Etyczny marketing jako klucz do budowania marki

#ecommerce #marketing #marka

16.01.2024
Udostępnij:

Konsumenci coraz częściej kierują się nie tylko jakością produktu, ale i wartościami, które reprezentuje marka. Etyczne podejście do biznesu staje się więc nieodłącznym elementem sukcesu. Ważne jednak jest to, aby swoje działania biznesowe opierać na głębokim poczuciu misji, a nie traktować je jedynie jako chwyt marketingowy.


Transparentność jako fundament zaufania


Transparentność w prowadzeniu biznesu to znacznie więcej niż tylko szczerość wobec klientów. To sposób na budowanie trwałych relacji opartych na zaufaniu. W kontekście e-commerce, transparentność manifestuje się poprzez jasną komunikację dotyczącą źródeł pozyskiwania produktów, polityki cenowej, a także sposobu przetwarzania danych klientów. Otwarte przedstawienie tych aspektów działalności pokazuje, że firma nie ma nic do ukrycia, co w efekcie zwiększa lojalność klientów. Mają świadomość, że dokonując zakupów, postępują właściwie i zgodnie ze swoim sumieniem.


Przykład Reserved


Jedną z bardziej znanych firm, która aktywnie angażuje się w promowanie etycznych praktyk w branży odzieżowej, jest Reserved. Zyskała uznanie nie tylko dzięki swojej modzie, ale również dzięki zaangażowaniu w odpowiedzialną produkcję.

Reserved skupia się na zrównoważonym rozwoju, wprowadzając linie ubrań wykonanych z ekologicznych materiałów, takich jak bawełna organiczna czy materiały z recyklingu. Firma aktywnie pracuje nad zwiększeniem transparentności swojego łańcucha dostaw, publikując informacje na temat fabryk, z którymi współpracuje, oraz warunków pracy w tych zakładach.

Wiele słyszy się o produkcji ubrań w ubogich krajach, gdzie do pracy wykorzystywane są dzieci. Reserved skutecznie walczy z takimi praktykami. Firma podjęła inicjatywy na rzecz poprawy warunków pracy w fabrykach odzieżowych, współpracując z różnymi organizacjami i programami mającymi na celu promowanie etycznych praktyk pracy. Firma regularnie organizuje też akcje, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie.

Reserved, jako znana marka odzieżowa, ma znaczący wpływ na trendy w branży i stanowi przykład dla innych firm, jak można łączyć sukces biznesowy z odpowiedzialnym podejściem do produkcji i społecznej odpowiedzialności. Działania takie jak te podejmowane przez Reserved pokazują, że duże firmy odzieżowe mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu etycznych praktyk w branży modowej.


Wartości i misja – serce Twojej marki


Misja i wartości firmy nie powinny być traktowane jako puste słowa na stronie „O nas”, ale jako realne wyznaczniki działań. Firmy, które konsekwentnie wdrażają swoje wartości w codzienne działania, zyskują szacunek i uznanie na rynku. Niezależnie od tego, czy chodzi o zrównoważony rozwój, wsparcie lokalnych społeczności, czy uczciwe praktyki biznesowe, konsekwencja w działaniu według tych wartości odróżnia markę na tle konkurencji.


Leroy Merlin – w trosce o lokalne sprawy


Fundacja Leroy Merlin Polska skupia się na wsparciu lokalnych społeczności. W ten sposób dąży do poprawy warunków mieszkaniowych i przestrzeni społecznej osób i instytucji najbardziej potrzebujących.


marka-leroy-merlin

Źródło: Nasza misja i cele - Fundacja Leroy Merlin Polska - Biuro prasowe Leroy Merlin Polska

Fundacja realizuje misję odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju, podejmując działania w różnych sferach, od oświaty i kultury, przez ochronę środowiska, aż po wsparcie zdrowotne i społeczne.


Zwalczanie dyskryminacji


Właściciele sklepów internetowych mają niepowtarzalną okazję, by przyczyniać się do budowania bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Poprzez aktywne działania przeciwko dyskryminacji – zarówno w obrębie własnej firmy, jak i w komunikacji zewnętrznej – można wywrzeć pozytywny wpływ na całą branżę. Włączanie różnorodności i równości do strategii firmy nie tylko poprawia jej wizerunek, ale przede wszystkim odgrywa ważną rolę w społecznej zmianie.


