Rozwój e-commerce szansą na wzmocnienie rynku magazynowego

#ecommerce #logistyka #magazynowanie

06.02.2024
Udostępnij:

E-commerce to nie tylko sprzedaż, ale także logistyka, przechowywanie i dystrybucja. Magazyny – to one są kręgosłupem każdego sklepu internetowego, miejscem, gdzie rozpoczyna się podróż każdego produktu do klienta. Rozwój e-commerce jest więc ściśle powiązany z rozwojem rynku magazynowego, co stwarza szansę na powstawanie nowych szans biznesowych.


W tym artykule skupimy się na powiązaniu rynku e-commerce z rynkiem magazynowym w Polsce – jego obecnym stanie i prognozach rozwoju oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy warto inwestować w magazyny?


Rozwój e-commerce w Polsce


W trakcie pandemii COVID-19 rynek e-commerce w Polsce znacząco wzrósł, wykazując imponujący potencjał. Przymusowe ograniczenia i zmiany w nawykach zakupowych konsumentów spowodowały szybką adaptację do handlu online, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju zakupów internetowych.

Z danych PWC wynika, że rynek e-handlu osiągnął ponad dwukrotny wzrost (+127 proc.) w ciągu ostatnich czterech lat i jego wartość szacuje się na około 109 mld złotych w porównaniu do 48 mld zł z roku 2018. Z raportu Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce 2018-2027 wynika natomiast, że prognozowana wartość rynku e-commerce w Polsce w 2027 roku wyniesie 187 mld zł. 54 % wzrostu wartości pochodzić będzie z kategorii: moda, elektronika oraz zdrowie.


prognozowany-wzrost-rynku-ecommerce

Źródło: Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce 2018-2027, PwC

Rozwój branży e-commerce siłą rzeczy przekłada się na zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe.


Powierzchnie magazynowe w e-commerce


Magazynowanie jest nieodłącznym elementem e-commerce, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w tej branży. Efektywne zarządzanie zapasami jest istotne zarówno dla minimalizacji kosztów przechowywania, jak i zapewnienia dostępności produktów dla klientów. To pomaga w uniknięciu zarówno braków, jak i nadmiaru towarów. To sektor rynku, który ramię w ramię z e-sklepami nabiera rozpędu – i warto ten fakt wykorzystać.


Rynek magazynowy w Polsce – stan i prognozy


Polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. W ciągu roku łączna powierzchnia magazynów w naszym kraju urosła o 12 proc. i obecnie wynosi 30,5 mln mkw. – wynika z listopadowych danych CBRE.

W budowie jest obecnie 2,5 mln mkw., a więc o 47 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2022 roku, ale o 17 proc. więcej niż w drugim kwartale 2023 roku. Należy przy tym mieć świadomość, że wysoki poziom budów odnotowany w 2022 roku, był efektem wysokiej liczby inwestycji sektora e-commerce w magazyny, z którą mieliśmy do czynienia jeszcze w pandemii.

Zgodnie z danymi CBRE, w 2023 r. w regionie warszawskim wynajęto 780 tys. m kw. magazynów, w Katowicach 655 tys. m kw., a we Wrocławiu 578 tys. m kw, a całkowity popyt na magazyny odnotowany od początku 2023 roku wyniósł 3,9 mln m kw.

Mimo tego, że sektor nieruchomości magazynowych w Polsce w 2023 roku zanotował niedużą fazę spowolnienia, to eksperci liczą, że bieżącym roku nastąpi odbicie trendu.


hale-przemyslowe-polska

Źródło: https://haleprzemyslowe.muratorplus.pl/ na podst. Cushman & Wakefield, Rynek magazynowy, II kw. 2023 r.

Zapowiadane na drugą połowę przyszłego roku potencjalne polepszenie koniunktury może skutkować ponownym wzrostem liczby inwestycji. Eksperci spodziewają się w tym roku przewagi inwestorów z Europy, w tym raczej mniejszych lokalnych podmiotów niż dużych azjatyckich platform, typu Shein i Temu.


Inwestowanie w powierzchnie magazynowe


Inwestowanie w powierzchnie magazynowe może przynieść znaczące korzyści finansowe, jest też świetnym sposobem na dywersyfikację przychodu. Podstawą tego rodzaju inwestycji jest budowa, zakup, lub po prostu wynajem nieruchomości przeznaczonych do przechowywania towarów, które następnie mogą być wynajmowane lub podnajmowane różnym firmom, szczególnie tym działającym w branży e-commerce.

