Płatności BLIK – nowoczesne rozwiązanie dla Twojego biznesu

#BLIK #płatności cykliczne BLIK

20.11.2023
Udostępnij:

Zgodnie z wynikami badania KANTAR* już 95 proc. Polaków zna BLIK-a. Prawie połowa z nich deklaruje, że podczas płatności wybiera go najczęściej, a blisko trzy czwarte korzysta z niego regularnie – wynika z informacji BLIK. To najwyższy czas na wdrożenie tej formy płatności do sklepu internetowego. W przeciwnym razie, można mieć uzasadnione obawy o utratę dużej grupy klientów.Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie BLIK-a w drugim kwartale 2023 r. blisko 60 proc. klientów banków wskazało, że właśnie to rozwiązanie przychodzi im jako pierwsze do głowy, gdy myślą o płatnościach bezgotówkowych. Co więcej, w analizowanym okresie BLIK zanotował najwyższy spośród innych marek w kategorii płatności wskaźnik indeksu siły marki Brand Power (służy do pomiaru siły marki i świadomości wśród klientów) na poziomie niespełna 43 proc.

Popularność BLIKA stale rośnie, czego odzwierciedleniem jest również liczba aktywnych użytkowników. Pod koniec drugiego kwartału 2023 r. odnotowano ich już ponad 14 mln. Zostało zrealizowanych 426 mln transakcji, co stanowi ogromny wzrost o 46 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

BLIK jest popularny wśród różnych grup wiekowych, zarówno starszych, jak i młodszych. Polacy doceniają przede wszystkim łatwość, szybkość i bezpieczeństwo tej formy płatności.

Zgodnie z informacjami BLIK, ponad połowa wszystkich transakcji BLIK odbywa się w kanale e-commerce, a BLIK zdecydowanie bardziej niż inne marki objęte badaniem kojarzy się z zakupami online. W drugim kwartale 2023 roku internetowych płatności z wykorzystaniem płatności BLIK było aż 218,6 mln, a wzrost wyniósł 31 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.

Wiemy już, że płatności BLIK stanowią znakomite rozwiązanie, które rewolucjonizuje sposób, w jaki klienci płacą w sklepach internetowych. Wyjaśnijmy teraz, czym konkretnie jest płatność BLIK, jak wprowadzić ją do swojego sklepu i dlaczego warto to zrobić.


Czym są płatności BLIK?


Płatność BLIK to rodzaj płatności elektronicznych, które opierają się na wykorzystaniu aplikacji mobilnej. Za pomocą kodu BLIK, klienci mogą dokonywać płatności w sposób błyskawiczny i wygodny. Co ważne, BLIK nie ogranicza się tylko do transakcji online, ale jest również dostępny w tradycyjnych punktach handlowych, co czyni go wszechstronnym narzędziem płatniczym.


Dlaczego płatność BLIK jest idealnym rozwiązaniem dla sklepów internetowych?


Jedną z głównych zalet płatności BLIK jest bezpieczeństwo i natychmiastowość. Gdy klient dokonuje płatności za pomocą BLIK, środki są natychmiast przekazywane na konto sklepu. To oznacza, że nie ma konieczności oczekiwania na potwierdzenie przelewu czy autoryzację, co znacznie przyspiesza proces zakupowy.

Jednym z najważniejszych aspektów płatności BLIK dla właścicieli sklepów internetowych jest brak opłat za prowizję od transakcji. W przeciwieństwie do niektórych innych metod płatności, gdzie każda transakcja generuje koszty, płatności BLIK pozwalają na zachowanie pełnej wartości zakupów. To zwiększa marżę zysku sklepu.

Sam proces integracji płatności BLIK ze sklepem internetowym jest stosunkowo prosty, a koszty z tym związane są minimalne. Dostawcy usług płatniczych, którzy obsługują płatności BLIK, oferują obszerną dokumentację i wsparcie techniczne, co ułatwia integrację i zapewnia jej efektywność.

Dla klientów, płatności BLIK eliminują uciążliwą konieczność wpisywania danych karty kredytowej przy każdej transakcji. Klienci mogą więc płacić za swoje zakupy na stronie sklepu, bez konieczności przekierowywania się na inne strony czy platformy.

Wystarczy, że klient poda kod BLIK i dokona autoryzacji transakcji w bankowości elektronicznej, co jest znacznie bardziej wygodne i istotnie skraca czas potrzebny na dokonanie płatności. To szczególnie istotne w dzisiejszym świecie, w którym użytkownicy oczekują szybkości i wygody.


Jak zacząć korzystać z BLIK w swoim sklepie internetowym?


Wdrożenie płatności BLIK jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Pierwszym krokiem jest wybór dostawcy usług płatniczych, który obsługuje płatności BLIK. Wybór odpowiedniego dostawcy jest bardzo ważny, ponieważ to on będzie wspierał Cię w procesie integracji i obsługi płatności. Upewnij się, że wybrany dostawca oferuje nie tylko płatności BLIK, ale także kompetentne wsparcie techniczne. Powinien też mieć szereg innych usług, które być może będziesz chciał wdrożyć w przyszłości.

