Szybka dostawa zamówienia – jak duże znaczenie ma dla klienta?

#ecommerce #dostawa #darmowa dostawa

09.01.2024
Udostępnij:

Sklepy internetowe stają przed wyzwaniem zapewnienia nie tylko wysokiej jakości produktów, ale również usług dodatkowych, które zaspokoją rosnące oczekiwania konsumentów. Jednym z tych aspektów, który znacząco wpływa na decyzje zakupowe i satysfakcję klienta, jest szybkość dostawy.

W ostatniej dekadzie świadomość i oczekiwania klientów odnośnie szybkości dostaw znacznie wzrosły. Popychane przez liderów rynku e-commerce, takich jak Amazon, E-obuwie, czy Modivo, klienci zaczęli oczekiwać, że ich zamówienia będą dostarczane nie tylko bezproblemowo, ale także błyskawicznie. Taki trend zmusza mniejsze sklepy internetowe do adaptacji i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie.


Znaczenie szybkiej dostawy dla klienta


Darmowa dostawa zachęca do częstszego robienia zakupów online, przy czym wzrost wartości zamówienia buduje oczekiwanie jego darmowej wysyłki. 34% respondentów w badaniu Gemius uznało, że dostawa powinna być darmowa już przy zamówieniach o wartości 20 zł, ponad połowa uważa, że darmowa dostawa powinna być oferowana przy zakupach za 100 zł, a 72% osób oczekuje darmowej dostawy dopiero przy zakupach za powyżej 300 zł.

Szybka dostawa to nie tylko kwestia zadowolenia – ma ona również długoterminowe skutki. Klienci, którzy doświadczają pozytywnych doświadczeń związanych z dostawą, są bardziej skłonni do ponownych zakupów i polecania sklepu innym. W erze mediów społecznościowych, gdzie opinie klientów są szybko rozpowszechniane, błyskawiczna dostawa staje się ważnym elementem w budowaniu pozytywnego wizerunku marki.

Istnieje wiele badań potwierdzających, że szybka dostawa ma bezpośredni wpływ na satysfakcję klienta i jego decyzje zakupowe. Z raportu E-commerce w Polsce 2023 wynika, że dostawa, która odbywa się do 12 h od złożenia zamówienia motywuje do częstszych zakupów 83% badanych.


czas-trwania-dostawy-motywator

Źródło: E-commerce w Polsce 2023, Gemius

Wśród dodatkowych opcji dostawy, doręczenie w ten sam dzień jest ważne dla 73% respondentów.


co-jest-wazne-podczas-dostawy

Źródło: E-commerce w Polsce 2023, Gemius

Wyzwania związane z szybką dostawą


Jednym z głównych wyzwań w zapewnieniu szybkiej dostawy jest związany z nią koszt. Właściciele sklepów internetowych muszą znaleźć równowagę między kosztami a efektywnością logistyczną, aby dostawa była szybka, ale jednocześnie nie wpłynęła negatywnie na zysk. Istotne jest również zarządzanie oczekiwaniami klientów. Komunikacja dotycząca realnego czasu dostawy i ewentualnych opóźnień pozwala uniknąć niezadowolenia i negatywnych opinii. Sklepy muszą upewnić się, że produkty są dostarczane w nienaruszonym stanie i że proces zwrotu lub reklamacji jest prosty i wygodny dla klienta.


Strategie wdrażania szybkich dostaw


Wdrożenie nowoczesnych technologii, takich jak systemy zarządzania magazynem oraz oprogramowanie do optymalizacji tras dostaw, może znacząco przyspieszyć proces dostaw. Automatyzacja i inteligentne algorytmy pomagają w efektywnym zarządzaniu zapasami i logistyką, co jest kluczowe dla szybkiej realizacji zamówień. Może to jednak być wyzwaniem dla mniej doświadczonych sklepów internetowych. Dlatego ważna jest współpraca z renomowanymi firmami kurierskimi, które oferują szybkie i niezawodne usługi dostawy. Negocjacje o lepsze warunki z dostawcami mogą być receptą na niepodwyższanie kosztów a jednocześnie zapewnienie wysokiej jakości usługi dostawy.


Sukces Zalando


Przykładem firmy, która odniosła sukces dzięki szybkiej dostawie, jest Zalando. Poprzez inwestycje w logistykę i współpracę z lokalnymi dostawcami, Zalando zdołało zaoferować bardzo szybkie dostawy, w ramach przesyłki ekspresowej. Jeśli zamówienie zostało złożone do godziny 12:00 to kurier dotrze z paczką już następnego dnia roboczego. Jeżeli klient złoży zamówienie po godzinie 12:00 to dostarczenie nastąpi po 2 dniach roboczych.


