Sklep internetowy B2B – jaki powinien być?

#B2B #sklepy internetowe #handel B2B

06.04.2023
Udostępnij:

Sklep internetowy B2B powinien być przede wszystkim przejrzysty, łatwy w obsłudze i zrozumiały dla potencjalnych klientów. Ważne jest, aby przedsiębiorcy mogli szybko i sprawnie odnaleźć poszukiwane produkty oraz dokonać transakcji. Mniej ważne są marketingowe narzędzia, które częściej się przydają w sprzedaży B2C.


Czym jest sklep B2B?

Sklep internetowy B2B (Business-to-Business) to platforma online, która umożliwia sprzedaż i zakup produktów lub usług między firmami. Transakcje w większości przypadków są dokonywane na duże ilości, z cenami hurtowymi w ramach sieci, w której biorą udział producenci, hurtownicy, pośrednicy i dystrybutorzy.

Sklep internetowy B2B jest skoncentrowany na budowaniu długoterminowych relacji biznesowych między sprzedającym a kupującym. Platformy e-commerce dają również możliwość korzystania z dedykowanego panelu, który jest systemem optymalizacji procesów sprzedażowych oraz obsługi klienta. Pozwala na zautomatyzowanie obsługi zamówień do kilku intuicyjnych kroków. Można tam również zarządzać zwrotami, reklamacjami, przeglądać historię swoich zamówień i rozliczeń.


Czym różni się sklep B2B od B2C?

W przypadku B2B klientem jest inna firma, w przypadku e-sklepu B2C klientem jest osoba indywidualna. Zazwyczaj w e-sklepie B2B ceny są negocjowane i mogą być uzależnione od ilości zamówionego towaru, a w e-commerce B2C ceny są określone i takie same dla każdego klienta. W B2B klienci kupują produkty lub usługi do użytku osobistego, natomiast firmy kupują towary, aby móc je wykorzystać w swojej działalności gospodarczej. Proces zakupowy jest w przypadku przedsiębiorstw bardziej złożony niż w przypadku osób indywidualnych. Firmy często uzyskują możliwość bezpośredniej komunikacji ze swoimi opiekunami handlowymi.

Mechanizmy płatności również się różnią. W transakcji B2C konsumenci płacą głównie przy użyciu takich form płatności jak: przelewy, karty płatnicze, BLIK lub gotówka przy odbiorze. Transakcje w B2B niekoniecznie są opłacane w dniu zamówienia, a często o wiele później. Firmy otrzymują faktury, które opłacają w uzgodnionych wcześniej terminach płatności.


Jaki powinien być sklep B2B?

Sklep powinien oferować wysokiej jakości produkty, które spełniają wymagania firm i posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty. Ważne jest również, aby sklep internetowy B2B oferował hurtowe ceny. Firmy często oczekują spersonalizowanej oferty i elastyczności w negocjacjach. Sklep powinien być także dobrze zabezpieczony przed atakami i zagrożeniami cybernetycznymi, a także zapewniać odpowiednie procedury związane z ochroną danych klientów. Warto również zadbać o profesjonalny serwis i obsługę klienta, która będzie służyć pomocą w wyborze produktów, pomagać w rozwiązywaniu ewentualnych problemów i udzielać fachowych porad. Powinien mieć również wyszukiwarkę produktów, przejrzyście uporządkowane kategorie produktowe, rozbudowany oraz intuicyjny system zamawiania produktów.

Do najważniejszych cech sklepu B2B, można jeszcze zaliczyć:

  • Efektywność pracy

  • Serwis do obsługi przedsiębiorstw powinien mieć możliwość obsługi dużej liczby zamówień, co może być najbardziej efektywne dzięki automatyzacji operacji. Intuicyjny system zamawiania produktów, możliwość obiegu dokumentów i wymiana informacji, to najważniejsze cechy systemu B2B.

  • Personalizacja oferty

  • Każda z firm powinna mieć przydzielonego opiekuna, który będzie mógł negocjować ceny, modyfikować zamówienia na atrakcyjniejsze, obsługiwać dokumentację i nadzorować proces sprzedaży. Klienci powinni widzieć swoje ceny, warunki płatności i dostawy.

  • Możliwość rozwoju

  • Platforma B2B powinna mieć możliwość rozbudowy, jeśli pojawi się taka potrzeba w przyszłości.

  • Strona mobilna

  • Przedsiębiorcy mogą mieć potrzebę korzystania z serwisu, np. w domu po godzinach pracy. W takiej sytuacji mobilna wersja portalu B2B będzie bardzo przydatna.

  • Integracja systemów

  • Panel do obsługi platformy B2B powinien mieć możliwość integracji z programami księgowymi i magazynowymi. To zdecydowanie ułatwi pracę przedsiębiorcom. Integracje znacznie ułatwiają nie tylko realizację samych zamówień, ale również rozliczenia i kontrolę tego, co dzieje się w magazynie w kontekście zwrotów, reklamacji czy działań serwisowych.

  • Dostęp do raportów

  • Comiesięczne raporty sprzedaży pozwalają firmie na ocenę swojej działalności. Dlatego warto udostępnić im takie narzędzie.

  • Wygodna nawigacja

  • Sklep internetowy B2B powinien być łatwy w obsłudze i posiadać wygodną nawigację, aby klienci mogli szybko znaleźć to, czego potrzebują.

  • Szeroka oferta produktów

  • Platforma B2B powinien oferować szeroki wybór produktów, aby klienci mogli znaleźć wszystko, czego potrzebują w jednym miejscu. Powinien też zawierać szczegółowe informacje o produktach, w tym zdjęcia, opisy techniczne i instrukcje obsługi.

  • Różne sposoby rozliczeń

  • System powinien oferować różne sposoby zamawiania, w tym zamówienia hurtowe, a także różne opcje płatności, w tym faktury VAT, karty kredytowe i płatności online.

  • Wsparcie techniczne

  • Platforma B2B powinna oferować wsparcie techniczne dla klientów, w tym możliwość kontaktu z konsultantem w razie pytań lub problemów technicznych.


    Podsumowując, sklep internetowy B2B powinien być łatwy w obsłudze, oferować bogatą gamę produktów, konkurencyjne ceny, automatyzację procesów, spersonalizowane oferty, zabezpieczenia przed zagrożeniami cybernetycznymi oraz profesjonalny serwis i obsługę klienta.

    Przeczytaj także:

    Ecommerce

    Sprzedaż międzynarodowa (cross-border) – jak skutecznie i bezpiecznie wprowadzić ją w Twoim e-commerce?

    Dowiedz się, jak wprowadzić płatności walutowe w e-commerce, zapewniając bezpieczne transakcje. Odkryj kluczowe strategie minimalizowania ryzyka w sprzedaży...

    19.08.2024 Czytaj więcej

    Ecommerce

    Jak wprowadzić model subskrypcyjny w e-biznesie i zachęcić do niego swoich klientów?

    Dowiedz się, jak wdrożyć subskrypcje i skutecznie zarządzać płatnościami subskrypcyjnymi. Zwiększ obroty swojego e-biznesu i zbuduj trwałe relacje z klientami.

    12.08.2024 Czytaj więcej

    Ecommerce

    Jak zróżnicowany wybór metod płatności online może zredukować porzucone koszyki w e-sklepie?

    Pay-by-link, Apple-pay, Google-pay – sprawdź, jak dostępność ulubionych metod płatności wpływa na decyzje zakupowe kupujących w sieci i pomaga podnieść sprzedaż.

    05.08.2024 Czytaj więcej