branży i stanowi przykład dla innych firm, jak można łączyć sukces biznesowy z odpowiedzialnym podejściem do produkcji i społecznej odpowiedzialności. Działania takie jak te podejmowane przez Reserved pokazują, że duże firmy odzieżowe mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu etycznych praktyk w branży modowej.


Wartości i misja – serce Twojej marki


Misja i wartości firmy nie powinny być traktowane jako puste słowa na stronie „O nas”, ale jako realne wyznaczniki działań. Firmy, które konsekwentnie wdrażają swoje wartości w codzienne działania, zyskują szacunek i uznanie na rynku. Niezależnie od tego, czy chodzi o zrównoważony rozwój, wsparcie lokalnych społeczności, czy uczciwe praktyki biznesowe, konsekwencja w działaniu według tych wartości odróżnia markę na tle konkurencji.


Leroy Merlin – w trosce o lokalne sprawy


Fundacja Leroy Merlin Polska skupia się na wsparciu lokalnych społeczności. W ten sposób dąży do poprawy warunków mieszkaniowych i przestrzeni społecznej osób i instytucji najbardziej potrzebujących.


marka-leroy-merlin

Źródło: Nasza misja i cele - Fundacja Leroy Merlin Polska - Biuro prasowe Leroy Merlin Polska

Fundacja realizuje misję odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju, podejmując działania w różnych sferach, od oświaty i kultury, przez ochronę środowiska, aż po wsparcie zdrowotne i społeczne.


Zwalczanie dyskryminacji


Właściciele sklepów internetowych mają niepowtarzalną okazję, by przyczyniać się do budowania bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Poprzez aktywne działania przeciwko dyskryminacji – zarówno w obrębie własnej firmy, jak i w komunikacji zewnętrznej – można wywrzeć pozytywny wpływ na całą branżę. Włączanie różnorodności i równości do strategii firmy nie tylko poprawia jej wizerunek, ale przede wszystkim odgrywa ważną rolę w społecznej zmianie.


Przykład Dove


Dove, znana globalna marka kosmetyków, jest doskonałym przykładem firmy, która aktywnie walczy z dyskryminacją ze względu na wygląd i promuje różnorodność oraz akceptację różnych typów urody. Dove zainicjowała kampanię „Piękno bez filtra”, która stała się przełomowa w sposobie przedstawiania kobiet w reklamach. Kampania ta skupia się na promowaniu naturalnego wyglądu, różnorodności typów ciała i urody, wyłamując się tym samym z tradycyjnych standardów piękna promowanych w mediach.


marka-dove

Źródło: Piękno Bez Filtra | Prawdziwe Piękno (dove.com)

Dove prowadzi również projekty edukacyjne i warsztaty, które mają na celu budowanie samoakceptacji i pewności siebie u kobiet i młodych dziewcząt, pomagając im w walce z presją społeczną dotyczącą wyglądu. Reklamy Dove często prezentują kobiety różnych rozmiarów, kształtów, kolorów skóry i wieku, co jest odzwierciedleniem ich zaangażowania w promowanie różnorodności i inkluzywności. Ponadto Dove bierze udział w badaniach nad wpływem obrazów mediowych na samoocenę i samopoczucie kobiet, wykorzystując wyniki tych badań do kształtowania swoich kampanii. Jednocześnie Dove współpracuje z różnymi organizacjami na całym świecie, które działają na rzecz zwiększania samoakceptacji i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wygląd.

Działania Dove miały ogromny wpływ na branżę kosmetyczną i reklamową, zachęcając inne marki do przemyślenia sposobu przedstawiania kobiet w mediach, co można uznać za ogromny sukces marki.


Podsumowując, etyczna budowa marki w świecie e-commerce to proces wymagający zaangażowania, świadomości i ciągłego dążenia do doskonałości. To podejście, które wykracza poza tradycyjne metody marketingu, stawiając na autentyczność, odpowiedzialność i długoterminową wartość. Tylko wtedy ma to głębszy sens.


Płatności online dla sklepów internetowych

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay i rozwiń swój biznes online

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

Szybkie przelewy jako sposób na przyspieszenie obsługi zamówień w e-commerce

Odkryj, jak szybkie przelewy zmieniają e-commerce, skracając czas realizacji zamówień, poprawiając płynność finansową i zwiększając zaufanie klientów.

29.02.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Minimalizm w płatnościach. Jak upraszczanie procesów płatniczych wpływa na zadowolenie klientów?

Dowiedz się, jak uproszczenie płatności może zwiększyć zadowolenie klientów i poprawić współczynniki konwersji i wprowadź potrzebne zmiany w swoim serwisie.

27.02.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Pierwsze kroki w prowadzeniu sklepu internetowego na platformie OpenCart

Przeczytaj krótki przewodnik o zakładaniu i konfiguracji sklepu na OpenCart, aby poznać najlepsze praktyki i zacząć sprzedawać swoje produkty w sieci.

26.02.2024 Czytaj więcej