Ekologiczny aspekt szybkiej dostawy


Coraz większą wagę przykłada się do troski o środowisko i zrównoważonego rozwoju. Klienci są coraz bardziej świadomi śladu węglowego, jaki pozostawiają ich zakupy online, w tym także sposób dostawy. Coraz więcej konsumentów podejmuje decyzje zakupowe oparte na kryteriach ekologicznych. Z przywołanego wcześniej badania Gemius, wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni wskazują na dostawę przyjazną środowisku jako rozwiązanie, z którego korzystają. Badania wskazują też, że klienci są skłonni wybierać sklepy, które oferują bardziej ekologiczne opcje dostaw, takie jak paczkomaty.

dostawa-a-ekologia

Źródło: E-commerce w Polsce 2023, Gemius

Z raportu E-commerce w Polsce 2023, wynika, że ze wszystkich badanych form dostawy najbardziej ekologiczna według respondentów jest dostawa do automatu paczkowego, w dalszej kolejności – do punktu partnerskiego oraz do oddziału sklepu. Najmniej – dostawa bezpośrednio do domu/pracy kurierem lub pocztą. Nie ma zaskoczenia w fakcie, że paczkomaty InPost są najbardziej popularne wśród klientów.


automaty-paczkowe

Źródło: E-commerce w Polsce 2023, Gemius

Paczkomaty rzeczywiście mogą znacząco zmniejszyć ślad węglowy związany z e-commerce. Poprzez ograniczenie liczby indywidualnych przejazdów kurierów do poszczególnych adresów zmniejsza się emisja spalin. Ponadto, paczkomaty często znajdują się w dogodnych lokalizacjach, umożliwiając klientom odbiór paczek bez konieczności korzystania z samochodu. Dostawy do paczkomatów pozwalają też na optymalizację procesu logistycznego, co przekłada się na mniejszą ilość odpadów i mniejsze zużycie paliwa. Jest to szczególnie ważne w kontekście globalnego dążenia do zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Najważniejszą kwestią związaną z ekologicznymi formami dostawy towaru jest w percepcji respondentów wykorzystanie ekologicznych opakowań (67%), na drugiej pozycji znalazła się możliwość korzystania z opakowań wielorazowych (58%). Kwestie śladu węglowego (34%) oraz transportu pojazdami elektrycznymi (18%) są przez badanych postrzegane jako mniej istotne.

Właściciele sklepów internetowych, którzy uwzględniają te aspekty w swojej strategii dostaw, mogą nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska, ale również przyciągnąć nową grupę ekologicznie świadomych konsumentów. Oferowanie takich opcji może być ważnym elementem budowania wizerunku marki jako odpowiedzialnej i świadomej ekologicznie.

Zauważyła to na przykład uznana w Polsce firma kurierska DPD, która rozwija flotę elektrycznych pojazdów i infrastrukturę do ich ładowania. Obecnie firma ma ponad 420 elektrycznych busów kurierskich, które obsłużyły w 2022 roku ponad 4,5 miliona paczek i pokonały prawie 2 mln kilometrów. Uzupełnieniem rozwiązań dla zrównoważonej logistyki miejskiej stanowi flota ponad 70 rowerów cargo działająca w 14 miastach Polski. Do końca roku DPD Polska rozbuduje flotę rowerową do ponad 100 pojazdów.


Przyszłość szybkich dostaw w e-commerce


W przyszłości możemy spodziewać się dalszego rozwoju technologii, takich jak dostawy dronami czy autonomicznymi pojazdami, które mogą całkowicie zmienić obraz logistyki w e-commerce. Również rosnąca świadomość ekologiczna będzie wpływać na metody dostaw, skłaniając firmy do poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań. Sklepy internetowe, będąc bardziej elastyczne i zdolne do szybkiej adaptacji, mogą wykorzystać te nowe technologie i trendy, aby wyróżnić się na rynku i oferować klientom usługi na najwyższym poziomie.


Płatności online dla sklepów internetowych

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay i rozwiń swój biznes online

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

Rozwój technologii voice commerce i jego wpływ na przyszłość zakupów online

Poznaj korzyści, wyzwania i przyszłość zakupów za pomocą głosu. Sprawdź możliwości, jakie voice commerce otwiera zarówno przed konsumentami, jak i sprzedawcami.

30.05.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak wykorzystać analizy płatności do zwiększenia przychodów sklepu internetowego?

Dowiedz się, jak wykorzystać analizę danych płatności do zrozumienia zachowań klientów, optymalizacji oferty sklepu osiągnięcia lepszym wyników finansowych.

28.05.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jaka będzie przyszłość e-commerce według raportu "Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz"?

Dowiedz się, jak integracja świata online i offline, personalizacja doświadczeń zakupowych oraz smartfony zmieniają sposób, w jaki konsumenci dokonują zakupów.

27.05.2024 Czytaj więcej