Jak wykorzystać lead magnet w sklepie internetowym?

#sklepy internetowe #marketing #lead magnet

Udostępnij:

Nawiązanie kontaktu z klientem i zbudowanie z nim długotrwałej relacji to dla sklepu internetowego bezcenna wartość. Dlatego sprzedawcy wykorzystują najróżniejsze strategie pozyskiwania danych kontaktowych. Jedną z nich jest właśnie lead magnet.

Nie masz pewności czym jest lead magnet? To darmowy przedmiot, usługa lub benefit, który klient otrzymuje, np. od sklepu internetowego, w zamian za pozostawienie danych kontaktowych – adresu e-mail lub numeru telefonu. Ten drugi jest szczególnie przydatny, jeśli sklep specjalizuje się w sprzedaży produktów premium lub wysokomarżowych.


Co może pełnić funkcję lead magnet?

Możliwości jest bardzo dużo, a ostateczny wybór zależy od profilu sklepu internetowego, potrzeb klientów oraz możliwości technicznych samej platformy. Najprostszym i najczęściej stosowanym lead magnetem jest rabat za zapis do newslettera, np. 10% na pierwsze zakupy.

Inne możliwości to:

 • wysyłka e-booka/przewodnika/inspiralnika/poradnika/raportu
 • wysyłka darmowych próbek (np. kosmetyków, perfum)
 • darmowa usługa (np. audyt, analiza kolorystyczna, konsultacja ze specjalistą)
 • wcześniejszy dostęp do nowego asortymentu dla osób zapisanych do newslettera
 • darmowy serwis (lub w niższej cenie)
 • informacja o powrocie kultowego produktu do oferty
 • dostęp do webinaru/minikursu online
 • darmowa dostawa
 • darmowy okres próbny
 • dostęp do zamkniętej grupy np. na Facebooku, gdzie klient może uzyskać ciekawe i wartościowe informacje z dziedziny, w której jesteś ekspertem
 • uczestnictwo w programie lojalnościowym

 • Jak wybrać skuteczny lead magnet?

  Wybierając "magnes", kieruj się potrzebami i zainteresowaniami klientów. Jeżeli jeszcze ich nie znasz, zacznij od poznania swojej grupy docelowej i określenia, co może być dla niej wartościowe.

  Jeżeli klientami Twojego sklepu są ludzie o innych profilach i motywacjach, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stosować różne lead magnety. Jeśli jedna propozycja okaże się nieprzekonująca, to może druga będzie atrakcyjna. W ten sposób zwiększysz szansę na pozyskanie danych kontaktowych. Warto testować różne rozwiązania. Nie jest powiedziane, że jeżeli coś działa w jednym sklepie, to zadziała w drugim i na odwrót. Nie bój się eksperymentować.


  Co dalej?

  Pozyskanie adresu e-mail lub numeru telefonu to dopiero początek. To, co zrobisz później jest równie ważne, o ile nie ważniejsze. Jeżeli zdecydujesz się wysyłać swoim klientom wyłącznie oferty handlowe (i to z dużą częstotliwością) może się okazać, że bardzo szybko wycofają zgody na przesyłanie wiadomości marketingowych.

  Twoje komunikaty muszą nieść wartość dla odbiorcy. Jeżeli sprzedajesz sprzęt treningowy – przygotuj plany treningowe lub nagraj krótkie filmy instruktażowe... Jeśli masz sklep z ubraniami – opowiedz o procesie produkcji, pokaż klientom z jakich materiałów korzystasz, podrzuć kilka inspiracji na stylizacje... Jeżeli Twój asortyment do sprzęt kuchennych – podziel się smacznymi przepisami, np. z wykorzystaniem sezonowych produktów.

  Zaoferuj swoim klientom jakąś wartość. Coś za coś – to esencja strategii lead magnet.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Multichannel a Omnichannel w dużych sklepach e-commerce. Porównanie i wybór strategii

  Prowadzisz duży sklep internetowy i zastanawiasz się, która strategia jest lepsza? Wyjaśniamy różnicę pomiędzy podejściami i wskazujemy ich plusy i minusy.

  21.09.2023 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Segmentacja klientów w e-commerce. Jak wykorzystać targetowanie dla zwiększenia konwersji

  Czym jest segmentacja klientów i jak ją zrobić, by móc odpowiedno targetować ofertę i podnosić w ten sposób konwersję? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

  19.09.2023 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak wykorzystuje się metaverse w e-commerce?

  Czym jest Metaverse i w jaki sposób można go wykorzystać do rozwoju sprzedaży online? Które wielkie marki mają już swoje wirtualne sklepy na Metaverse?

  18.09.2023 Czytaj więcej