Jak zatrudnić dobrego pracownika do sklepu internetowego?

#sklepy internetowe #rekrutacja w e-commerce

Udostępnij:

Spełniłeś swoje marzenie: prowadzisz własny e-biznes, twoje produkty sprzedają się coraz lepiej, masz płynność finansową. Ale pracujesz coraz więcej, masz coraz mniej czasu dla siebie, a doba staje się za krótka. To dobry moment, by rozważyć zatrudnienie pracownika.


Dla wielu osób, które prowadzą własny sklep internetowy, decyzja o tym, by oddać część obowiązków w inne ręce nie jest łatwa. Warto jednak ją podjąć, gdyż pozwala to nie tylko oszczędzić czas, ale i rozwijać się, a w konsekwencji więcej zarabiać.

Na początek sformułuj konkretne potrzeby i oczekiwania wobec pracownika, którego poszukujesz. Wówczas będziesz mógł określić, jakie kwalifikacje i kompetencje ma mieć poszukiwana przez ciebie osoba. Pułapką jest poszukiwanie człowieka “od wszystkiego”. Nietrudno w nią wpaść, jeśli do tej pory każdy aspekt działalności sklepu – od zamawiania opakowań po prowadzenie fanpage’a – był na twojej głowie.


Określ oczekiwania wobec pracownika


Do części zadań wcale nie musisz zatrudnić kogoś, kto ma doświadczenie w e-commerce. Takie obowiązki, jak obsługa klienta oraz pakowanie i wysyłka zamówień są uniwersalne dla wielu branż. Z kolei obsługa platformy sprzedażowej oraz działania marketingowe wymagają już znajomości konkretnego oprogramowania czy narzędzi (np. Google Analytics). W tej sferze przyda się więc doświadczenie specjalistów. Jeśli nie możesz jeszcze pozwolić sobie na zatrudnienie kilku osób zajmujących się różnymi dziedzinami, rozważ zlecenie konkretnych zadań freelancerom lub niewielkiej agencji.

Z reguły na początku przyjmuje się do pracy osoby do obsługi zamówień. Taki pracownik przygotowuje zamówienie do realizacji, pakuje towar, kontaktuje się z klientem. Od takiej osoby warto oczekiwać:

 • dyspozycyjności,
 • znajomości produktów,
 • umiejętności interpersonalnych (relacje z klientami),
 • odporności na stres (umiejętność szybkiej reakcji na niespodziewany problem).

W przypadku pracownika do bezpośredniej obsługi sklepu warto zwrócić uwagę na:

 • kreatywność (np. pomysły na promocję),
 • zaangażowanie i chęć uczenia się (branża e-commerce jest dynamiczna, więc trzeba na bieżąco śledzić trendy),
 • umiejętność obsługi platform e-zakupowych i marketplace’ów, jak np. Allegro czy Amazon,
 • komunikatywność i lekkie pióro (przyda się nie tylko przy opisywaniu produktów, ale i korespondencji mailowej),
 • empatię (zdolność wczucia się w potrzeby klientów).

Gdzie szukać pracowników?


Znalezienie odpowiadającego nam pracownika może wydawać się trudne. Na szczęście możesz liczyć na duże możliwości w internecie. Standardową opcją jest zamieszczenie ogłoszenia na portalu rekrutacyjnym. Może to jednak okazać się czasochłonne. Warto zamieścić ogłoszenie na wyspecjalizowanych, branżowych serwisach – wyeliminuje to zgłaszanie się przypadkowych osób. W przypadku np. osoby od marketingu lub sprzedaży warto skorzystać z portali typu RocketJobs.pl czy WirtualneMedia.pl.

Dobrym pomysłem będzie zapisanie się na tematyczne grupy na Facebooku, część z nich koncentruje się na rekrutacji. Takie miejsca pozwalają nam:

 • poznać osoby zainteresowane naszą branżą,
 • zorientować się, jak ogłaszają się inni,
 • szybko i bezpośrednio skontaktować się z interesującymi kandydatami,
 • zobaczyć, jak komunikują się i jaką mają wiedzę interesujący nas kandydaci,
 • poprosić osoby pracujące w naszej branży o polecenie sprawdzonych pracowników.

Pomocny będzie także LinkedIn. Pozwoli dość dobrze zorientować się w kompetencjach kandydatów (często na profilach umieszczane są referencje). Dobrze wypełniony profil to sygnał, że dana osoba jest zaangażowana i dba o rozwój kariery.


Co dalej?


Rekrutacja to dopiero początek. Czasami zdarza się, że osoba, która zrobi świetnie pierwsze wrażenie, niekoniecznie okaże się tą, która w dalszej pracy spełni twoje oczekiwania. Trzeba mieć to na uwadze i dać sobie czas na poznanie się, naukę i praktyczne sprawdzenie umiejętności.

Jeśli planujesz długofalowy rozwój swojego sklepu, miej na uwadze, że z czasem będziesz zatrudniać coraz więcej osób na coraz bardziej wyspecjalizowanych stanowiskach. Warto wcześniej przemyśleć strukturę firmy i to, w jaki sposób będziesz chcieć delegować zadania. Z czasem przekonasz się, czy dobrze odnajdujesz się w zarządzaniu ludźmi. Być może okaże się, że będziesz potrzebować wsparcia kogoś koordynującego pracę zespołu. Bez względu jednak na etap rozwoju twojego e-biznesu, ważne jest nie tylko dopasowanie kompetencji pracownika do twoich potrzeb, ale i dobra komunikacja oraz wzajemne zrozumienie – będziecie ze sobą spędzać sporo czasu.


💡 Jeżeli szukasz profesjonalnych usług dla e-commerce – kliknij w link, a przejdziesz do specjalnego marketplacu z ofertami naszych partnerów, np. audyt SEO, usługi prawne, usługi reklamowe, pozyskiwanie opinii, itp.

Przeczytaj także:

Ecommerce

Multichannel a Omnichannel w dużych sklepach e-commerce. Porównanie i wybór strategii

Prowadzisz duży sklep internetowy i zastanawiasz się, która strategia jest lepsza? Wyjaśniamy różnicę pomiędzy podejściami i wskazujemy ich plusy i minusy.

21.09.2023 Czytaj więcej

Ecommerce

Segmentacja klientów w e-commerce. Jak wykorzystać targetowanie dla zwiększenia konwersji

Czym jest segmentacja klientów i jak ją zrobić, by móc odpowiedno targetować ofertę i podnosić w ten sposób konwersję? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

19.09.2023 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak wykorzystuje się metaverse w e-commerce?

Czym jest Metaverse i w jaki sposób można go wykorzystać do rozwoju sprzedaży online? Które wielkie marki mają już swoje wirtualne sklepy na Metaverse?

18.09.2023 Czytaj więcej