Zmiana w trendach konsumenckich: już nie cena się liczy, a jakość

#ecommerce #sprzedaż online #trendy

05.03.2024
Udostępnij:

Przyzwyczailiśmy się do faktu, że dla klienta najważniejsza jest cena. W 2024 i kolejnych latach spodziewane są jednak istotne zmiany w upodobaniach i zachowaniach zakupowych. Już nie cena, a jakość będzie miała największe znaczenie – tak wynika z raportu 'Trendy konsumenckie, które musisz obserwować w 2024 roku' (Statista), któremu się dziś bliżej przyjrzymy.


Jakość to nowy trend


W Polsce nie pojawiły się jeszcze analizy mówiące o przewadze jakości nad ceną. Dokonali jej natomiast badacze ze Statista – lidera wśród dostawców danych rynkowych i konsumenckich. Eksperci zbadali zachowania 3,5 miliarda konsumentów. Na podstawie przeprowadzonych badań wytypowali trendy, jakich można spodziewać się już w tym roku.

  • Quest for Quality – stawianie wartości ponad cenę.
  • Ethical Spenders – zrównoważony rozwój znów w centrum uwagi.
  • Zenthusiasts – nowa recepta na odstresowanie (zakupy).
  • Data Ad-vocates – nowo odkryte zaufanie do dzielenia się danymi dla personalizacji.

Dążenie do jakości, jako zupełnie nowy trend, zmusza przedsiębiorców do modyfikacji swoich strategii sprzedażowych. Zanim to wyjaśnijmy, sprawdźmy jakie argumenty podnosili w raporcie eksperci.


Wzrost kosztów życia


Kryzys związany z kosztami utrzymania mocno uderzył w konsumentów. Aż 41% ankietowanych na całym świecie odczuło wzrost tych kosztów. Prawie 20% z nich wyrażało obawy o ich zdolności do pokrycia podstawowych rachunków. Pozostali konsumenci z wszystkich grup wiekowych, potwierdzili, że ich koszty życia wzrosły i starają się wydawać mniej pieniędzy.


wzrost-kosztow-zycia-generacje

Źródło: Trendy konsumenckie, które musisz obserwować w 2024 roku | Statista

Potwierdzają to również polskie badania przeprowadzone przez Gemius, z których wnioski zostały zawarte w raporcie E-commerce w Polsce 2023. 30% badanych zadeklarowało, że z powodu inflacji kupuje mniej niż dotychczas – jest to zjawisko szczególnie widoczne wśród kobiet (34% wskazań) oraz osób pomiędzy 35 a 49 rokiem życia (33%). Jednocześnie 18% respondentów stwierdziło, że w okresie zwyżki cen kupuje więcej niż wcześniej. Zgodnie z deklaracjami, badani wydają na zakupy przez internet średnio 573 zł miesięcznie.

Klienci częściej zastanawiają się, czy dana rzecz jest im rzeczywiście potrzebna. Rezygnują z niepotrzebnych wydatków na rzecz produktów, które dłużej im posłużą. Dlatego na przykład mniejszym zainteresowaniem cieszą się produkty jednorazowego użytku i ubrania modne tylko przez jeden sezon.

Konsumenci zmieniają swoje nawyki, skupiając się na rzeczach, które będą dobrej jakości, z których będą mogli długo korzystać. To oznacza, że przedsiębiorstwa powinny inwestować w jakość i oferty premium.


Produkty premium na topie


Po pandemii konsumenci zaczęli bardziej zwracać uwagę na jakość i trwałość produktów. Szczególny wzrost odnotowała branża spożywcza i obuwnicza.


kategorie-produktow-premium

Źródło: Trendy konsumenckie, które musisz obserwować w 2024 roku | Statista

Ta zmiana zbiega się ze spadkiem liczby konsumentów wskazujących niskie ceny jako główny czynnik zakupu – we wszystkich kategoriach (z minimalnym wzrostem w kategorii spożywczej i kosmetycznej).


kategorie-produktow-niska-cena

Źródło: Trendy konsumenckie, które musisz obserwować w 2024 roku | Statista

Bardzo ważną informacją jest to, że nie tylko nowe produkty się obecnie liczą. Klienci coraz chętniej sięgają po używane produkty, o ile są dobrej jakości. Nastąpił gwałtowny wzrost zakupów z drugiej ręki. Lumpeksy, pchle targi i serwisy internetowe oferujące produkty z drugiej ręki zyskują na popularności. Konsumenci poszukują tam jakości w przystępnych cenach.


Czym dla klientów jest wysoka jakość?


Skoro jakość jest dla klientów tak ważna, to warto zastanowić się, czym ona w ogóle jest. Co może świadczyć o tym, że produkt jest wysokiej jakości?