Przykład Dove


Dove, znana globalna marka kosmetyków, jest doskonałym przykładem firmy, która aktywnie walczy z dyskryminacją ze względu na wygląd i promuje różnorodność oraz akceptację różnych typów urody. Dove zainicjowała kampanię „Piękno bez filtra”, która stała się przełomowa w sposobie przedstawiania kobiet w reklamach. Kampania ta skupia się na promowaniu naturalnego wyglądu, różnorodności typów ciała i urody, wyłamując się tym samym z tradycyjnych standardów piękna promowanych w mediach.


marka-dove

Źródło: Piękno Bez Filtra | Prawdziwe Piękno (dove.com)

Dove prowadzi również projekty edukacyjne i warsztaty, które mają na celu budowanie samoakceptacji i pewności siebie u kobiet i młodych dziewcząt, pomagając im w walce z presją społeczną dotyczącą wyglądu. Reklamy Dove często prezentują kobiety różnych rozmiarów, kształtów, kolorów skóry i wieku, co jest odzwierciedleniem ich zaangażowania w promowanie różnorodności i inkluzywności. Ponadto Dove bierze udział w badaniach nad wpływem obrazów mediowych na samoocenę i samopoczucie kobiet, wykorzystując wyniki tych badań do kształtowania swoich kampanii. Jednocześnie Dove współpracuje z różnymi organizacjami na całym świecie, które działają na rzecz zwiększania samoakceptacji i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wygląd.

Działania Dove miały ogromny wpływ na branżę kosmetyczną i reklamową, zachęcając inne marki do przemyślenia sposobu przedstawiania kobiet w mediach, co można uznać za ogromny sukces marki.


Podsumowując, etyczna budowa marki w świecie e-commerce to proces wymagający zaangażowania, świadomości i ciągłego dążenia do doskonałości. To podejście, które wykracza poza tradycyjne metody marketingu, stawiając na autentyczność, odpowiedzialność i długoterminową wartość. Tylko wtedy ma to głębszy sens.


Płatności online dla sklepów internetowych

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay i rozwiń swój biznes online

Zacznij pobierać płatności

Dlaczego etyczny marketing jest ważny dla budowania marki?

Etyczny marketing jest kluczowy dla budowania marki, ponieważ buduje zaufanie i lojalność klientów, co jest fundamentem trwałych relacji z odbiorcami. Poprzez promowanie transparentności i odpowiedzialności, firmy mogą lepiej łączyć się z wartościami swoich klientów, co przekłada się na pozytywny odbiór marki. Ponadto, w erze mediów społecznościowych i szybkiego przepływu informacji, negatywne praktyki etyczne mogą łatwo zostać ujawnione i zaszkodzić reputacji marki, podkreślając znaczenie etycznego podejścia we wszystkich aspektach marketingu.

Jak mogę sprawdzić, czy marka rzeczywiście stosuje etyczny marketing?

Żeby sprawdzić, czy marka rzeczywiście stosuje etyczny marketing, warto zwrócić uwagę na jej zaangażowanie w przejrzystość i odpowiedzialność społeczną. Można to zrobić, analizując raporty zrównoważonego rozwoju i certyfikaty od niezależnych organizacji, które mogą świadczyć o zgodności z normami etycznymi. Warto również śledzić opinie i recenzje na forach internetowych oraz w mediach społecznościowych, gdzie klienci i organizacje branżowe często dzielą się swoimi doświadczeniami i obserwacjami na temat praktyk firmy. Ponadto, bezpośredni kontakt z firmą oraz żądanie szczegółowych informacji na temat ich polityki etycznej może dostarczyć cennych wskazówek co do ich rzeczywistego zaangażowania w etyczny marketing.

Czy istnieją jakieś organizacje lub certyfikaty, które mogą potwierdzić etyczność marki?

Tak, istnieją organizacje i certyfikaty, które mogą potwierdzić etyczność marki. Przykłady takich certyfikatów to Fair Trade (Sprawiedliwy Handel), który zapewnia, że produkty zostały wyprodukowane w sprawiedliwych warunkach pracy oraz B Corp, certyfikujący firmy spełniające wysokie standardy społecznej i środowiskowej odpowiedzialności. Inne ważne wyróżnienia to LEED, potwierdzający zrównoważone budownictwo, oraz certyfikaty ekologiczne, jak EU Ecolabel, świadczące o minimalnym wpływie produktów na środowisko. Te certyfikaty są przyznawane przez niezależne organizacje, które dokładnie badają praktyki firm pod kątem ich wpływu na społeczeństwo i środowisko, co może służyć jako wiarygodne potwierdzenie ich etyczności.

Przeczytaj także:

Ecommerce

Zarządzanie płatnościami w e-commerce – narzędzia i porady dla małych biznesów

Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać płatnościami dla e-sklepów. Przegląd narzędzi i porad, które pomogą małym biznesom i startupom w optymalizacji procesów.

08.07.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Sekrety udanej ekspansji międzynarodowej w e-commerce

Poznaj strategie i dobre praktyki dla firm planujących wejście na nowe rynki. Dowiedz się, jak dostosować ofertę, zrozumieć lokalne preferencje i wiele więcej.

27.06.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak wykorzystać dane do rozwoju sklepu online?

Zwiększ sprzedaż i popraw doświadczenie klientów, dzięki analizie danych. Odkryj skuteczne narzędzia, personalizację oferty i dynamiczne strategie cenowe.

25.06.2024 Czytaj więcej