Proste i skuteczne rozwiązania płatności dla nowych sklepów internetowych

#płatności online #BLIK #PBL #metody płatności

30.01.2024
Udostępnij:

Wchodząc w świat e-commerce, jednym z pierwszych wyzwań, z jakimi musisz się zmierzyć, jest wybór systemu płatności. Ta decyzja wykracza poza zwykłe techniczne aspekty – to jakie możliwości dasz swoim klienton, wpłynie na ich doświadczenia zakupowe i wizerunek Twojego sklepu. W tym artykule skupiamy się na praktycznych, nowoczesnych rozwiązaniach płatniczych, dostosowanych do potrzeb świeżo uruchomionych sklepów internetowych. Przyjrzymy się konkretnym narzędziom i strategiom, które mogą przekształcić proces płatności w Twoim sklepie w gładką i bezproblemową podróż dla Twoich klientów.

Zapraszamy do lektury – ten artykuł to Twój przewodnik po świecie płatności online, który pomoże Ci wybrać najlepszą ścieżkę dla Twojego sklepu internetowego.


Popularność wybranych metod płatności


Na polskim rynku istnieje wiele metod płatności, a każda z nich oferuje konkretne korzyści zrówno dla klientów, jak i dla sprzedawców. Popularne opcje obejmują:

 • Szybkie przelewy online

 • Szybkie przelewy online stanowią jedną z najczęściej wybieranych metod płatności w e-commerce. Metoda ta polega na przekierowaniu klienta z koszyka zakupowego bezpośrednio do bankowości internetowej jego banku. Po wybraniu banku z listy dostępnych opcji, klient zostaje przekierowany na stronę swojego banku, gdzie loguje się i akceptuje już wypełniony formularz przelewu. Po potwierdzeniu płatności, klient jest automatycznie przekierowywany z powrotem do sklepu, gdzie otrzymuje potwierdzenie zakończenia transakcji. Kluczowymi zaletami tej metody są szybkość (transakcje są realizowane niemal natychmiast) oraz wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ cały proces płatności odbywa się w zabezpieczonym systemie bankowości internetowej.

 • Płatność BLIK

 • BLIK to obecnie najchętniej wybierana metoda płatności. Po wybraniu opcji płatności BLIK w sklepie internetowym, klient jest proszony o wprowadzenie sześciocyfrowego kodu BLIK wygenerowanego w aplikacji mobilnej swojego banku. Po wpisaniu kodu na stronie płatności, klient musi jeszcze zatwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowej. Ta metoda płatności jest ceniona za swoją prostotę i szybkość – transakcja może być zrealizowana w ciągu kilku sekund. Dodatkowo, jednorazowy kod BLIK zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji.

 • Płatność kartą

 • Płatności kartą, zarówno kredytową jak i debetową, nadal są szeroko stosowane w sklepach internetowych. W tym przypadku klient po wybraniu płatności kartą jest przekierowany do bezpiecznej strony płatności, gdzie wprowadza dane swojej karty, takie jak numer, datę ważności oraz kod CVV. Wiele banków stosuje dodatkowe zabezpieczenia w postaci procedury 3D Secure, wymagającej potwierdzenia transakcji za pomocą kodu SMS lub w aplikacji mobilnej. Płatności kartą są cenione za uniwersalność i możliwość dokonywania transakcji międzynarodowych. Dodatkowo, wiele kart oferuje programy lojalnościowe i cashback, co stanowi dodatkowy bodziec dla klientów do korzystania z tej metody płatności.

Te trzy metody płatności online stanowią filar współczesnych transakcji e-commerce, oferując klientom bezpieczeństwo, szybkość i wygodę. Dla właścicieli sklepów internetowych ważne jest, aby w swojej ofercie uwzględnili te popularne metody płatności, aby sprostać oczekiwaniom szerokiego spektrum klientów.

Jednocześnie rozwijają się i stopniowo zyskują na popularności nowe metody płatności, co wynika zarówno ze zmieniającego się rynku e-commerce (wzrost znaczenia m-commerce), jak i sytuacji finansowej kupujących. Zalicza się do nich:

 • Google Pay i Apple Pay

 • Google Pay i Apple Pay to nowoczesne metody płatności mobilnych, które zyskują na popularności, szczególnie wśród użytkowników smartfonów. Umożliwiają one płatność za zakupy online za pomocą zapisanej w telefonie karty płatniczej. Proces płatności jest niezwykle prosty – po wybraniu Google Pay lub Apple Pay jako metody płatności, klient autoryzuje transakcję za pomocą odcisku palca lub rozpoznania twarzy. Ta metoda płatności jest szybka i wygodna, co jest szczególnie doceniane przez klientów robiących zakupy na urządzeniach mobilnych. Dodatkowo, oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż dane karty są zabezpieczone i nie są udostępniane sprzedawcy.

