Jak wykorzystać lead magnet w sklepie internetowym?

#sklepy internetowe #marketing #lead magnet

20.09.2022
Udostępnij:

Nawiązanie kontaktu z klientem i zbudowanie z nim długotrwałej relacji to dla sklepu internetowego bezcenna wartość. Dlatego sprzedawcy wykorzystują najróżniejsze strategie pozyskiwania danych kontaktowych. Jedną z nich jest właśnie lead magnet.

Nie masz pewności czym jest lead magnet? To darmowy przedmiot, usługa lub benefit, który klient otrzymuje, np. od sklepu internetowego, w zamian za pozostawienie danych kontaktowych – adresu e-mail lub numeru telefonu. Ten drugi jest szczególnie przydatny, jeśli sklep specjalizuje się w sprzedaży produktów premium lub wysokomarżowych.


Co może pełnić funkcję lead magnet?

Możliwości jest bardzo dużo, a ostateczny wybór zależy od profilu sklepu internetowego, potrzeb klientów oraz możliwości technicznych samej platformy. Najprostszym i najczęściej stosowanym lead magnetem jest rabat za zapis do newslettera, np. 10% na pierwsze zakupy.

Inne możliwości to:

 • wysyłka e-booka/przewodnika/inspiralnika/poradnika/raportu
 • wysyłka darmowych próbek (np. kosmetyków, perfum)
 • darmowa usługa (np. audyt, analiza kolorystyczna, konsultacja ze specjalistą)
 • wcześniejszy dostęp do nowego asortymentu dla osób zapisanych do newslettera
 • darmowy serwis (lub w niższej cenie)
 • informacja o powrocie kultowego produktu do oferty
 • dostęp do webinaru/minikursu online
 • darmowa dostawa
 • darmowy okres próbny
 • dostęp do zamkniętej grupy np. na Facebooku, gdzie klient może uzyskać ciekawe i wartościowe informacje z dziedziny, w której jesteś ekspertem
 • uczestnictwo w programie lojalnościowym

 • Jak wybrać skuteczny lead magnet?

  Wybierając "magnes", kieruj się potrzebami i zainteresowaniami klientów. Jeżeli jeszcze ich nie znasz, zacznij od poznania swojej grupy docelowej i określenia, co może być dla niej wartościowe.

  Jeżeli klientami Twojego sklepu są ludzie o innych profilach i motywacjach, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stosować różne lead magnety. Jeśli jedna propozycja okaże się nieprzekonująca, to może druga będzie atrakcyjna. W ten sposób zwiększysz szansę na pozyskanie danych kontaktowych. Warto testować różne rozwiązania. Nie jest powiedziane, że jeżeli coś działa w jednym sklepie, to zadziała w drugim i na odwrót. Nie bój się eksperymentować.


  Co dalej?

  Pozyskanie adresu e-mail lub numeru telefonu to dopiero początek. To, co zrobisz później jest równie ważne, o ile nie ważniejsze. Jeżeli zdecydujesz się wysyłać swoim klientom wyłącznie oferty handlowe (i to z dużą częstotliwością) może się okazać, że bardzo szybko wycofają zgody na przesyłanie wiadomości marketingowych.

  Twoje komunikaty muszą nieść wartość dla odbiorcy. Jeżeli sprzedajesz sprzęt treningowy – przygotuj plany treningowe lub nagraj krótkie filmy instruktażowe... Jeśli masz sklep z ubraniami – opowiedz o procesie produkcji, pokaż klientom z jakich materiałów korzystasz, podrzuć kilka inspiracji na stylizacje... Jeżeli Twój asortyment do sprzęt kuchennych – podziel się smacznymi przepisami, np. z wykorzystaniem sezonowych produktów.

  Zaoferuj swoim klientom jakąś wartość. Coś za coś – to esencja strategii lead magnet.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Zarządzanie płatnościami w e-commerce – narzędzia i porady dla małych biznesów

  Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać płatnościami dla e-sklepów. Przegląd narzędzi i porad, które pomogą małym biznesom i startupom w optymalizacji procesów.

  08.07.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Sekrety udanej ekspansji międzynarodowej w e-commerce

  Poznaj strategie i dobre praktyki dla firm planujących wejście na nowe rynki. Dowiedz się, jak dostosować ofertę, zrozumieć lokalne preferencje i wiele więcej.

  27.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak wykorzystać dane do rozwoju sklepu online?

  Zwiększ sprzedaż i popraw doświadczenie klientów, dzięki analizie danych. Odkryj skuteczne narzędzia, personalizację oferty i dynamiczne strategie cenowe.

  25.06.2024 Czytaj więcej