Jak rozpocząć sprzedaż subskrypcyjną w branży fitness?

#płatności online #Autopay #bramka płatnicza

09.04.2024
Udostępnij:

Zdrowy tryb życia i dbałość o kondycję fizyczną stają się coraz bardziej popularne, a branża fitness przeżywa prawdziwy rozkwit. Właśnie teraz wielu przedsiębiorców poszukuje sposobów na wykorzystanie tej rosnącej popularności. Jednym z efektywnych rozwiązań jest wprowadzenie modelu subskrypcyjnego na oferowane usługi.


Model abonamentowy nie tylko pozwala na budowanie stałego i przewidywalnego źródła przychodów, ale także zwiększa lojalność klientów, oferując im ciągły dostęp do wartościowych usług. Jak więc krok po kroku wprowadzić sprzedaż subskrypcyjną w branży fitness?


Określenie grupy docelowej


Rozpoczęcie sprzedaży subskrypcyjnej w branży fitness wymaga określenia, kto jest Twoją grupą docelową. Jest to fundament, na którym będziesz budować swój biznes, dlatego warto poświęcić temu etapowi odpowiednio dużo uwagi.

W branży fitness możesz dotrzeć do szerokiej grupy klientów – od początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem, po zaawansowanych entuzjastów fitness szukających specjalistycznych treningów. Ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej o ich preferencjach, potrzebach, zwyczajach treningowych oraz gotowości do płacenia za subskrypcję.

Nie koncentruj się na wszystkich osobach zainteresowanych treningami, ale konkretnie określ profil swojego klienta. Może to być na przykład dojrzała kobieta, która nie ma doświadczenia w sporcie czy też wysportowany mężczyzna, który już konkretne oczekiwania w kwestii treningów. Jeżeli zdecydujesz się na kilka grup docelowych, musisz mieć przygotowaną osobną ofertę dla każdej z nich.


Analiza konkurencji


Poznaj swoich konkurentów. Twoje badania rynku mogą obejmować analizę platform fitness: ich oferty, ceny, a także opinie użytkowników. Dzięki temu zyskasz wgląd w to, co przyciąga klientów oraz jakie elementy mogą sprawić, że Twoja oferta wyróżni się na tle konkurencji. Dowiesz się, co jest już dostępne na rynku, jakie są ceny subskrypcji, jakie treści cieszą się największą popularnością, a także jakie promocje i programy lojalnościowe są stosowane.


Opracowanie oferty subskrypcyjnej


Kolejnym krokiem jest opracowanie atrakcyjnej oferty subskrypcyjnej. Musi ona przyciągać klientów wartością, jaką dostarcza, oraz być elastyczna, aby zaspokoić różnorodne potrzeby i oczekiwania. Zacznij od zdefiniowania, jakie usługi będą dostępne dla subskrybentów. Mogą to być na przykład:

 • Wideo treningi dostępne na żądanie, obejmujące różne rodzaje aktywności, takie jak yoga, pilates, treningi siłowe czy cardio.

 • Planowanie treningów i osobiste plany żywieniowe.

 • Dostęp do treningów na żywo, webinariów oraz warsztatów z ekspertami fitness i dietetykami.

 • Aplikacja mobilna z funkcjami śledzenia postępów, przypomnieniami o treningach.

Zastanów się, co może wyróżnić Twoją ofertę na tle konkurencji, czy to unikalne treści, eksperci czy może innowacyjne narzędzia wspierające trening?


Struktura cen i poziomów subskrypcji


Opracowanie planu cenowego powinno uwzględniać wprowadzenie różnych poziomów subskrypcji, aby dostosować ofertę do różnych potrzeb i możliwości finansowych klientów. Na przykład, model abonamentowy możesz zaplanować tak:

 • Podstawowy poziom z dostępem do ograniczonej liczby treningów i funkcji.

 • Poziom premium z nieograniczonym dostępem do wszystkich treningów, personalizacją planów treningowych i dietetycznych, oraz dostępem do treningów na żywo.

 • Poziom VIP z dodatkowymi korzyściami, takimi jak indywidualne konsultacje z trenerami, dostęp do ekskluzywnych wydarzeń online.

Pamiętaj, aby ustalić ceny, które będą jednocześnie konkurencyjne, ale będą także odzwierciedlać wartość jaką oferujesz. Rozważ wprowadzenie okresów próbnych lub promocji, aby zachęcić nowych klientów do wypróbowania Twojej platformy.


Dodatkowe korzyści dla subskrybentów


Aby wyróżnić się na tle konkurencji, możesz zaoferować subskrybentom dodatkowe korzyści, takie jak:

 • dostęp do zamkniętej społeczności dla subskrybentów, gdzie mogą się wzajemnie motywować i dzielić osiągnięciami;

 • rabaty na produkty i usługi partnerów, takich jak sklepy z odzieżą sportową, suplementami czy usługi wellness;

 • regularne wyzwania fitness z nagrodami dla uczestników;

 • personalizowane raporty postępów i osiągnięć.

Te dodatkowe korzyści mogą nie tylko zwiększyć wartość Twojej oferty, ale także pomóc w budowaniu społeczności wokół Twojej marki.


