Jak zadbać o szybkość strony www?

#optymalizacja #sklepy internetowe #pozycjonowanie stron internetowych

17.10.2023
Udostępnij:

Szybkość ładowania strony www jest jednym z ważnych czynników wpływających na konwersję i sukces sklepów internetowych. Cierpliwość użytkowników sukcesywnie spada, rośnie za to przyzwyczajenie do szybkiego przetwarzania treści. Dlaczego tak jest? Jak szybko powinna ładować się Twoja strona? I jak możesz to mierzyć?W poniższym artykule odpowiemy na pytania dlaczego szybkość strony sklepu jest ważna, z jakich narzędzi warto korzystać, jakie parametry mierzy i co one tak naprawdę znaczą, by w końcu przejść do tego, co można zrobić, żeby skrócić czas ładowania się strony.


Dlaczego szybkość strony jest ważna?


Wpływ na widoczność w wyszukiwarkach


Szybkość ładowania strony ma bezpośredni wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Wysokiej jakości doświadczenie użytkownika to priorytet dla wyszukiwarek, więc strony, które wolno się ładują, mogą być niżej rankowane. Google, jako jedna z głównych wyszukiwarek, jasno potwierdziło, że czas ładowania strony jest ważnym czynnikiem rankingowym. Wolne strony mogą zwiększać wskaźnik odrzuceń, co wyszukiwarki interpretują jako negatywną reakcję użytkowników. W rezultacie, optymalizacja szybkości strony przyczynia się do lepszego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania.


Doświadczenie użytkowników


Szybkość ładowania strony ma kluczowe znaczenie dla doświadczeń użytkowników. Strony, które ładują się szybko, zwiększają zadowolenie użytkowników, prowadząc do dłuższych sesji przeglądania i większej liczby odwiedzanych stron. Wolne ładowanie strony może frustrować użytkowników, co często prowadzi do opuszczenia strony przed jej pełnym załadowaniem. Optymalne doświadczenie użytkownika jest kluczem do zwiększenia konwersji, budowania zaufania i powrotów na stronę. W skrócie, poprawa szybkości ładowania jest fundamentem pozytywnego doświadczenia użytkownika w sieci.


Wpływ na konwersję


Szybkość ładowania strony jest bezpośrednio powiązana z konwersją. Użytkownicy, napotykając na wolno ładujące się strony, często opuszczają je przed dokonaniem zakupu lub podjęciem innej pożądanej akcji. Badania pokazują, że nawet niewielkie opóźnienie w ładowaniu może prowadzić do znacznego spadku wskaźnika konwersji. Szybkie strony budują zaufanie użytkowników, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo podjęcia przez nich pozytywnych działań. Ostatecznie optymalizacja szybkości strony jest kluczowym elementem strategii poprawy konwersji w biznesie online.


Jak szybko powinna ładować się strona?


Optymalny czas ładowania strony zależy od wielu czynników, ale wiele badań sugeruje, że strona powinna ładować się w ciągu 2-3 sekund, aby zapewnić dobre doświadczenie użytkownikowi. Każda dodatkowa sekunda opóźnienia może prowadzić do znaczącego spadku wskaźnika konwersji i zwiększenia wskaźnika odrzuceń. Mobilne strony internetowe mogą wymagać jeszcze szybszego czasu ładowania, biorąc pod uwagę często niestabilne połączenia mobilne. Ważne jest, aby regularnie monitorować i optymalizować szybkość ładowania, ponieważ nowe treści, skrypty czy aktualizacje mogą wpływać na wydajność. W skrócie, im szybciej strona się ładuje, tym lepiej dla doświadczenia użytkownika i wskaźników biznesowych.


Narzędzia do mierzenia szybkości ładowania się strony


Na rynku funkcjonuje wiele mniej i bardziej zaawansowanych narzędzi do mierzenia różnych parmetrów związanych z szybkością ładowania się strony internetowej. Oto trzy przykładowe, które warto przetestować i porównać wyniki.

  • Google PageSpeed Insights – darmowe narzędzie od Google, które analizuje szybkość ładowania strony na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych.

  • GTmetrix – umożliwia analizę wydajności strony i daje praktyczne wskazówki dotyczące optymalizacji.

  • WebPageTest – pozwala na przetestowanie szybkości ładowania strony z różnych lokalizacji na świecie.

Parametry, którymi mierzy się szybkość ładowania strony


Mierząc prędkość strony, specjaliści zwracają uwagę na kilka kluczowych parametrów.

  • First Contentful Paint (FCP) – czas, w którym pojawia się pierwszy element na stronie.

  • Time to Interactive (TTI) – czas potrzebny, aby strona stała się w pełni interaktywna dla użytkownika.

  • Largest Contentful Paint (LCP) – wskaźnik wskazujący, kiedy największy obrazek lub element tekstowy jest widoczny.