 • Płatności ratalne

 • Płatności ratalne to kolejna metoda płatności, która zyskuje na popularności, ponieważ umożliwia klientom podzielenie kosztu zakupów na kilka mniejszych płatności rozłożonych w czasie. W przypadku wyboru tej opcji, klient w trakcie finalizowania zakupu wybiera plan spłat i dokonuje pierwszej płatności. Następnie, kolejne raty są automatycznie pobierane z konta klienta zgodnie z ustalonym harmonogramem. Płatności ratalne są atrakcyjne dla klientów, którzy chcą dokonać większych zakupów, ale nie dysponują wystarczającą ilością środków, aby zapłacić całą sumę od razu.

 • Płatności odroczone

 • Płatności odroczone to innowacyjna metoda płatności, która pozwala klientom dokonać zakupu i otrzymać produkt, ale zapłacić za niego w późniejszym terminie. Po wybraniu tej opcji płatności, klient dokonuje zakupu bez konieczności natychmiastowej zapłaty. Zamiast tego, otrzymuje on fakturę z terminem płatności, który zwykle wynosi 30 dni. To daje klientowi czas na sprawdzenie produktu przed dokonaniem płatności, co może być szczególnie przydatne w przypadku zakupów odzieży czy elektroniki.

Te nowe metody płatności online odpowiadają na rosnące oczekiwania klientów, oferując im jeszcze większą elastyczność i wygodę. Dla właścicieli sklepów internetowych, wdrożenie tych nowoczesnych metod płatności może być kluczowe w przyciąganiu i zatrzymywaniu klientów, zwłaszcza tych poszukujących elastycznych opcji płatniczych.


Uruchomienie płatności w sklepie internetowym


Gdy wiesz już jakich metod płatności potrzebujesz w swoim sklepie, czas na wybór operatora, który obsługuje wybrane przez Ciebie kanały płatności. Porównując oferty, zróć uwagę na reputację, bezpieczeństwo oferowanych transakcji, rozwiązania ułatwiające integrację bramki płatniczej oraz koszty usług. Ważne jest, aby wybrać dostawcę, który oferuje wsparcie techniczne oraz jest zgodny z potrzebami Twojego sklepu i preferencjami Twoich klientów.

Dla przykładu – Autopay oferuje łatwe w integracji rozwiązania, które można szybko zaimplementować na Twojej stronie internetowej. Proces ten można zautomatyzować dzięki gotowym wtyczkom lub modułom do najpopularniejszych platform e-commerce.

Dokładną instrukcję jak uruchomić bramkę płatniczą Autopay znajdziesz w naszym serwisie dla developerów i właścicieli sklepów internetowych, na łamach którego znajdują się wszystkie informacje techniczne związane z aktywacją płatności online i ich późniejszą obsługą.


Podsumowanie


Płatności online są kluczowym elementem prowadzenia sklepu internetowego. Udostępnienie klientom różnorodnych i bezpiecznych metod płatności jest nie tylko wyznacznikiem nowoczesności, ale także niezbędnym aspektem budowania zaufania i satysfakcji klienta. Szybkie przelewy online, płatności BLIK, a także innowacyjne rozwiązania takie jak Google Pay, Apple Pay, płatności ratalne czy odroczone, to tylko niektóre z opcji, które warto rozważyć w swoim e-sklepie.

Uruchomienie płatności online nie jest skomplikowane, ale wymaga przemyślanej decyzji oraz współpracy z zaufanym operatorem płatności. Ważne jest, aby dostosować oferowane metody płatności do profilu swoich klientów oraz zapewnić bezpieczeństwo i łatwość w obsłudze. Dobrze zaprojektowany i zintegrowany system płatności nie tylko ułatwi proces zakupowy, ale również może stać się ważnym narzędziem w budowaniu przewagi konkurencyjnej i wzmacnianiu pozycji sklepu na rynku.

Pamiętaj, że wybór metody płatności to tylko jeden z elementów strategii e-commerce. Ważne jest także zrozumienie potrzeb klientów, śledzenie najnowszych trendów w branży oraz ciągłe doskonalenie oferty sklepu, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów w dynamicznie zmieniającym się świecie handlu online.


Płatności online dla sklepów internetowych

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay i rozwiń swój biznes online

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

Płatności Google Pay i Apple Pay – nowoczesne metody płatności w małym e-commerce

Zastanawiasz się nad wdrożeniem Google Pay i Apple Pay w swoim sklepie internetowym? Sprawdź, co możesz zyskać oferując te metody płatności.

20.02.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Trendy w projektowaniu kart produktowych dostosowanych do klientów… i ich smartfonów

Poznaj kluczowe strategie dla optymalizacji kart produktowych na urządzenia mobilne. Dowiedz się, jak zwiększyć konwersję i poprawić UX dzięki responsywności.

19.02.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Gry sposobem na rozkręcenie sprzedaży w sklepie internetowym

Odkryj, jak gamifikacja, czyli wprowadzenie elementów gier do e-sklepów, przyciąga pokolenie Z, zwiększa lojalność klientów i wzmacnia zaangażowanie.

15.02.2024 Czytaj więcej