Proces integracji z BLIK jest zazwyczaj opisany w dokumentacji dostawcy usług płatniczych. W zależności od platformy sklepu internetowego, na której działasz, procedura może się nieco różnić, ale ogólnie rzecz biorąc, składa się z kilku podstawowych kroków.

  • Rejestracja i autoryzacja konta u operatora – rozpocznij od zarejestrowania się jako sprzedawca w systemie płatności BLIK. Po zakończeniu tego procesu otrzymasz dostęp do panelu administracyjnego, który umożliwi Ci zarządzanie płatnościami.

  • Konfiguracja płatności BLIK – w panelu administracyjnym dostawcy wybierz opcję płatności BLIK i dostosuj ją do potrzeb Twojego sklepu. W zależności od platformy e-commerce, może to wymagać wdrożenia odpowiednich wtyczek czy modyfikacji kodu. Możesz ustawić ceny, waluty, a także dostosować wygląd i sposób wyświetlania płatności.

  • Testowanie płatności – przed pełną integracją, zaleca się przetestowanie płatności BLIK, aby upewnić się, że wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami. To ważny krok, aby uniknąć problemów w trakcie rzeczywistych transakcji.

Integracja płatności BLIK to jedno, ale równie ważne jest, aby poinformować klientów o dostępności tej formy płatności i zachęcić ich do jej używania. Możesz stworzyć dodatkowe miejsce na stronie internetowej, na której opiszesz, jak korzystać z BLIK i jakie są zalety tej metody płatności. Dostarcz klientom jasnych i zrozumiałych instrukcji, które pomogą im w procesie płatności.

Aby na początku przyzwyczaić klientów i zachęcić do korzystania płatności BLIK, możesz zaoferować specjalne promocje i rabaty. Na przykład, możesz obniżyć cenę produktów lub oferować darmową dostawę dla klientów, którzy dokonają płatności za pomocą BLIK. To nie tylko zachęci klientów do korzystania z tej metody płatności, ale również może zwiększyć obroty w Twoim sklepie.


Bezpieczeństwo płatności BLIK


Płatności BLIK to nie tylko szybkość i wygoda, ale także wysoki poziom bezpieczeństwa. Płatności BLIK korzystają z najnowszych technologii szyfrowania, co zapewnia ochronę danych klientów i sklepów.

Wszystkie dane przesyłane podczas płatności BLIK są zabezpieczone zaawansowanym szyfrowaniem. To oznacza, że informacje o kliencie, numerze telefonu czy kwocie transakcji są chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Płatności BLIK wymagają też od klienta potwierdzenia transakcji poprzez wprowadzenie specjalnego kodu lub użycie odcisku palca, w zależności od ustawień urządzenia. To dodatkowa warstwa ochrony, która zapobiega nieuprawnionym płatnościom. Bez tego potwierdzenia, transakcja nie zostanie zakończona. Klient może też otrzymać SMS-a z kodem weryfikacyjnym na swój numer telefonu.

Jeśli klient zgubi swoje urządzenie lub ma obawy o bezpieczeństwo, może zdalnie zablokować aplikację. To oznacza, że żadne transakcje nie będą możliwe, dopóki aplikacja nie zostanie odblokowana. Aby przywrócić dostęp do aplikacji, klient musi przejść przez proces weryfikacji tożsamości, co dodatkowo zabezpiecza konto przed nieautoryzowanym dostępem.


Czas na BLIK-a


Płatności BLIK stanowią rozwiązanie, które nie tylko ułatwia proces płatności, ale także przyczynia się do wzrostu obrotów, lojalności klientów i kontroli nad finansami. Korzyści płynące z korzystania z płatności BLIK są widoczne zarówno dla klientów, jak i właścicieli sklepów internetowych.


Chcesz mieć płatności BLIK w swoim sklepie internetowym?

Wybierz system Płatności Autopay i zyskaj dostęp do najpopularniejszych metod płatności, w tym BLIK-a

Zacznij pobierać płatności

* https://blik.com/platnosci-bezgotowkowe-ponad-polowa-polakow-od-razu-mysli-o-bliku

Przeczytaj także:

Ecommerce

Jak wykorzystać analizy płatności do zwiększenia przychodów sklepu internetowego?

Dowiedz się, jak wykorzystać analizę danych płatności do zrozumienia zachowań klientów, optymalizacji oferty sklepu osiągnięcia lepszym wyników finansowych.

28.05.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jaka będzie przyszłość e-commerce według raportu "Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz"?

Dowiedz się, jak integracja świata online i offline, personalizacja doświadczeń zakupowych oraz smartfony zmieniają sposób, w jaki konsumenci dokonują zakupów.

27.05.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Zrównoważony rozwój i e-commerce: strategie zmniejszania śladu węglowego dużych platform zakupowych

Poznaj ekologiczne praktyki w e-commerce, takie jak biodegradowalne opakowania, lokalne dostawy, czy zaawansowane zarządzanie zasobami i wprowadź je u siebie.

23.05.2024 Czytaj więcej