Nowy Ład w e-commerce. Jakie zmiany czekają sprzedawców?

#sprzedaż online #nowy ład

01.03.2022
Udostępnij:

Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, czy dopiero chcesz go założyć, warto śledzić zmiany w prawie. Pierwszego stycznia 2022 roku wszedł w życie Nowy Ład, który wprowadził szereg rozwiązań podatkowych. Sprawdź, jak zmiany w przepisach wpłyną na branżę e-commerce.

Jak wybrać formę opodatkowania?

Polski Ład to szereg zmian, które tym razem obejmą wszystkie gałęzie gospodarki. Zastanawiasz się, jak wpłynie na branżę e-commerce? Przede wszystkim właściciele sklepów internetowych powinni rozważyć, która forma opodatkowania będzie dla nich najkorzystniejsza. Dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę osobową.

Specjaliści radzą, aby przy podejmowaniu ostatecznej decyzji przeanalizować ryzyko biznesowe, obciążenia finansowe i możliwość dokonania restrukturyzacji. Choć wielu podatników decyduje się na ryczałt lub przekształca jednoosobową firmę w spółkę z o.o., każdy przypadek należy przeanalizować indywidualnie.

Kiedy ryczałt ewidencjonowany się opłaca?

Jeśli nie przewidujesz zbyt wielu produktów w swojej ofercie i nie potrzebujesz pomocy w obsłudze zamówień, możesz rozważyć ryczałt. Taka forma opodatkowania opłaci się również wtedy, gdy nie chcesz zatrudniać pracowników. W takiej sytuacji nie ponosisz bowiem kosztów związanych z wynagrodzeniem.

Eksperci przypominają, że ryczałt skierowany jest także do tych przedsiębiorców, którzy ponoszą niewielkie koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto takie rozwiązanie docenią osoby, które samodzielnie rozliczają się z fiskusem. W tym przypadku obowiązuje ich tylko prosta ewidencja przychodów. Zanim wybierzesz ryczałt ewidencjonowany, musisz dokładnie przewidzieć, jakie będziesz mieć wydatki. Pamiętaj, że w tym przypadku nie możesz rozliczać kosztów uzyskania przychodu.

Likwidacja karty podatkowej

Wraz z wejściem w życie nowego Polskiego Ładu osoby zakładające działalność nie będą mogły rozliczać się z urzędem skarbowym za pomocą karty podatkowej. Wspomniana forma opodatkowania dostępna jest wyłącznie dla przedsiębiorców, którzy już korzystają z takiego rozwiązania. Należy podkreślić, że kartę podatkową wybierały przede wszystkim osoby łączące etat z firmą. Od 2022 roku takie rozwiązanie nie będzie tak opłacalne, jak do tej pory.

Polski Ład – ulga CSR

Polski Ład – ulga CSR

Ulga sponsoringowa (CSR) ma zachęcić przedsiębiorców do zaangażowania się w działalność społecznie użyteczną. Firmy, które wspierają instytucje kultury, organizacje sportowe, czy uczelnie, mogą odliczać dodatkowe 50 proc. kosztów uzyskania przychodów na określone cele. W ten sposób sponsor nie tylko rozreklamuje swoją markę, lecz także skorzysta z preferencji podatkowej.

Ulga na ekspansję

Planujesz wejść na rynek zagraniczny? W takim razie sprawdź, kiedy możesz skorzystać z ulgi na ekspansję. Wspomniana preferencja podatkowa skierowana jest do firm, które stawiają na rozwój. Przedsiębiorcy mogą odliczyć koszty poniesione w związku z poszukiwaniem nowych rynków zbytu, co pomoże im osiągnąć wyższe przychody ze sprzedaży produktów.

Po wprowadzeniu Nowego Ładu wydatki na ekspansję firmy można odliczyć dwukrotnie – raz w ramach ulgi, a drugi jako koszty uzyskania przychodu. Należy przy tym zaznaczyć, że wspomniana ulga pozwala odliczyć do 1 mln w danym roku podatkowym. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, jak i ci, którzy zdecydowali się na podatek liniowy.

Wzrost kwoty wolnej od podatku i zmiany w składce zdrowotnej

Od 2022 roku kwota wolna od podatku wzrośnie z 8000 zł do 30 000 zł, należy jednak zaznaczyć, że dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Po wprowadzeniu Nowego Ładu przedsiębiorcy nie mogą odliczać składki zdrowotnej od podatku.

Ponadto ustawodawca przesunął termin zapłaty na 20 dnia danego miesiąca, wcześniej firmy niezatrudniające pracowników musiały ją rozliczyć do 10 dnia każdego miesiąca. Składkę zdrowotną za luty, obliczoną na nowych zasadach, należy zapłacić do 20 marca. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych (liniówka, skala podatkowa, IP-box) jej wysokość zależy od styczniowych dochodów. Nowym zasadom podlegają też etatowcy i zleceniobiorcy.

Obecnie najniższa składka zdrowotna wynosi 9 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Należy ją uiścić nawet wtedy, gdy w danym miesiącu odnotowano stratę. Wspomniana zasada obowiązuje przedsiębiorców, którzy korzystają ze skali podatkowej.

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku wynosi 3010 zł brutto, w związku z tym osoby rozliczający się na karcie podatkowej zapłacą miesięcznie 270,90 zł. W przypadku liniowców składka zdrowotna wynosi 4.9 proc. realnego przychodu.

Dochód będzie zbieżny z dochodem opodatkowanym PIT, czyli uwzględni różnice remanentowe, co ważne, nie obejmie większości przychodów zwolnionych z PIT. W przypadku ryczałtowców wysokość składki zdrowotnej uzależniona jest od rocznego przychodu. Specjaliści przewidują, że zmiany dotyczące składki zdrowotnej najprawdopodobniej wymuszą na przedsiębiorcach podwyżkę cen towarów i usług. To z kolei przełoży się na wzrost inflacji, która dotknie każdego klienta.

Przeczytaj także:

Ecommerce

Jak skutecznie zarządzać sklepem online z domowego biura?

Poznaj strategie i narzędzia, które pomogą Ci zarządzać e-commerce z domowego biura. Dowiedz się, jak utrzymać dyscyplinę i zorganizować idealne miejsce pracy.

22.04.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Wykorzystanie bramki SMS do poprawy komunikacji z klientem sklepu

Odkryj, jak bramka SMS może rewolucjonizować komunikację z klientami w e-commerce, zwiększając zaufanie i lojalność. Dowiedz się, jak wykorzystać SMS-y.

18.04.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Strategie marketingowe dla e-commerce w branży fitness

Poznaj sprawdzone strategie marketingowe dla branży fitness w e-commerce. Dowiesz się, jak zwiększyć zasięg i zaangażowanie wokół Twoich produktów i usług fitness.

16.04.2024 Czytaj więcej