  • Cumulative Layout Shift (CLS) – mierzy, jak dużo elementy na stronie przesuwają się podczas ładowania.

szybkosc-strony-autopay

Przykładowe wyniki analizy strony autopay.pl w Google PageSpeed Insights

Techniki optymalizacji, czyli co zrobić, żeby strona ładowała się szybciej


Optymalizacja obrazów


Zdjęcia i grafiki stanowią znaczący procent objętości strony. Kompresowanie obrazów, korzystanie z formatów jak WebP oraz implementacja opóźnionego ładowania (lazy loading) mogą znacznie przyspieszyć stronę.

Używanie CDN


CDN (Content Delivery Network) to sieć serwerów rozmieszczonych na całym świecie, które przechowują kopie Twojej strony. Dzięki temu użytkownicy ładują treści z najbliższego serwera, co przyspiesza ładowanie.

Minimalizacja skryptów


Usuwanie niepotrzebnego kodu z JavaScript i CSS, oraz ich kompresja, pomaga przyspieszyć przetwarzanie i ładowanie strony.

Optymalizacja baz danych i cache'owanie


Regularne czyszczenie i optymalizacja baz danych oraz korzystanie z systemów cache'owania mogą znacząco przyspieszyć działanie strony, zwłaszcza dynamicznych witryn jak sklepy internetowe.

AMP


Accelerated Mobile Pages to inicjatywa Google, mająca na celu przyspieszenie ładowania stron na urządzeniach mobilnych poprzez uproszczenie HTML i ograniczenie skryptów JavaScript.

Responsywność strony


Strona dostosowująca się do rozmiaru ekranu urządzenia (od komputera po smartfon) oferuje lepsze doświadczenie użytkownika i jest lepiej oceniana przez wyszukiwarki.

Hosting


Wybór odpowiedniego hostingu ma kluczowe znaczenie dla szybkości strony. Wysokiej jakości hosting oferuje lepszą przepustowość, szybszy czas odpowiedzi serwera i generalnie bardziej stabilne środowisko.

Regularne aktualizacje


Regularne aktualizacje oprogramowania oraz wtyczek zapewniają, że Twoja strona korzysta z najnowszych technologii, co często przekłada się na lepszą wydajność i bezpieczeństwo.

Znaczenie trzecin stron


Skrypty z zewnętrznych źródeł mogą znacząco wpływać na wydajność strony. Warto monitorować, które z nich są naprawdę potrzebne i szukać lżejszych alternatyw lub optymalizować ich ładowanie.


Podsumowanie


Szybkość ładowania strony www jest kluczowym czynnikiem wpływającym na sukces Twojego sklepu internetowego. W dzisiejszych czasach nie wystarczy mieć atrakcyjny design i świetne produkty - Twoja strona musi też działać szybko i sprawnie. Dbając o optymalizację i regularne monitorowanie wydajności strony, zyskujesz przewagę konkurencyjną na rynku e-commerce.


Chcesz podnieść konwersję w swoim sklepie?

Uruchom Płatności Autopay

Zacznij pobierać płatności

FAQ – często zadawane pytania

Czy zewnętrzne skrypty i wtyczki spowalniają moją stronę?

Tak, zewnętrzne skrypty i wtyczki mogą spowalniać Twoją stronę. Wprowadzają dodatkowe żądania do serwerów, które mogą opóźnić czas ładowania. Niektóre z nich, szczególnie źle napisane lub nieoptymalizowane, mogą znacząco wpływać na wydajność i responsywność strony.

Dlaczego moja strona ładuje się tak wolno?

Twoja strona może ładować się wolno z powodu wielu czynników, takich jak nieoptymalizowane obrazy, zbyt wiele zewnętrznych skryptów i wtyczek, oraz niewystarczająca jakość hostingu. Problemy z wydajnością bazy danych lub nieaktualne technologie mogą dodatkowo wpływać na opóźnienia. Aby dokładnie zdiagnozować przyczynę, warto przeprowadzić szczegółową analizę techniczną strony.

Czy szybkość mojej strony wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania?

Tak, szybkość Twojej strony ma bezpośredni wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki, takie jak Google, traktują szybkość ładowania jako jeden z kluczowych czynników rankingowych. Wolno ładowane strony mogą być penalizowane i pojawiać się niżej w wynikach, co wpływa na widoczność i ruch na stronie.

Przeczytaj także:

Ecommerce

Zrównoważony rozwój i e-commerce: strategie zmniejszania śladu węglowego dużych platform zakupowych

Poznaj ekologiczne praktyki w e-commerce, takie jak biodegradowalne opakowania, lokalne dostawy, czy zaawansowane zarządzanie zasobami i wprowadź je u siebie.

23.05.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak zapewnić bezpieczeństwo płatności online i chronić dane klientów?

Odkryj sprawdzone metody zabezpieczania płatności online i ochrony danych klientów. Dowiedz się o szyfrowaniu, 2FA, monitorowaniu aktywności i wiele więcej.

21.05.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Darmowe narzędzia AI dla e-commerce od Autopay

Dowiedz się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję. Generuj artykuły, e-maile, i hasła reklamowe, które przyciągną uwagę klientów i zwiększą wyniki sprzedażowe.

20.05.2024 Czytaj więcej