Jakość można zdefiniować na wiele sposobów, w zależności od kontekstu, w jakim jest używana. Może dotyczyć produktów, usług, informacji i doświadczeń. Często jest mierzona poprzez to, jak dobrze produkt, usługę lub doświadczenie spełnia lub przekracza oczekiwania klientów lub użytkowników. Im lepiej coś odpowiada na potrzeby i preferencje, tym wyższa jest jego jakość.

Ponadto produkty są uznawane za wysokiej jakości, jeśli są niezawodne, trwałe i służą przez długi czas bez awarii czy problemów. W wielu branżach istnieją określone standardy jakości, które produkty lub usługi muszą spełniać. Jakość może być więc mierzona poprzez zgodność z tymi standardami lub normami branżowymi. W niektórych kontekstach, jakość może być powiązana z estetyka lub innowacyjnością, czyli wprowadzaniem nowych, ulepszonych rozwiązań, które lepiej służą użytkownikom.


Czas na nową strategię


Tak znacząca zmiana w zachowaniach zakupowych klientów wymaga od przedsiębiorców opracowania i wdrożenia nowej strategii. Powinna ona być przemyślana i skoncentrowana na długoterminowym kreowaniu wartości poprzez jakość i zrównoważony rozwój. Co możesz zrobić?


Nadaj priorytet ofertom premium


Skup się na oferowaniu produktów wysokiej jakości, które są trwałe i oferują dodatkową wartość dla klienta. Może to obejmować produkty z wyższej półki cenowej, ale również te, które są postrzegane jako inwestycja w długoterminowe zadowolenie klienta. Użyj opisów produktów, wpisów na blogu i materiałów wideo, żeby edukować klientów na temat korzyści płynących z wyboru produktów premium. Podkreślaj aspekty takie jak długowieczność, lepsza wydajność i oszczędność kosztów w dłuższej perspektywie.


Zachowaj ostrożność przy podwyżkach cen


Regularnie analizuj ceny konkurencji i preferencje klientów, żeby mieć pewność, że Twoje ceny są konkurencyjne i odzwierciedlają wartość oferowanych produktów. Wyjaśniaj klientom dlaczego pewne produkty kosztują więcej. Może to obejmować informacje o pochodzeniu produktu lub wsparciu dla zrównoważonego rozwoju.


Dopasuj strategie marketingowe do różnych pokoleń


Zidentyfikuj kluczowe grupy demograficzne wśród Twoich klientów i dostosuj do nich komunikację marketingową. Różne pokolenia mają różne upodobania, nawyki zakupowe i oczekiwania co do jakości produktów. Stosuj personalizowane kampanie e-mailowe i reklamy w mediach społecznościowych, które odpowiadają na specyficzne potrzeby i zainteresowania poszczególnych grup wiekowych.


Postaw na recykling i towary używane


Wprowadź do oferty produkty z drugiego obiegu lub odnowione, które nadal są wysokiej jakości. To nie tylko przyciągnie świadomych ekologicznie konsumentów, ale także pokaże zaangażowanie Twojej marki w zrównoważony rozwój. Rozważ wprowadzenie programów wymiany, gdzie klienci mogą zwrócić używane produkty w zamian za zniżkę na nowe zakupy. To pomaga budować lojalność i podkreśla Twoje zaangażowanie w ochronę środowiska poprzez ograniczenie liczby odpadów.


Unikaj promocji tanich i niskiej jakości przedmiotów


Zamiast koncentrować się na liczbie, skup się na jakości oferowanych produktów. Unikaj wprowadzania do oferty przedmiotów, które są tanie i niskiej jakości, ponieważ mogą one zaszkodzić wizerunkowi Twojej marki. Inwestuj w budowanie marki, która kojarzy się z niezawodnością. Stwórz silne przekazy marketingowe, które oddają wartości Twojej firmy i zaangażowanie w oferowanie produktów, które służą klientom przez długi czas.


Zastanów się jak możesz wdrożyć te strategie do swojego biznesu. Jakość to obecnie ważny czynnik wpływający na decyzje zakupowe klientów. Warto mieć to na uwadze planując dalsze działania marki.


Nowoczesne płatności online

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay i zwiększaj sprzedaż

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

Proste kroki do optymalizacji cashflow w sklepie online

Zobacz, jak analiza finansowa, zarządzanie zapasami, optymalizacja kosztów i inne strategie przyczyniają się do poprawy płynności finansowej i rozwoju biznesu.

23.04.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak skutecznie zarządzać sklepem online z domowego biura?

Poznaj strategie i narzędzia, które pomogą Ci zarządzać e-commerce z domowego biura. Dowiedz się, jak utrzymać dyscyplinę i zorganizować idealne miejsce pracy.

22.04.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Wykorzystanie bramki SMS do poprawy komunikacji z klientem sklepu

Odkryj, jak bramka SMS może rewolucjonizować komunikację z klientami w e-commerce, zwiększając zaufanie i lojalność. Dowiedz się, jak wykorzystać SMS-y.

18.04.2024 Czytaj więcej