Potwierdzają to informacje serwisu logistyka.net, gdzie eksperci przewidują, że w pierwszych miesiącach 2024 roku deweloperzy zdecydują się na strategię bezpiecznego inwestowania, skupiając się głównie na projektach ze znacznym udziałem umów przednajmu oraz dostarczaniu projektów typu BTS (przedsięwzięcie inwestycyjne zakładające zaprojektowanie powierzchni budynku w taki sposób, by w pełni odpowiadała ona potrzebom inwestora).


Ile można zarobić na wynajmie magazynu?


Jedną z głównych korzyści finansowych inwestycji w magazyny jest generowanie pasywnego strumienia dochodu z wynajmu. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na przestrzeń magazynową, wynajem magazynów może spełnić te założenia. Zgodnie z wynikami badania CBRE, w większości głównych rynków regionalnych koszty wynajmu wynoszą 3,9-5,4 euro za mkw. za miesiąc, a w stolicy i jej okolicach sięgają nawet 7,5 euro za mkw. za miesiąc.

Dodatkowo, wartość nieruchomości magazynowych często wzrasta z czasem, co daje inwestorom potencjalną korzyść z kapitału w przypadku ich sprzedaży. Warto również zauważyć, że inwestycje w magazyny mogą być mniej wrażliwe na fluktuacje rynkowe w porównaniu do innych typów nieruchomości, takich jak biura czy lokale handlowe. To sprawia, że są one postrzegane jako bezpieczniejsza opcja inwestycyjna.


Lokalizacja ma znaczenie


Wzrost handlu internetowego bezpośrednio przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową, co sprawia, że inwestycje te stają się coraz bardziej atrakcyjne – ale nie wszystkie. Magazyny zlokalizowane w strategicznych lokalizacjach, blisko głównych ośrodków miejskich i węzłów transportowych są szczególnie cenne ze względu na szybkość i efektywność, jaką oferują w procesie dostaw.

W gronie aspirujących regionów znajduje się woj. lubuskie, przy czym papierkiem lakmusowym dla tego rynku jest duża konkurencyjność ze strony Szczecina, Wielkopolski i Dolnego Śląska.


Przyszłość inwestycji w powierzchnie magazynowe


Perspektywy na przyszłość rynku magazynów w odniesieniu do rozwijającego się e-commerce są niezwykle obiecujące. Dobra kondycja e-commerce, którą zaobserwowaliśmy, zwłaszcza w okresie pandemii, stanowi solidną podstawę dla dalszego wzrostu i ekspansji rynku magazynowego. Rosnące zapotrzebowanie na efektywne i szybkie usługi logistyczne, napędzane przez e-commerce, bez wątpienia będzie stymulować inwestycje w nowoczesne i dobrze zlokalizowane obiekty magazynowe.

Możemy oczekiwać, że rynek ten będzie kontynuował swój dynamiczny rozwój, przyczyniając się do dalszego wzmacniania i ulepszania infrastruktury logistycznej. W obliczu tych trendów, przyszłość rynku magazynów wydaje się być jasna i pełna możliwości, co stanowi zachętę dla inwestorów i przedsiębiorstw do inwestowania w ten sektor.


Szukasz niezawodnych płatności online?

Wybierz bramkę płatniczą Autopay

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

Automatyzacja procesów w dużym sklepie internetowym – praktyczny przewodnik

Dowiedz się, jak automatyzacja może zrewolucjonizować Twój e-sklep, oszczędzając czas i podnosząc jakość obsługi klienta. Poznaj konkretne rozwiązania.

13.06.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Od odwiedzających do kupujących – optymalizacja konwersji w e-commerce

Dowiedz się, jak zwiększyć sprzedaż poprzez analizę zachowań użytkowników, optymalizację stron produktowych i całego procesu zakupowego. Zarabiaj więcej.

11.06.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak zbudować silną markę online? Kompletny przewodnik po marketingu cyfrowym dla nowych przedsiębiorców

Skuteczne strategie marketingu cyfrowego dla startujących w e-commerce. Przewodnik po SEO, mediach społecznościowych, reklamie płatnej i e-mail marketingu.

10.06.2024 Czytaj więcej