Poznaj nowe zasady dot. bezpieczeństwa produktów zatwierdzone przez Parlament Europejski

#sklepy internetowe #prawo #UE

Udostępnij:

Parlament Europejski zatwierdził znowelizowane przepisy dotyczące bezpieczeństwa niespożywczych produktów konsumpcyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami produkty spoza UE mogą być sprzedawane na unijnym rynku, jeśli podmiot gospodarczy w UE odpowiada za ich bezpieczeństwo.

Komisja Europejska pracowała nad dostosowaniem przepisów od czerwca 2021 r. Nowa rewizja koncentruje się na bezpieczeństwie produktów w związku z nowymi technologiami i wyzwaniami, jakie niesie ze sobą rozwój sprzedaży internetowej.

Ze względu na wzrost transgranicznej sprzedaży internetowej w Europie, zwłaszcza pochodzącej spoza UE, zapewnienie bezpieczeństwa produktów stało się trudniejsze. Według raportu Safety Gate w 2020 r. 62 proc. niebezpiecznych produktów stanowiły produkty pochodzące spoza UE.


Nowe zasady oceny bezpieczeństwa

Nowe przepisy obejmują środki mające na celu uwzględnienie ryzyka dla wrażliwych konsumentów (takich jak dzieci i osoby z niepełnosprawnością), aspektów związanych z płcią oraz zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem podczas ocen bezpieczeństwa. Ponadto organy nadzoru rynku zyskują większe uprawnienia, podczas gdy dostawcy internetowych platform handlowych otrzymują z kolei więcej obowiązków.

Internetowe platformy handlowe muszą współpracować z organami nadzoru rynku, aby ograniczać ryzyko. Niebezpieczne produkty zostaną usunięte ze stron internetowych w ciągu dwóch dni. Konsumenci zostaną poinformowani za pośrednictwem poczty elektronicznej, jeśli kupili niebezpieczny produkt. Ponadto będą mieli prawo do naprawy, wymiany lub zwrotu pieniędzy w przypadku wycofania produktu. Gdy ta ustawa wejdzie w życie, w Europie będzie mniej niebezpiecznych produktów – powiedziała Dita Charanzová, sprawozdawca.


Na kim spocznie odpowiedzialność za bezpieczeństwo produktów na terenie UE?

Zmienią się również przepisy dotyczące produktów importowanych. Każdy sprzedawany produkt musi mieć kogoś, kto bierze za niego odpowiedzialność w UE. Oznacza to, że jeśli produkt pochodzi spoza UE, może być sprzedawany tylko wtedy, gdy producent, importer lub dystrybutor w UE jest odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo.

Chociaż parlament przyjął nowe prawo, musi je jeszcze zatwierdzić Rada Europejska. Potem minie 18 miesięcy, zanim przepisy wejdą w życie.


Chcesz zdobyć więcej praktycznej wiedzy?

Sięgnij po nasz poradnik dla e-commerce

Pobierz za darmo

Przeczytaj także:

Ecommerce

Multichannel a Omnichannel w dużych sklepach e-commerce. Porównanie i wybór strategii

Prowadzisz duży sklep internetowy i zastanawiasz się, która strategia jest lepsza? Wyjaśniamy różnicę pomiędzy podejściami i wskazujemy ich plusy i minusy.

21.09.2023 Czytaj więcej

Ecommerce

Segmentacja klientów w e-commerce. Jak wykorzystać targetowanie dla zwiększenia konwersji

Czym jest segmentacja klientów i jak ją zrobić, by móc odpowiedno targetować ofertę i podnosić w ten sposób konwersję? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

19.09.2023 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak wykorzystuje się metaverse w e-commerce?

Czym jest Metaverse i w jaki sposób można go wykorzystać do rozwoju sprzedaży online? Które wielkie marki mają już swoje wirtualne sklepy na Metaverse?

18.09.2023 Czytaj więcej