Platforma subskrypcyjna


Wybierz platformę, która najlepiej pasuje do rodzaju treści, które planujesz oferować (np. wideo, artykuły, plany treningowe). Ważne, aby była ona przyjazna dla użytkownika i umożliwiała łatwe zarządzanie oraz aktualizację treści. Upewnij się, że wybrana platforma będzie w stanie obsłużyć rosnącą liczbę subskrybentów oraz zwiększone obciążenie serwera bez wpływu na wydajność.

Ponadto platforma powinna łatwo integrować się z zewnętrznymi narzędziami i usługami, takimi jak systemy płatności. Wybór bezpiecznego i wiarygodnego dostawcy usług płatniczych jest w tym przypadku bardzo ważny. Zdecyduj się na dostawcę usług, który ma w ofercie odnawialne subskrypcje.


Zarządzanie relacjami z klientami


Dobre relacje z klientami również mają znaczenie dla sukcesu każdego e-commerce, a szczególnie modelu subskrypcyjnego. Co możesz zrobić, aby zbudować silne i trwałe relacje z klientami?

 • Zapewnij klientom łatwy dostęp do wsparcia w przypadku pytań lub problemów. Może to obejmować chat na żywo, e-mail, czy infolinię. Ważne, aby odpowiedzi były szybkie i skutecznie rozwiązywały problem użytkownika.

 • Utwórz sekcję z najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ) oraz bazę wiedzy, gdzie użytkownicy mogą samodzielnie szukać odpowiedzi na swoje pytania. Dzięki temu zmniejszysz obciążenie pracowników odpowiedzialnych za kontakt z klientami i zapewnisz użytkownikom natychmiastową pomoc.

 • Regularnie przeprowadzaj ankiety wśród klientów, aby zrozumieć ich potrzeby, preferencje oraz poziom satysfakcji. Uzyskane informacje pomogą Ci dostosować ofertę i poprawić jakość usług.

 • Bądź otwarty na opinie i sugestie od użytkowników. Aktywnie reaguj na komentarze w mediach społecznościowych, forach internetowych i innych platformach, na których Twoja marka jest obecna.

 • Wykorzystaj dane o zachowaniach i preferencjach użytkowników do personalizowania oferty i komunikacji. Pokaż im, że ich potrzeby są dla Ciebie ważne.

 • Zawsze informuj użytkowników o nowościach, zmianach w ofercie czy nadchodzących wydarzeniach. Utrzymuj z nimi regularny kontakt, aby poczuli się ważną częścią Twojej społeczności.

Przykład dobrej platformy subskrypcyjnej


Możesz wzorować się na platformie subskrypcyjnej Ewy Chodakowskiej. Ma bardzo dobrą stronę internetową, którą możesz podejrzeć i znaleźć coś, co Cię zainspiruje.


chodawkowska-aplikacja

Źródło

Co na platformie Ewy Chodakowskiej jest szczególnie warte uwagi?

 • Organizacja wyzwań – buduje społeczność, motywuje uczestników do regularnych ćwiczeń, tworzy poczucie wspólnoty i wspiera rywalizację w zdrowy sposób. Pozwala także na łatwą weryfikację postępów i efektów, co może być dodatkowym motywatorem.

 • Zróżnicowane oferty treningowe – dostosowanie treningów do różnych poziomów zaawansowania (dla początkujących i zaawansowanych) umożliwia osobom na różnych etapach swojej fizycznej podróży znalezienie czegoś dla siebie.

 • Możliwość wyboru trenera – możliwość trenowania z różnymi ekspertami może przyciągać różnorodnych klientów, którzy szukają specyficznych metod treningowych lub osobowości trenerów.

 • Sukcesy klientek – prezentowanie historii sukcesu uczestniczek może działać jako potężny środek motywujący dla obecnych i nowych klientek. Jest to dowód na skuteczność programów i może budować zaufanie do marki.

 • Zróżnicowane oferty cenowe – oferowanie różnych planów subskrypcji, w zależności od czasu trwania, pozwala na elastyczność i dostosowanie do indywidualnych możliwości finansowych klientów.

 • Karty upominkowe – świetny sposób na rozszerzenie bazy klientów przez rekomendacje. Pozwalają obecnym uczestnikom zachęcać znajomych czy rodzinę do rozpoczęcia przygody ze zdrowym trybem życia.

Czy warto wprowadzić model abonamentowy?


Twoja determinacja, połączona z solidną strategią może przekształcić się w prosperujący biznes. To jedna strona medalu, a druga to – realny wpływ na życie ludzi – ich zdrowie, samopoczucie i szczęście. Twoja ciężka praca, jest warta tych efektów.


Płatności online dla sklepów internetowych

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay i rozpocznij sprzedaż subskrypcyjną

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

Zrównoważony rozwój i e-commerce: strategie zmniejszania śladu węglowego dużych platform zakupowych

Poznaj ekologiczne praktyki w e-commerce, takie jak biodegradowalne opakowania, lokalne dostawy, czy zaawansowane zarządzanie zasobami i wprowadź je u siebie.

23.05.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak zapewnić bezpieczeństwo płatności online i chronić dane klientów?

Odkryj sprawdzone metody zabezpieczania płatności online i ochrony danych klientów. Dowiedz się o szyfrowaniu, 2FA, monitorowaniu aktywności i wiele więcej.

21.05.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Darmowe narzędzia AI dla e-commerce od Autopay

Dowiedz się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję. Generuj artykuły, e-maile, i hasła reklamowe, które przyciągną uwagę klientów i zwiększą wyniki sprzedażowe.

20.05.2024 Czytaj więcej