Seniorzy w świecie cyfrowym – najważniejsze wnioski z raportu Fundacji Kobiety e-biznesu

#raport #silver ecommerce #silver economy #pokolenie silver

22.06.2023
Udostępnij:

Już kilkukrotnie pisaliśmy o tym, że obecność tzw. silver generation w rynku e-commerce jest coraz silniejsza. Dziś przyjrzymy się wynikom badania przeprowadzonego przez Fundację Kobiety e-biznesu, w którym przeanalizowano "potencjał, bariery i wyzwania seniorów podczas zakupów online i mobile".


Wprowadzenie do badania

W badaniu wzięło udział ponad 800 osób w wieku 60+, z których ponad 700 kupiło w ostatnich miesiącach przynamniej jeden produkt lub usługę online. Analizie poddano samo zachowanie seniorów w internecie, sposób w jaki korzystają z jego zasobów, jak robią zakupy internetowe i jak za nie płacą.

Autorzy badania wskazują: Raport wskazuje potencjał, bariery oraz wyzwania seniorów w zetknięciu z narzędziami i rozwiązaniami cyfrowymi. Prezentuje penetrację rynku internetowego, potrzeby oraz doświadczenia seniorów w procesie zakupów online między innymi podczas wybierania produktów, dokonywania płatności lub poszukiwania możliwego kontaktu ze sprzedawcą. Raport pokazuje także wspomaganą znajomość platform sprzedażowych i sklepów internetowych w tej grupie wiekowej.


Jak seniorzy korzystają z internetu?

Ciekawe informacje pojawiają się już na początku raportu. Dowiadujemy się, że 100% ankietowanych korzysta z internetu codziennie.


jak-czesto-seniorzy-korzystaja-z-internetu

Źródło: Raport Seniorzy w świecie cyfrowym, Fundakcja Kobiety e-biznesu

Robią to najczęściej w następujących celach:

 • korzystanie z bankowości internetowej,
 • poszukiwanie i czytanie informacji,
 • komunikacja z pośrednictwem poczty elektronicznej,
 • korzystanie z mediów społecznościowych (Facebook, Instagram),
 • zakupy.

 • Co ważne, w porównaniu z poprzednim rokiem, zauważalnie wzrosła liczba seniorów korzystających z konta bankowego online – z 58% do 65%.

  Aż 73% przyznało, że korzysta z aplikacji mobilnej swojego banku, a 63% z zakupowych. Jak zauważa Dorota Bachman, Członkini Zarządu Fundacji Kobiety ebiznesu: To ważne, że znikają bariery i seniorzy bardziej ufają technologii, co oznacza, że nie boją się zarządzać finansami mobilnie. 73%-63% seniorów korzystających z tego typu aplikacji to bardzo dobry wynik. Pamiętajmy o dostosowaniu UX do potrzeb tej grupy społecznej.


  Gdzie i jak często seniorzy robią zakupy online?

  Allegro króluje, jeżeli chodzi o spontaniczną znajomość sklepów i platform internetowych, również wśród seniorów. Aż 90% ankietowanych przyznało, że zna Allegro, 63% wskazało na Olx, a 57% na Lidl. Na dalszych miejscach znalazły się Rossmann, Empik, Biedronka, Erecepta, czy Castorama. Jak widać przekrój jest bardzo duży.

  💡 Allegro stworzyło również specjalny serwis dla seniorów, na łamach którego tłumaczy, w jaki sposób robi się zakupy za pośrednictwem platformy. To dobry przykład tego, jak można wychodzić naprzeciw potrzebom klientów i tym samym zjednywać sobie ich sympatię, która przekłada się na podejmowane decyzje zakupowe. Serwis jest dostępny pod adresem: https://allegro.pl/zobacz/toproste

  Jeżeli chodzi o częstotliwość zakupów online, to aż 71% robi je przynajmniej raz w miesiącu – w kwietniu 2022 r. było to 65%.


  jak-czesto-seniorzy-robia-zakupy-online

  Źródło: Raport Seniorzy w świecie cyfrowym, Fundakcja Kobiety e-biznesu

  Co ważne, 52% deklaruje zamiar częstszego dokonywania zakupów przez internet w porównaniu do ostatnich 6 miesięcy. Istotne jest również to, że większość z nich (82%) nie potrzebuje żadnej pomocy podczas zakupów i robi jest w pełni samodzielnie.

  Jeżeli chodzi o asortyment kupowany online, to najczęściej są to:

 • odzież, dodatki, akcesoria,
 • produkty farmaceutyczne,
 • kosmetyki i perfumy,
 • książki, bilety, płyty,
 • obuwie,
 • sprzęt RTV/AGD,
 • artykuły dla zwierząt,
 • produkty spożywcze.

 • Połowa ankietowanych seniorów wydaje na zakupy internetowe między 100 a 300 zł miesięcznie.


  Jak seniorzy płacą za zakupy?

  Najczęściej wybieraną (32%) formą płatności są szybkie płatności online, obsługiwane przez różnych operatorów. Na drugim miejscu znalazł się BLIK – warto odnotować wzrost popularności rok do roku, z 17% do 23%. Na płatność przy odbiorze decyduje się już zaledwie 13% ankietowanych.

  94% seniorów wskazało również, że nie napotkało żadnych trudności podczas opłacania zamówienia online. Świadczy to zarówno o tym, że pokolenie silver coraz płynniej porusza się po internecie, jak i o tym, że operatorzy płatności dbają o to, żeby systemy płatnicze były dostosowane do potrzeb starszych klientów.

  Bezpieczeństwo przy płatności to czynniki, który był najczęściej wskazywany jako ważny podczas zakupów internetowych (97%). Na kolejnych miejscach znalazła się darmowa dostawa (94%), łatwość w wyszukiwaniu produktu (94%), szybki zwrot pieniędzy w przypadku niezrealizowania zamówienia (91%), możliwość darmowego zwrotu produktów (91%) oraz czytelne opisy i duże zdjęcia produktów (88%).


  Zachęcamy do zapoznania się z całością raportu, który dostarcza wiele cennych informacji dla każdego, kto prowadzi lub chce prowadzić sprzedaż online, a jego grupą docelową są klienci z pokolenia silver.


  Chcesz podnieść konwersję w swoim sklepie?

  Uruchom bramkę płatniczą Blue Media

  Zacznij pobierać płatności

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Start w e-commerce. Najważniejsze narzędzia, które pomogą Ci odnieść sukces

  Poznaj narzędzia dla początkujących e-przedsiębiorców, które pomogą Ci osiągnąć sukces w e-commerce. Od zarządzania treścią po automatyzację marketingu...

  17.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Automatyzacja procesów w dużym sklepie internetowym – praktyczny przewodnik

  Dowiedz się, jak automatyzacja może zrewolucjonizować Twój e-sklep, oszczędzając czas i podnosząc jakość obsługi klienta. Poznaj konkretne rozwiązania.

  13.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Od odwiedzających do kupujących – optymalizacja konwersji w e-commerce

  Dowiedz się, jak zwiększyć sprzedaż poprzez analizę zachowań użytkowników, optymalizację stron produktowych i całego procesu zakupowego. Zarabiaj więcej.

  11.06.2024 Czytaj więcej